دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۵
«یاربست» از ضیاء موسوی شایسته تقدیر شد

زنجان- کتاب « یاربست» سید ضیاء موسوی شاعر زنجانی در جایزه کتاب سال البرز شایسته تقدیر شناخته شد.

سید ضیاء موسوی  در همین رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در زنجان اظهار کرد: جایزه کتاب سال البرز با ارسال 150 اثر برگزار شد که پس از طی مراحل اولیه و نهایی «یاربست» از سوی داوران شایسته تقدیر شناخته شد.

وی با اشاره به اینکه کتاب «یاریست» مجموعه‌ای شامل ۴۰ غزل آزاد با مضامین عاشقانه و اجتماعی است، اضافه کرد: غزل‌های این مجموعه در واقع برگزیده‌ای از غزل‌های دهه ۹۰ این شاعر است.

موسوی با اشاره به اشعار درون مایه یاربست گفت: غزل‌های این مجموعه شعر مربوط به 13 سال پیش است که گردآوری شده و در قالب یک کتاب به چاپ رسیده است.

این شاعر زنجانی با بیان اینکه هریک از شاعران بنا به اقتضای جامعه اقدام به سرودن اشعار می‌کنند، افزود: البته پختگی در شعر نیازمند تمرین و ممارست و گذشت زمان است و یک شاعر باید بهای علاقه خود را به این رشته ادبی بپردازد.

موسوی با اشاره به اینکه بنده از همان ابتدای کودکی که شعر می‌گفتم به دنبال ارتقای سطح شعرهایم بودم، اضافه کرد: برای ارتقای معلومات و کیفی‌تر شدن سروده‌هایم در کلاس‌های مختلف شرکت کرده و از حضور اساتید بهره‌مند می‌شدم.

این شاعر زنجانی با بیان اینکه عصر حاضر دوره آزادی و ترقی شاعران در سرودن شعر است، اظهار کرد: شاعران زنجانی در حوزه شعرهای مناسبتی نیز نبوغ و استعداد بالایی دارند و همواره در مناسبت‌های مختلف این نبوغ خود را نشان داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه حمایت از شاعران موجب ارتقای سطح اشعار و همچنین شکوفایی استعدادها می‌شود، تصریح کرد: گاها عدم حمایت از شاعران موجب سرخوردگی آنها شده و باعث می‌شود آنها نتوانند آنطور که باید حرفه خود را دنبال کنند.

موسوی برگزاری جشنواره را هم راهکاری برای محک شعرا و نویسندگان عنوان کرد و گفت: البته باید جشنواره‌ها به صورت کیفی برگزار شود تا از این طریق سطح کارهای شعرا نیز ارتقا یابد.

وی در ارتباط با غزل سرایی زنجانی‌ها گفت: زنجان قطب غزل است و بزرگانی همچون حسین منزوی، غلامرضا طریقی، هادی وحیدی و مصدق آقاجانلو در آن پرورش یافته است، البته زنجان در حوزه شعر آئینی هم زبانزد است و شاعران زنجانی بارها در این حوزه صاحب مقام شده‌اند.

سیدضیاء موسوی، شاعر زنجانی متولد 1368در شهر زنجان است و در زمینه سرودن غزل به دو زبان فارسی و ترکی فعالیت دارد. وی دارای چند رتبه در جشنواره‌های کشوری است و در سال 1395 موفق به کسب عنوان شاعر شایسته استان شده و در جشنواره بین‌المللی رضوی و کنگره ملی شعر فاطمی هم مقام نخست را کسب کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها