مدیرعامل شرکت هنرکارت بنیان ایرانیان ضمن ارائه توضیحاتی درباره فرایند تولید و توزیع هنرکارت، از صدور بیش از 57 هزار هنرکارت خبرداد.
چاپ و دریافت 6 هزار هنرکارت به‌زودی انجام می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به‌نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، مصطفی خادم‌المله، مدیرعامل شرکت هنر کارت بنیان ایرانیان، با اشاره به راه‌اندازی پروژه هنرکارت گفت: هنرکارت، یک کارت هویتی است که به اعضای تأیید شده صندوق اعتباری هنر تعلق می‌گیرد؛ بنابراین نخستین هدف از طراحی این کارت، شناسایی است که اطلاعات دارنده کارت شامل عکس، نام و نام‌‎خانوادگی و رشته فعالیت متقاضی به زبان فارسی و انگلیسی بر روی آن درج شده است. هنرکارت عضو شبکه شتاب کشور نیز است و تمامی تعاملات مالی صندوق با اعضا از جمله وام، بیمه، کمک مستمری و… را پوشش می‌دهد.

فرآیند صدور هنرکارت
مدیرعامل هنرکارت با اشاره به فرایند صدور این کارت گفت: پس از ثبت درخواست متقاضیان در سامانه هنرکارت، تطبیق اطلاعات ثبت شده متقاضی در این سامانه با اطلاعات ثبتی در سامانه صندوق اعتباری هنر انجام می‌شود. در صورت عدم تناقض، پرونده به بانک ارسال و افتتاح حساب گروهی صورت می‌پذیرد. برای هر هنرمند یک شماره حساب اختصاصی و جدید تعریف می‌شود. پس از اتصال شماره کارت به حساب، تصویر فرد متقاضی به همراه سایر اطلاعاتی که برای صدور کارت بانکی مورد نیاز است برای چاپ بر روی هنرکارت آماده و به چاپخانه ارسال می‌شود. پس از این مرحله، کارت‌ وارد مرحلۀ توزیع می‌شود.

ثبت اطلاعات ناقص در بیش از 4 هزار پرونده
خادم‌المله در ادامه اظهار کرد: از زمان آغاز ثبت‌نام تاکنون بیش از 67 هزار نفر از اعضای صندوق در سامانه هنرکارت ثبت نام و اطلاعات متقاضیان بررسی شده است. پس از بررسی‌های انجام شده در این مرحله مشخص شد اطلاعات هویتی، اسم لاتین و... حدود 4 هزار نفر از متقاضیان با بی‌دقتی ثبت شده است. همین موضوع سبب شد فرآیند افتتاح حساب و صدور کارت برای این گروه با تأخیر انجام شود. تصویر پرسنلی متقاضیان به‌عنوان یکی از پارامترهای هویتی اشخاص، بسیار حائز اهمیت است. تعداد 13 هزار عکس شرایط و یا کیفیت لازم را برای صدور کارت نداشتند. سه مرحله اطلاع‌رسانی از طریق پیامک و تعداد بی‌شماری تماس تلفنی با اعضا برای اصلاح اطلاعات طی این مدت گرفته شده است.

محافظت از شماره تماس هنرمندان در فرآیند توزیع هنرکارت
مدیرعامل هنرکارت با اشاره به جزییات توزیع هنرکارت گفت: طی رایزنی با مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان صندوق در استان‌ها تصمیم گرفته شد هنرکارت هنرمندان استانی از طریق ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها توزیع و هنرکارت هنرمندان تهرانی به آدرس ثبت شده در سامانه هنرکارت ارسال شود.
در جریان توزیع هنرکارت به دلیل حساسیت در حفظ حریم شخصی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، امکان انتشار شماره تلفن گیرنده‌ کارت وجود نداشت. بدین ترتیب هماهنگی نیروهای شرکت توزیع‌کننده کارت‌ها با متقاضیان به عللی ازجمله نقص نشانی گیرنده، نقل مکان، شناخته نشدن گیرنده در نشانی مندرج روی مرسوله و... با سختی زیادی صورت گرفت.

ارسال بیش از57 هزار هنرکارت تا پایان تیر ۱۴۰۰
خادم‌المله با اشاره به آمار ثبت‌نام در سامانه هنرکارت اظهار کرد: تا پایان تیرماه سال‌جاری تعداد 67 هزار و 401 هنرمند، نویسنده و روزنامه‌نگار عضو صندوق اعتباری هنر در سامانه هنرکارت ثبت‌نام کردند، که برای 67 هزار و 36 نفر معادل 99.5 درصد افتتاح حساب انجام شده است. برای 65 هزار و 713 نفر از اعضا طی دو مرحله کمک هزینه بیکاری ایام کرونا واریز شد. اکثریت افرادی که برای آن‌ها افتتاح حساب انجام نشده کسانی بودند که اطلاعات هویتی‌شان با اطلاعات ثبت‌احوال تطبیق نداشته است.  

وی در ادامه گفت: از 67 هزار و 401 نفر متقاضی برای بیش از 57 هزار نفر هنرکارت چاپ شده است. به‌دلیل عدم کیفیت مناسب عکس‌های ارسالی اعضا، امکان چاپ هنرکارت بیش از 3 هزار نفر هنوز فراهم نشده است که این موضوع از طریق پیامک و تماس تلفنی به اطلاع این گروه رسیده است؛ همچنین اطلاعات 6 هزار و 157 نفر از اعضا به بانک عامل ارسال که منتظر اتمام فرایند چاپ و دریافت هنرکارت این گروه هستیم. 369 نفر از هنرمندان واجد شرایطی که به تازگی در سامانه هنرکارت ثبت‌نام کرده‌اند نیز در مرحله بررسی و افتتاح حساب قرار دارند. در میان ثبت‌نام کنندگان متأسفانه 72 نفر فوت شده‌اند و برای 13 نفر بدلیل پرونده قضایی امکان افتتاح حساب وجود ندارد. اقدامات قانونی برای برخورداری 3 نفر از هنرمندان تبعه افغانستان نیز با بانک در حال انجام است.    
 
مدبرعامل هنرکارت در پایان گفت: تاکنون بیش از 40 هزار کارت از سوی اعضا فعال شده است و فرآیند ارسال کارت‌های باقیمانده با جدیت دنبال می‌شود.
کد مطلب : ۳۰۸۸۷۴
https://www.ibna.ir/vdchq6nxk23nv6d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده ویژه تحول در صنعت نشر
تاثیر تخفیف بر بازار کتاب
ضرورت تشکیل اتحادیه سراسری نشر