پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
فینالیست‌های مدال کارنگی ۲۰۲۱ نویدبخش «امید و گریز از واقعیت»

داوران مدال کارنگی و گرین‌اِوِی -که همزمان برگزار می‌شوند- می‌گویند نامزدهای نهایی امسال باید برای خوانندگان کوچک الهام‌بخش و نیرودهنده باشند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین – از کتابی مصور درباره پیاده‌روی یک پدر و پسر در کوه‌ها، تا داستان شیری خسته که عظمت و شکوه طبیعت را به تصویر می‌کشد، کتاب‌هایی که امسال برای دریافت قدیمی‌ترین جایزه کتاب کودک رقابت می‌کنند، به خاطر «ارائه امید و گریز از واقعیت در دوران قرنطینه» مورد تحسین داوران قرار گرفتند.
 
مدال کلیپ کارنگی برای بهترین رمان کودک و مدال کیت گرین‌اِوِی برای بهترین تصویرگری کتاب کودک به ترتیب از سال ۱۹۳۶ و ۱۹۵۵ در حال اجرا هستند. مدال کارنگی با قضاوت کتابداران حوزه کودک برندگانی نظیر آرتور رنسام و فیلیپ پولمن داشته و مدال گرین‌اِوِی به برخی از محبوب‌ترین تصویرگران انگلیسی ازجمله شرلی هیوز و کوئنتین بلیک رسیده است.
 
هشت عنوان برای دریافت مدال کیت گرین‌اِوِی در فهرست نهایی قرار گرفتند. کاترین رینر، برنده پیشین، برای «آرلو، شیری که نمی‌تواند بخوابد»، در کنار «پیاده‌روی» پیت اُسوالد، «ستاره‌ها از کجا آمدند» پونام میستری، داستانی درباره شکل‌گیری آسمان شب؛ و «استاربرد» از شارون کینگ-چای که افسانه‌ای درباره عشق و آزادی همراه با تصاویری از طبیعت است، در میان این عناوین به چشم می‌خورند.
 
الن کراژوسکی، رئیس هیات داوران گفت: «امیدواریم کتاب‌های برجسته فهرست نهایی امسال با موضوع آزادی، طبیعت و سفر به دنیای واقعی الهام‌بخش و نیرودهنده خوانندگان کوچک باشد و امید و راه گریزی برای آنها در دوران قرنطینه فراهم آورد.»
 
آرلو، شیری که نمی‌تواند بخوابد از کاترین رینر
رینر، نویسنده و تصویرگر «آرلو» گفت می‌خواست کتابی خلق کند که نه‌تنها زیبا باشد؛ بلکه به خواباندن بچه‌ها کمک کند و اضطرابشان را از بین ببرد؛ بدون آنکه پیامش زیاد از حد آمرانه باشد. او گفت: «اضطراب چیز جدیدی نیست؛ گرچه امروز بیش از هر زمان دیگری در میان افراد کم‌سن‌وسال شیوع دارد، و من فکر می‌کنم آنها بیش از همه ما تحت تاثیر این همه‌گیری قرار گرفته‌اند. با خواندن این کتاب برای بچه‌های خودم متوجه شدم دقیقا کارکردی که می‌خواستم را دارد. آرامشان کرد، آنها را از صفحه نمایش وسایل دیجیتال دور کرد و برای استراحت و آرامش آماده شدند. می‌خواستم کتابم احساسی واقعی از فضا و مکان داشته باشد.»
 
بسیاری از عناوین منتخب مدال کارنگی هم به موضوع آزادی و فضا پرداخته‌اند. جیسون رینالدز، سفیر ملی ادبیات کودک ایالات متحده برای «هر دو جهت را نگاه کن» نامزد شده که داستان‌هایی درباره ماجراهای بچه‌هایی است که بدون نظارت از مدرسه به خانه می‌روند. منجیت من، برای اولین رمان-شعر خود «بدو، شورش کن» در فهرست نهایی قرار گرفته که در آن دختری از ازدواجی که برایش ترتیب داده‌اند، می‌گریزد. و الیزابت آسِوِدو با «وقتی فرود می‌آیی، دست بزن» درباره دو دختری که پدرشان را از دست داده‌اند، در این فهرست حضور دارد.
 
برنده هر دو جایزه ۱۶ ژوئن اعلام خواهد شد.
 
فینالیست‌های مدال کارنگی ۲۰۲۱
 وقتی فرود می‌آیی، دست بزن از الیزابت آسِوِدو
دختری که به زبان خرس حرف می‌زند از سوفی اندرسون
دختری که درخت شد از جوزف کوئلیو و تصویرگری کیت میلنر
در ساحل نیمه‌شب از مری-لوییس فیتزپاتریک
بدو، شورش کن از منجیت من
هر دو جهت را نگاه کن از جیسون رینالدز
سرچشمه‌های سکوت از روتا سِپِتیز
کوه پژواک از لارن وُلک
 
فینالیست‌های مدال کیت گرین‌اِوِی
استاربرد با تصویرگری و نویسندگی شارون کینگ-چای
پرنده‌ درونم با تصویرگری سارا لاندبرگ
امروز روز بدون پول است با تصویرگری و نویسندگی کیت میلنر
ستاره‌ها از کجا آمدند با تصویرگری و نویسندگی پونام میستری
پیاده‌روی با تصویرگری و نویسندگی پیت اُسوالد
آهسته می‌رود با تصویرگری و نویسندگی دیوید یومِت
آرلو، شیری که نمی‌تواند بخواند با تصویرگری و نویسندگی کاترین رینر
کوچک در شهر با تصویرگری و نویسندگی سیدنی اسمیت
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها