چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۸
انتشارات «الهدی» به کودکان و نوجوانان عراقی کتاب هدیه می دهد

انتشارات بین المللی الهدی که در سومین نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد حاضر است، در غرفه خود به کودکان و نوجوانان عراقی کتاب داستان هدیه می دهد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی ـ هنری و انتشارات بین المللی الهدی، غرفه این موسسه در سومین نمایشگاه کتاب بغداد، روزهای شلوغ و پررفت و آمدی را سپری می کند. علاوه بر بازدید شخصیت های فرهنگی و نویسندگان متعدد از غرفه گروه انتشاراتی الهدی طی روزهای گذشته، دکتر ابراهیم العبدی، معاون وزیر داخلی عراق نیز از این غرفه دیدن کرده و درباره فعالیتهای الهدی در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران پرسیده است.
 
نشست با دکتر علی العمیدی، نویسنده برجسته عراقی و عضو سرشناس اتحادیه نویسندگان عراق در غرفه الهدی از دیگر برنامه های این موسسه فرهنگی و انتشارات بین المللی در نمایشگاه کتاب بغداد بوده است. العمیدی در این نشست قول داده است که به زودی نشستی بین مسئولان این اتحادیه و الهدی ترتیب داده شود.
 
دکتر جاسم مهداوی، استاد کرسی زبان فارسی دانشگاه بغداد نیز از بازدیدکنندگان نامدار غرفه الهدی در سومین نمایشگاه کتاب بغداد بوده است. مهداوی که بدون عزیمت به کشورمان، زبان فارسی را به صورت کاملاً سلیس صحبت می کند، آمادگی خود را در زمینه ترجمه و ارائه مشاوره در زمینه تولید کتاب مورد نیاز برای جامعه عراقی اعلام کرده است.
 
پنجمین روز از نمایشگاه کتاب بغداد با بازدید دکتر محمد مهدی البیاتی، وزیر حقوق انسانی عراق از نمایشگاه همراه بود که وی نیز با حضور در غرفه الهدی، فعالیت های فرهنگی ـ هنری هنرمندان ایرانی را تجلیل کرده و مورد ستایش قرار داد.
 
در خلال نشست ها و بازدیدها، یکی از مسئولان انتشارات دار الرافد، خواستار خرید رایت کتاب «آموزش زبان فارسی به عرب زبانان» (دو جلدی) جمله فارسی و متون فارسی چاپ الهدی شد.
 
در روزهای میانی نمایشگاه کتاب بغداد، آئین امضای کتاب نویسنده بزرگ عراق و از ترکمن های آن دیار، زاحم جهاد مطر صورت گرفت و این نویسنده برجسته، پس از امضای کتاب و تقدیم آنها به مخاطبان به غرفه الهدی دعوت شد تا درباره وضعیت کتاب در عراق و خواست های قوم ترکمن این کشور با مسئولان غرفه الهدی به گفت وگو بنشیند. این نویسنده عراقی، راهکارهایی را برای ورود به بازار کتاب عراق، به گونه ای که مورد پسند قوم ترکمن این کشور باشد، مطرح کرد. ترکمن های عراق به زبانی بسیار مشابه زبان آذری ایران سخن می گویند و مذهب اغلب آنها تشیع است.
 
ششمین روز نمایشگاه کتاب بغداد نیز با حضور شادمانه کودکان عراقی در غرفه الهدی آغاز شد. گروه های مختلفی از کودکان و نوجوانان این کشور که به نمایشگاه کتاب آمده بودند، در غرفه الهدی هم کتاب داستان هدیه گرفتند و هم عکس یادگاری. در همین روز، تئاتر خیابانی در یگانه سالن نمایشگاه کتاب بغداد توسط دو گروه بزرگسالان و کودکان اجرا شد که با موسیقی شاد همراه بود.
 
سومین نمایشگاه کتاب بغداد، 27 فروردین‌ماه آغاز به کار کرد و تا ششم اردیبهشت ادامه خواهد یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها