شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۵
«جان به لب»، الگویی هنرمندانه از جهاد تبیین در حوزه دستگاه قضا است

همزمان با هفته کتاب دو عنوان کتاب « جان به لب» و «ضامن دار» در دادگستری یزد رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در یزد، همزمان با هفته کتاب و کتاب خوانی دو عنوان کتاب «جان به لب» و «ضامن‌دار» در دادگستری کل استان یزد رونمایی شد.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان در مراسم رونمایی از دو کتاب منتشر شده به همت دستگاه قضایی استان یزد، گفت: تأکید بر نوشتن در روایات و اسلامی برای آن است تا هم اثر خیری برای خود مؤلف و هم اثر نیکی برای بهره‌مندی دیگران داشته باشد.

عرشیان گفت: امروز اگر شاهد کمال علمی در جامعه بشری هستیم ماحصل مکتوباتی است که دانشمندان در رشته‌های مختلف به رشته‌های تحریر درآورده‌اند و به عنوان‌امانت دراختیار نسل‌های بعدی قرار گرفته است.

وی افزود: تلاش و جدیتی که قضات در عرصه قضاوت دارند، بسیار سخت و دشوار است و می‌طلبد که خاطرات و زحمات ثبت و به عموم جامعه منتقل شود.

عرشیان بیان کرد: در راستای تاریخ شفاهی عدلیه و ثبت خاطرات قضایی، خاطرات ۴۰ نفر از کارکنان قضایی دادگستری کل استان از طرق مختلف جمع‌آوری با استفاده از هنر و قلم حجت الاسام مظفر سالاری و حجت الاسلام سعید زارع در قالب کتاب جان به لب توسط نشر معارف منتشرشد.

سعید زارع بیدکی، نویسنده کتاب جان به لب در آیین رونمایی از این کتاب گفت: این کتاب مجموعه داستان‌هایی از قضاتی است که برای تحقق عدل و اجرای عدالت، جان به لب شده‌اند.

وی افزود: کتاب نگاهی متفاوت دارد به پرونده‌های قضایی با محوریت و نقش آفرینی قضات که در مسیر صدور یک حکم با چه داستان‌ها و جریاناتی مواجه می‌شوند.

زارع روایت جان به لب شدن متهمان در صدرو حکم را وجه تمایز دیگر این کتاب دانست و اظهارداشت: تنوع خاطرات اعم از جنایی، موادمخدر، خانواده و... با هدف آشنایی مخاطب با گونه‌های متنوع پرونده‌ها وسختی کار در دستگاه قضا از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.

وی با بیان اینکه کتاب جان به لب روایت‌کننده نقش قضات در تحقق عدالت در جامعه است اضافه کرد: سعی شده در طراحی این کتاب از جلوه‌های هنری، روایی و ابتکاری استفاده شود تا در مخاطب اثرگذار باشد.

نویسنده کتاب افزود: در غرب با استفاده از تاریخ شفاهی اقدام به الگو‌سازی درعلوم می‌شود که خروجی آن دانشکده‌های دانش پژوهی است.

زارع اضافه کرد: کتاب جان به لب کاری هنرمندانه در عرصه جمع‌آوری تاریخ شفاهی است و این کتاب می‌تواند مدل و الگو‌سازی برای قضات جوان و کسب تجربه باشد.

وی گفت: در دورانی که رسالت دشمن، سم پاشی و سیاه نمایی علیه نظام جمهوری اسلامی ازجمله دستگاه قضا است در این کتاب به شکل هنرمندانه و غیرمستقیم، بدنه دستگاه قضا بدنه پاک، عدالت‌محور و خدوم دستگاه قضایی معرفی شده‌اند.

زارع با تقدیر از نگاه فرهنگی قابل تقدیر دادگستری کل استان یزد اظهار کرد: ابتدا ۱۵۰ خاطره از قضات دادگستری کل استان جمع‌آوری شد که از بین آن‌ها ۴۰ خاطره که بیشترین جذابیت را برای مخاطب داشت تبدیل به داستان شد.

وی بیان کرد: در این کتاب سعی شد تا روح چارچوب خاطره حفظ اما مورد بازآفرینی قرار گیرد و تبدیل به داستان‌های جذاب و اثرگذار شود.

نویسنده کتاب جان به لب گفت: در پایان ۳۵ خاطره در قالب این کتاب جمع‌آوری و به همت نشر معارف منتشرشد.

زارع بیان کرد: حضور و استفاده از تجربیات حجت الاسلام مظفرسالاری از نویسندگان برجسته کشور از مهمترین ویژگی‌های این کتاب است

در این مراسم از کتاب «جان به لب» شامل ۳۵ خاطره از قضات دادگستری کل استان یزد به قلم حجت الاسلام مظفر سالاری و حجت الاسلام سعید زارع تدوین از نشر معارف و همچنین کتاب« ضامن دار» نوشته وحید زارع از همکاران اداری دستگاه قضا استان یزد از انتشارات‌اندیشمندان یزد رونمایی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط