سه‌شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
رضا مستوفی‌فرد، پیشکسوت باستان‌شناسی درگذشت

استاد رضا مستوفی فرد باستان شناس پیشکسوت صبح امروز سه‌شنبه به دلیل کهولت سن در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مصیب امیری رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری طی پیامی درگذشت پیشکسوت باستان‌شناسی استاد رضا مستوفی‌فرد را به جامعه فرهنگ دوست ایران تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است:

استاد مستوفی‌فرد سالیان دراز در راه پیشرفت باستان‌شناسی و حفاظت از آثار تاریخی ایران مجدانه‌ تلاش کرد و سالیان متمادی به تربیت نسل باستانشناسی ایران همت گماشت بطوریکه حداقل سه نسل از باستان‌شناسی ایران به صورت مستقیم شاگرد وی بوده‌اند.

تلاش‌های رضا مستوفی‌فرد باستان‌شناس و از پیشکسوتان دانش موزه‌داری در محافل ایرانی و خارجی برای اعتلای فرهنگ ایران بر هیچ کسی پوشیده نیست. او یکی از افراد تاثیرگذار و فعال حوزه باستان‌شناسی ایران و از پایه‌های فرهنگی کشور بود.

استاد مستوفی‌فرد تا سال 1396 به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود ادامه داد به این ترتیب جامعه باستان شناسی و موزه داری ایران نزدیک به نیم قرن از خدمات وی بهره جست.

ضایعه درگذشت و فقدان استاد رضا مستوفی‌فرد را به پیشکسوتان، اساتید، دانشجویان، علاقمندان و فعالان حوزه میراث‌فرهنگی ایران تسلیت می‌گویم و از درگاه ایزدمنان برای آن مرحوم رحمت واسعه و غفران الهی و برای بازماندگان محترم صبر و بردباری خواستارم.

رضا مستوفی فرد متولد 1312 فارغ التحصیل رشته باستان‌شناسی از دانشگاه تهران بود که در سال ۱۳۴۵ نیز به استخدام این دانشگاه درآمد و به عنوان استادیار در گروه باستان‌شناسی مشغول به کار شد. وی در حفاری‌های متعدد باستان‌شناسی شرکت داشته که از جمله مهمترین آنها شرکت در حفاری تپه مارلیک به سرپرستی دکتر عزت‌الله نگهبان و سرپرستی چند فصل کاوش آموزشی دانشجویان باستان شناسی دانشگاه تهران در دشت قزوین بوده است.

وی همچنین از پیشکسوتان دانش موزه داری و مدرس این رشته بوده و جامع موزه داری کشور از خدمات او بهره‌ها برده است. از جمله خدمات رضا مستوفی فرد در عرصه موزه داری تلاش برای راه اندازی موزه مقدم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها