شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲
6+1 کتاب تاریخ ایران و جهان که هر کسی باید آنها را بخواند

تاریخ پندهای زیادی در خود برای ما دارد. با مطالعه تاریخ و آگاهی از آنچه که بر نسل های قبلی بشر گذشته است می‌تواند بسیاری از راه‌حل‌های مورد نیاز انسان در این دوره را در اختیار او قرار دهد. مطالعه کتاب تاریخ ایران و جهان یکی از تجربه های شگفت انگیزی است که هر کسی میتواند داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ شاید برای بسیاری از افراد جای سوال باشد که چرا خواندن تاریخ و آگاهی از سرگذشت افراد و تمدن هایی که سال های بسیاری دوری از مردن و از بین رفتن آنها گذشته مهم است و اساسا چرا درس تاریخ تقریبا از اولین سال های تحصیل همراه ما است. در پاسخ به این سوال باید گفت آگاهی از سرنوشت تمدن های باستانی ایرانی و جهان درس های بزرگی را با خود برای ما به همراه می آورد. مطالعه تاریخ موجب انتقال تجربیات نسل های گذشته از سال بسیار دور تا دوره های معاصر به نسل جدید و حتی نسل های آینده می شود. در همه دوره های زمانی تاریخ نویسان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده اند و راستی و درستی و صداقت هر کدام از آن‌ها در نگاشتن تاریخ و بیان حوادث و اتفاقاتی که در زمان‌های گذشته رخ داده است مبنای دانسته های ما از سرنوشت جوامع مختلف است.
 
از آن‌جایی که امروزه داشتن آگاهی از تاریخ یک ملت باعث پیشرفت مردمانش می‌شود، برای شما کتاب‌هایی مرتبط با تاریخ ایران و جهان از دوره‌ی پیش از تاریخ تا دوره‌ی معاصر را انتخاب کرده‌ایم. امیدواریم که در مسیر مطالعاتی‌تان بتوانید از آن‌ها بهره ببرید.
 
  1. تاریخ تمام و کمال جهان 
داستان رمان تاریخ تمام و کمال جهان روایت یک کودک از رویدادهای جهان به ویژه تاریخ بریتانیا است. معلم سَمیوئِل استیوارت به آنها تحقیقی درباره‌ی تاریخ جهان محول می‌کند. این دانش آموز نه ساله، با زبانی شیرین و با طنز کودکانه، برداشت خود را از تاریخ و بازماندگان آن توصیف می‌کند. کتاب با نامه معلم سَمیوئِل به مادرش مبنی بر انتخاب بهترین گزارش آغاز می‌شود. دکتر سارا برتون نگارش این کتاب تاریخی طنز را بر عهده داشته است.  برای دانلود یا خرید آنلاین کتاب تاریخ تمام ‌و کمال جهان از سارا برتون به سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی رجوع کنید.


 
  1. جنگ و صلح
 
 
جنگ و صلح، شاهکار لئون تولستوی است. او از 35 سالگی شروع کرد به نوشتنِ این کتاب و تا هفت سال به این نوشتن‌ها ادامه داد. لئون تولستوی تعادل بین داستان و تاریخ را در این کتاب رعایت کرده‌است و رمان از این جهت خسته‌کننده نیست اما بیش از چهارصد شخصیت در کتاب وجود دارد که اگر با ادبیات روسیه آشنایی نداشته باشید، انتخاب این کتاب به عنوان اولین کتاب از ادبیات روس، انتخاب خوبی نخواهد بود.
جنگ و صلح، همان‌طور که از اسمش معلوم است روایت‌گر جنگ و صلحی درهم تنیده‌است. در دل این جنگ، آدم‌ها عاشق می‌شوند، خوش‌بختند و زندگی ادامه دارد. توصیف‌های لئون تولستوی در جای جای کتاب، شما را در مقابل این سوال قرار می‌دهد که اصلا چرا جنگ؟ چه ضرورتی‌ست به این مقابل هم قرار گرفتن‌ها و جنگیدن‌ها؟! همچنین ترس از جنگ، یکی از موضوعات کلیدی کتاب است که در دل روایتی تاریخی، به آن پرداخته می‌شود.
 
  1. تاریخ تمدن
تاریخ تمدن اثر ویل دورانت مجموعه کتابی یازده جلدی است که با همکاری همسرش آریل دورانت نوشته‌ شده است. ویل دورانت نویسنده و تاریخ نگار مشهور آمریکایی یکی از سرشناس‌ترین پژوهشگران تاریخ تمدن و تاریخ فلسفه است. مهمترین اثر ویل دورانت کتاب تاریخ تمدن، مجموعه کتابی ۱۱ جلدی است که با همکاری آریل دورانت، همسرش نوشته ‌است. وی در این کتاب توانسته ‌است با استفاده از آثار مورخان دیگر (از هرودوت تا آرنولد توین‌بی)، که از ابتدای تاریخ مکتوب بشر تا کنون زیسته‌اند، مکتب نوینی از تاریخ‌نگاری را به وجود آورد.
ویل دورانت یکی از اولین کسانی بود که بر روی تاریخ تحلیلی فعالیت کرد. برخلاف دیگر تاریخ‌نگاران، که تنها تمرکزشان بر روی وقایع تاریخی و سیر تمدن بشری بود، وی در اثر خود به عوامل تمدن‌ساز در طول تاریخ نیز توجه می‌کند. در این باره نقل‌قولی دارد که چنین است:”تمدن رودی است با دو ساحل”. این نقل‌قول به‌طور ضمنی به این مسئله اشاره دارد که تاریخ‌نگاران اغلب نهایت توجه و دقت خود را صرف رودخانه در جریانِ تاریخ نموده‌اند اما تحلیلی بر روی روند این جریان ارایه نمی‌کنند.
به‌نظر ویل دورانت، همه مردمانی که در طول تاریخ خانه و مجسمه ساختند و شعر سراییده‌اند هم در شکل‌گیری تمدن نقش داشتند. ویل دورانت در کتاب درس‌هایی از تاریخ، که در سال‌های آخر زندگی خود نوشت، می‌گوید که تاریخ ملت‌ها را باید با توجه به پدیده‌های علمی جدید نوشت.
 
  1. تاریخ ایران بعد از اسلام
تاریخ ایران بعد از اسلام نام کتابی است از دکتر عبدالحسین زرین‌کوب. او این کتاب را در سال ۱۳۴۳ به چاپ رسانید. چاپ یازدهم تاریخ ایران بعد از اسلام از عبدالحسین زرین کوب در انتشارات امیرکبیر در سال ۱۳۸۶ منتشر شده‌است.
این کتاب شامل هفت بخش: در باب ماخذ و نقد آنها، فرجام روزگار ساسانیان، اسلام در مهد، عرب در ایران، موالی و نهضت‌ها، دنیای هزارویک شب و رستاخیز ایران همراه با یادداشت‌ها خواندنی می‌باشد. اکثر کتاب تاریخی از جمله کتاب دو قرن سکوت عبدالحسین زرین ‌کوب بصورت کتاب صوتی در دسترس می‌باشند.


 
  1. نگاهی به تاریخ جهان 
 
کتاب نگاهی به تاریخ جهان اثر جواهر لعل نهرو با ترجمه محمود تفضلی است؛ کتاب نگاهی به تاریخ جهان در سه جلد، در اصل شرح نامه‌های نهرو به دخترش می‌باشد. جواهر لعل نهرو از مبارزان بزرگ هندی در زمان استعمار این کشور توسط بریتانیا بود. او در کنار گاندی و دیگر مخالفان استعمار، با کمپانی هند شرقی وابسته به بریتانیا به مبارزه پرداخت و بارها نیز به زندان افتاد. در جریان یکی از همین زندان‌ها، او شروع به نوشتن نامه برای دخترش کرده و در جریان نگارش این نامه‌ها، تاریخ جهان را نیز برای او تحریر می‌کرد. سال‌ها بعد و پس از پیروزی مبارزان هندی، نهرو مجموع این نامه‌ها را در قالب کتابی تحت عنوان نگاهی به تاریخ جهان به چاپ رسانید.
 
  1. تاریخ ایران باستان
«تاریخ ایران باستان» یا «تاریخ مفصل ایران» یک مجموعه سه‌جلدی نوشته حسن پیرنیا ملقب به مشیرالدوله، سیاستمدار، حقوق دان و تاریخ‌نگار ایرانی اواخر دوره قاجار است. مشیرالدوله که سال‌ها در سمت‌های گوناگون دولتی از جمله نخست‌وزیری فعالیت داشت. این کتاب را در دومین دوره ریاستش در وزارت معارف نوشت. کتاب در سال ۱۳۰۶ منتشر شد و مدتی بعد گزیده‌ای از آن به اسم «ایران قدیم» تدوین شد که به عنوان کتاب درسی در مدارس تدریس می‌شد.
پیرنیا برای نگارش این اثر از منابع گوناگون تاریخی به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسوی و آلمانی که ترجمه‌‌ای از منابع یونانی و رومی قدیم بودند استفاده کرد. او بسیار موشکافانه در کتابش ابتدا نظرات مورخان گوناگون را درباره رویدادهای تاریخی آورده و پس از آن خودش به تحلیل، جمع بندی و نتیجه‌گیری پرداخته است که این ویژگی از نقاط قوت کتاب او به شمار می‌رود.
 
  1. سه تفنگدار
 سه تفنگدار رمان مطرحی‌ست از الکساندرا دوما! این رمان، روایت‌گر قهرمانی‌های سه تن از تفنگدارانِ لویی سیزدهم است. آنها با هم پیمان دوستی می‌بندند و در همه‌ی مهلکه‌ها و خطرات با هم هستند.
این کتاب را الکساندرا دوما نوشته و با ترجمه‌ی محمد طاهر قاجار به چاپ رسیده اما با ترجمه‌های دیگری نیز در بازار کتاب موجود است. اگر به تاریخ فرانسه و اروپا علاقه‌مندید، خواندن این رمان تاریخی را از دست ندهید.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

تازه‌ها