آیین بزرگداشت روز ایران همزمان با سومین روز بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن برگزار شد و در حاشیه این مراسم قرارداد همکاری ایران با یکی از شرکت‌های بزرگ نشر کتاب در چین به امضا رسید.
​امضای قرارداد همکاری ایران با یکی از شرکت‌های نشر کتاب در چیندر حاشیه برنامه روز ایران در نمایشگاه کتاب پکن
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، آیین «روز ایران» با حضور ایرانیان مقیم چین، شمار زیادی از چینی‌های علاقه‌مند به فرهنگ ایران و با همکاری موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد.

عادل خانی، سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در این نشست با اشاره به تاریخ و تمدن کهن ایرانی، حضور ایران در نمایشگاه کتاب پکن و روز فرهنگ ایران را نشانه‌ای از تحکیم روابط فرهنگی دو کشور ایران و چین عنوان کرد.

وی استقبال فرهیختگان چینی از غرفه کتاب جمهوری اسلامی ایران و همچنین روز فرهنگ ایران را بیانگر اشتراکات فرهنگی دو کشور دانست و افزود: از سال گذشته که ایران به‌عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب پکن حضورداشته، روابط فرهنگی دو کشور در ابعاد مختلف افزایش‌یافته است.

«شیوا وکیل نسلیان» مسئول غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن هم در این مراسم گفت: در سال 2017 جمهوری اسلامی ایران مهمان ویژه نمایشگاه کتاب پکن بود. حاصل این حضور دستاوردهای بزرگ فرهنگی است که امروز شاهد آن هستیم. در تداوم این حرکت فرهنگی، در سال 2019 کشور چین مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌ها گذشته نمایشگاه کتاب تهران سعی کرده است تا به توسعه و گسترش فرهنگ از دریچه کتاب بپردازد افزود: طرح‌ها و برنامه‌های متعددی در جهت توسعه روابط فرهنگی در حوزه کتاب‌ بین دو کشور برنامه‌ریزی‌ شده است.

مسئول غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن، یکی از شاخص‌های مهم توسعه فرهنگی در هر جامعه‌ای را میزان اهمیت دادن به کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و افزود: در این راستا برنامه‌های متعددی اجرا شده که یکی از آن‌ها طرح «گرنت» است. امیدواریم این طرح به‌عنوان یک برگ برنده برای ناشران ایرانی و خارجی به جهانی‌شدن کتاب ایران کمک کند.

در ادامه، گروه موسیقی بانوان «کالیوه» با اجرای دف و تار موسیقی ایرانی را برای حاضران به نمایش گذاشتند. در این اجرا، سارا و مینا احمدی» به اجرای چند قطعه موسیقی سنتی و محلی پرداختند که با استقبال خوب حاضران در سالن روبرو شد.

همچنین در پایان این آیین، قرارداد همکاری درزمینهٔ نشر کتاب با یکی از شرکت‌های بزرگ و معتبر چینی به نام «لین شی یوان» پکن به امضای «خوا ون» مدیرعامل این شرکت و خانم وکیل نسلیان به نمایندگی از ناشران ایرانی رسید.

بر اساس این قرارداد کتاب‌های منتخب پس از کسب اجازه از ناشران و نویسندگان ایرانی ترجمه و توسط ناشر چینی منتشر می‌شود. از میان 35 عنوان کتاب برگزیده سال ایران، حق کپی‌رایت 10 عنوان آن توسط ناشر چینی خریداری‌شده است. 

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن روز چهارشنبه(31 مرداد) با حضور 93 کشور ازجمله جمهوری اسلامی ایران در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی چین گشایش یافته و تا روز یکشنبه(4 شهریور) ادامه دارد.

در نمایشگاه بین‌المللی امسال کتاب پکن بیش از دو هزار و 500 انتشاراتی از 93 کشور، آخرین کتاب‌های خود را درزمینهٔ های مختلف به نمایش گذاشته‌اند.
کد مطلب : ۲۶۴۶۱۳
https://www.ibna.ir/vdcjvxe8tuqemmz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401