شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۵
پنجاهمین شماره نشریه «سرو» منتشر شد

نشریه «سرو» به سردبیری داوود عامری در ۱۲۰صفحه، از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چاپ و منتشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، پنجاهمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «تصویری از یک انقلابی» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.

نشریه سرو از بخش‌های مختلفی تحت عنوان «یادمان»، «راویان»، «دیده‌بان»، «گفتمان»، «پرسمان»، «ترجمان» و«راهیان» تشکیل شده که هر بخش شامل موضوعات متنوعی است.

در این شماره از ماهنامه «سرو» سرمقاله‌ای به قلم سردار محمدقاسم ناظر با تیتر «روز جهانی موزه» منتشر شده است.

در بخش گفتمان سرودر مقاله ای به قلم علیرضا کبیری با عنوان « کابینه ای برای انقلاب » مروری دارد بر کارنامه ستاد انقلاب فرهنگی و در ادامه مصاحبه ای را با «مریم صادقی پری»، دانشجوی دکتری مدرسی انقلاب اسلامی و پژوهشگر تاریخ معاصر در خصوص ریشه ها و زمینه های وقوع انقلاب فرهنگی می خوانیم. مقاله ای با عنوان صدرای انقلاب به قلم مریم خدابنده از دیگر بخش های خواندنی گفتمان است. 

در فصل پرسمان این شماره از نشریه سرو، به موضوعاتی همچون بازخوانی مهمترین اقدامات دولت فرانسه در حمایت از صدام در جنگ تحمیلی، واکاوی نقش انگلیس در جنگ تحمیلی علیه ایران و بررسی نقش آلمان در جنگ تحمیلی علیه ایران پرداخته است.

در بخش دیده بان سرو، در گفتگویی با محمد گرشاسبی، پژوهشگر حوزه تاریخ دفاع مقدس به آسیب شناسی تاریخ شفاهی دفاع مقدس پرداخته است. دیده بان در ادامه در مقاله ای با عنوان «گرایش نسل جوان به روایتِ دفاع»؛ فیلم های دفاع مقدسی درجشنواره چهل و یکم فیلم فجر را بررسی کرده است. نقد فیلم سینمایی غریب با عنوان «تصویری از یک انقلابی» ازدیگر بخش های خواندنی دیده بان است.

در ادامه این نشریه و در بخش‌های یادمان، راهیان، راویان و ترجمان سرو به موضوعاتی همچون معرفی کارنامه عملیاتی و فرماندهان لشکر۲۱ «حمزه ارتش» در دوران دفاع مقدس، کالبدشکافی نفوذ منافقین در نهادهای انقلابی، گفتگو با امیر «قادر رحیم زاده »، فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)، روز قدس و احیای جایگاه ملت فلسطین، اثرات تخریبی جنگ بر جسم و جان کودکان غزه، راهکارهایی برای بقا و رشد موزه ها در دنیای پس از کرونا و ... پرداخته شده است.

گفتنی است نشریه سرو به سردبیری «داوود عامری» در ۱۲۰صفحه، از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چاپ و منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها