چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۱
انتشار کتاب «نظم نوین جهانی در عصر پسا-جدید»

کتاب «نظم نوین جهانی در عصر پسا-جدید» که تفسیری اگزیستانسیال از «رخداد کرونا» است به همت نشر نقد فرهنگ منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «نظم نوین جهانی در عصر پسا-جدید» (تفسیری اگزیستانسیال از «رخداد کرونا»)، تألیف سیدجواد میری جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، به بهای 40 هزار تومان به همت نشر نقد فرهنگ منتشر شد.

در پشت جلد این اثر در معرفی آن آمده است: پذیرش این موضوع که اغلب اندیشمندان اجتماعی و نظریه‌پردازان ایران و جهان برای تفسیر فراگیر وضعیت انسانی پس از تحولات ناشی از اپیدمی کرونا بر روی اصطلاح «عصر پسا-کرونا» به اجماع رسیده‌اند که زمینه‌ای بیولوژیکال و اپیدمیولوژیکال دارد، برای نگارنده اندکی مشکل بود و با ذهن خود چالشی دائمی داشت که آیا ذیل چنین اصطلاح تقلیل‌گرایانه‌ای که نقطه ثقل آن ویروس کرونا است و تنها معطوف به ساحت فیزیکی آدمی است، می‌توان وضع انسانی و دیگر ساحات زیست اجتماعی،‌ اقتصادی،‌ سیاسی، فرهنگی و دینی آدمیان و در یک کلام «ساحات اگزیستانسیال انسانی» را نیز فهم و تفسیر کرد؟

بی‌تردید، پاسخ این پرسش از نگاه یک جامعه‌شناس که به دنبال تفسیری معنوی از اگزیستانس آدمی است، منفی بود. به باور نگارنده، مفهوم «عصر ‌پسا_جدید»، به‌عنوان آلترناتیوی در برابر اصطلاح صرفاً پزشکی‌محورِ «عصر‌ پسا_کرونا»، می‌تواند برای فهم و تفسیر وضع نوین انسانی از منظری غیر‌پزشکی، کارگشا باشد. در سیاه مشقِ حاضر سعی شده است تا با استفاده از این مفهوم و چشم‌اندازی که این مفهوم در اختیارمان قرار می‌دهد، نظم نوین جهانی و چالش‌های پیش روی حیات انسانی، مورد بررسی قرار گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها