چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۴
عالم ذر به چاپ دوازدهم رسید

کتاب «عالم ذر» تحقیقی جامع و مستند درباره عالم ذر است که تصویر روشنی از این مقطع اسرارآمیز زندگی بشر را با تکیه بر آیات قرآن و روایات معصومان علیهم السلام در پیش روی علاقه‌مندان به این موضوع قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، یکی از مسائل مهم معارف دینی که ریشه در قرآن و روایات داشته و مباحث قابل توجهی را در مذاهب اسلامی به خود اختصاص داده است مسئله عالم ذرّ است. بحث عالم ذرّ به‌دلیل ارتباط مهمی که با یکی از مقاطع خاص زندگی انسان داشته و نقش ویژه ای در سرنوشت او دارد و از طرفی عالمی اسرارآمیز، جذاب و سرشار از حقایق و معارف الهی و انسانی است، همواره یکی از موضوعاتی بوده که ذهن های جست‌وجوگر را به خود مشغول کرده است.

محمدرضا اکبری در کتاب «عالم ذر» تحقیقی جامع و مستند که همه ابعاد این عالم را از آغاز تا فرجام به صورت پیوسته، مستدل و تحلیلی ارائه کرده و تصویر روشنی از این مقطع اسرارآمیز زندگی بشر را با تکیه بر آیات قرآن و روایات معصومان علیهم السلام در پیش روی علاقه‌مندان به این موضوع قرار داده است.

کتاب «عالم ذر» در 240 صفحه و قیمت 95هزار تومان از سوی انتشارات کتاب جمکران چاپ و منتشر شده که اخیرا به چاپ دوازدهم رسیده است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «بدون شک زمان تحقق ماجرای بزرگ عالم میثاق، قرین خلقت آدم علیه السلام بوده است زیرا از روایات استفاده می‌شود که خداوند همه انسان‌ها را از خاک آفرید و از آنها پیمان گرفت. طبعاً آدم علیه السلام هم یکی از آنان بود که پیمان سپرد و آنگاه پا به عرصه آفرینش خود در نشأت فعلی گذارد. از دسته دیگری از روایات استفاده می‌شود که این پیمان سپاری، پس از خلقت آدم علیه السلام در آفرینش فعلی بوده است و پس از اتمام آن، همه به صلب او بازگشتند که در این صورت، عالم میثاق همزمان با اوایل خلقت آدم علیه السلام بوده است.

از آنچه بیان شد معلوم می‌شود که زمان گرفتن پیمان با آفرینش آدم علیه السلام قرین بوده و فاصله‌ای هم که می‌تواند به خاطر اختلاف روایات در میان اول خلقت او و قبل از آن باشد طولانی نبوده است. همچنین معلوم شد این واقعه در روزهای معمول دنیا یعنی روزهایی که از حرکت زمین به دور خورشید پدید می‌آیند اتفاق افتاده است. اما این روز چه روزی از ایام سال و یا هفته بوده است چند روایت وارد شده است که آن را روز اول فروردین که مصادف با روز جمعه بوده است معرفی کرده‌اند.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها