استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان اینکه خرافه‌گویی، دروغ‌پردازی و برخی دیگر از انحرافات، به دلیل نظارت نداشتن روحانیون اصیل، باسواد و دغدغه‌مند بر فعالیت برخی از هیات‌های مذهبی در کشور فراوان شده، اظهار کرد: اگر برنامه‌های دینی و ملی هیأت‌های مذهبی در مساجد و با مدیریت ائمه جماعات برگزار شود، حتما چنین انحرافاتی ظهور نخواهند کرد.
افزایش خرافات در مجالس مذهبی به دلیل فاصله گرفتن از روحانیت اصیل است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیت‌الله سیدباقر آیت میردامادی؛ نویسنده و پژوهشگر حوزه‌های دین، فرهنگ و اندیشه اسلامی و امام جماعت مساجد جامع حضرت امام رضا (ع)، با بیان اینکه عزاداری‌های ماه محرم و سایر مناسبت‌های دینی باید مسجدمحور باشند، گفت: مسئولان و سیاستگذاران مساجد باید از سیاست‌زدگی و جناح‌بازی دوری کنند تا هیات‌های مذهبی به حضور مستمر در این خانه‌های خدا تشویق شوند.
 
نماینده آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی افزود: بنده با حسینیه‌ها و برگزاری برنامه‌های دینی در آن‌ها مخالف نیستم، اما همگان باید بدانند که مساجد بهترین مکان برای برگزاری برنامه‌ها در مناسبت‌های دینی است، البته از برخی اعضای هیات امنای مساجد گلایه داریم که گاهی اجازه برگزاری چنین برنامه‌هایی را در مساجد نمی‌دهند.
 
امام جماعت حسینیه همدانی‌های تهران اظهار کرد: من طی 40 سال، امامت جماعت در مسجد جامع حضرت امام رضا(ع)، همیشه مشوق برگزاری برنامه‌های دینی و انقلابی در مساجد بوده‌ام و به همین دلیل در طول سال برخی هیات‌های مذهبی مانند «هیات ائمه اطهار(ع)» و «هیات امام جعفر صادق(ع)» در مسجد جامع حضرت امام رضا(ع) مراسم سوگواری یا مولودی برگزار می‌کنند.
 
موسس و رئیس موسسه مطالعات و حفظ آثار علامه میرداماد، با بیان اینکه اینکه خرافه‌گویی، دروغ‌پردازی و برخی دیگر از انحرافات، به دلیل نظارت نداشتن روحانیون بر فعالیت برخی از هیات‌های مذهبی، در کشور فراوان شده، گفت: اگر برنامه‌های دینی و ملی هیأت‌های مذهبی در مساجد و با مدیریت ائمه جماعات برگزار شود، حتما چنین انحرافاتی ظهور نخواهد کرد.

آیت‌الله آیت میردامادی ادامه داد: دل‌های مردم در ماه‌های محرم، صفر و رمضان بیش از هر زمان دیگری، آماده پذیرش آموزه‌های دینی و حقایق اسلامی است، بنابراین اگر دلسوزان و شیعیان اهل‌بیت (ع) و مسئولان هیأت‌های مذهبی، برنامه‌های خود را در این ماه‌های مهم در مساجد برگزار کنند، حتما حرکت آن‌ها در مسیر معارف قرآن و اهل‌بیت (ع) بیشتر می‌شود.
 
امام جماعت مسجد جامع حضرت امام رضا (ع)، بیان کرد: طی 40 سال فعالیت در این مسجد، چند روز پیش از آغاز ماه محرم، با همکاری اعضای هیات امنا و پایگاه بسیج، مسجد جامع حضرت امام رضا (ع) را سیاهپوش و به این‌صورت، خود را آماده برگزاری باشکوه و گسترده سوگواری‌های شهادت امام حسین(ع) می‌کنیم. در ماه‌های محرم و صفر، هر شب چند برنامه در مسجد جامع حضرت امام رضا (ع) برگزار می‌شود که سخنرانی من، آغازگر برنامه‌های هر شب است و پس از آن، هیات امام جعفر صادق (ع) و برخی دیگر از هیات‌های مذهبی تهران، برنامه‌های سوگواری را در مسجد جامع حضرت امام رضا (ع) برگزار می‌کنند. همچنین ویژه برنامه‌های گسترده‌ای در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار می‌کنیم.
 
این استاد اخلاق حوزه علمیه و نویسنده و پژوهشگر حوزه‌های دین، فرهنگ و اندیشه اسلامی، افزود: رویکرد ما در برگزاری همه برنامه‌های دینی و ملی به‌ویژه در ماه‌های محرم، صفر و رمضان، «معرفت‌افزایی و بصیرت‌افزایی» مردم است، بنابراین ما به صِرفِ برگزاری برنامه‌های مذهبی بسنده نمی‌کنیم.
کد مطلب : ۲۶۵۲۲۶
https://www.ibna.ir/vdcaumnui49niu1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401