پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۰
انصاری قمی و 2 کتاب در حوزه قم‌پژوهی

دبیر بنیاد قم‌پژوهی از انتشار دو اثر خبر داد و گفت: محمدرضا انصاری قمی کتاب‌های «قم در منابع و مراجع فارسی از قرن چهارم تا 14 هجری» و «مدینة قم فی المراجع و المصادر العربیة» را تحریر کرده است. این دو اثر به همت واحد نشر بنیاد قم‌پژوهی روانه تولید می‌شوند.-

هادی ربانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اظهار کرد: این آثار زوایای مختلف شهر قم نظیر حرم حضرت معصومه(س)، رجال سرشناس و علما، تاسیس حوزه علمیه قم، تاریخچه این شهر و موقعیت جغرافیایی آن را واکاوی کرده‌اند.

وی ادامه داد: زبان نگارش «قم در منابع و مراجع فارسی از قرن چهارم تا 14 هجری» فارسی است و محتوای این کتاب نیز از منابع فارسی باقی مانده از قرن‌های چهارم تا 14 هجری قمری جمع‌آوری شده است. شاهنامه فردوسی و تاریخ بیهقی از  منابع نگارش این اثرند.

دبیر بنیاد قم‌پژوهی گفت: این اثر با شمارگان یک هزار نسخه، در 461 صفحه و به بهای یکصد و 50 هزار ريال به تازگی با همکاری واحد نشر بنیاد قم‌پژوهی و جهاد دانشگاهی واحد استان قم روانه بازار نشر شده است.
 
ربانی بیان کرد: رویکرد نگارش کتاب «مدینة قم فی المراجع و المصادر العربیة» نیز که به زبان عربی در 300 صفحه تالیف شده نیز مانند کتاب «قم در منابع و مراجع فارسی از قرن چهارم تا 14 هجری» است، با این تفاوت که منابع مطالعاتی و مستند آن آثار عربی و سفرنامه‌ها خارجی‌اند.

وی یادآور شد: اکنون کتاب «مدینة قم فی المراجع و المصادر العربیة» در مرحله نشر قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود تا هفته آینده با همکاری کتابخانه آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی منتشر شود.

ربانی با بیان این‌که مخاطبان این دو کتاب پژوهشگران، محققان و علاقه‌مندان به حوزه‌ قم‌پژوهی‌اند، عنوان کرد: همچنین کتاب تذکره شعرای «دارالایمان» قم با تصحیح علیرضا فولادی در ماه‌ آینده منتشر خواهد شد. مبنای این اثر، نسخه خطی مولف در کتابخانه آیت‌الله العظمی مرعشی است. این کتاب به یکصد سال پیش تعلق دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط