پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
برای اطلاع از وضعیت سیاه‌پوستان آمریکا رمان‌هایم را بخوانید

کالسون وایتهد نویسنده آمریکایی به عنوان چهارمین نویسنده‌ای که دو بار در بخش داستانی برنده جایزه پولیتزر شده است، به عنوان برنده بخش ادبیات انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، کالسون وایتهد نویسنده آمریکایی به عنوان چهارمین نویسنده‌ای که دو بار در بخش داستانی برنده جایزه پولیتزر شده است به عنوان برنده بخش ادبیات انتخاب شد. این نویسنده آفریقایی الاصل برای رمان «نیکل بویز» -که درباره سوء‌استفاده از پسران سیاه‌پوست در مدرسه اصلاح نوجوانان در فلوریدا است- جایزه بخش پولیتزر داستانی را از آن خود کرد. وایتهد نیویورکی و ۵۰ساله در سال ۲۰۱۷ نیز جایزه پولیتزر را در همین بخش ادبیات برای «راه‌آهن زیرزمینی» از آن خود کرده بود.
 
وایتهد پیشتر گفته بود در حالی بزرگ شد که دلش می‌خواست نسخه سیاه‌پوست استیون کینگ باشد. او در «نیکل بویز» یا «پسران نیکل» از داستان ترسناک زندگی در مدرسه پسرانه دوزیر در فلوریدا نوشته است؛ جایی که کودکان برای حداقل اشتباه با خشونت‌های شدید روبه‌رو می‌شدند. رمان این فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد برای کاوش زیاد برای کشف میزان سوء‌استفاده از یک مدرسه اصلاح در دوران جیم کرو در فلوریدا و در نهایت روایت داستانی از پشتکار عزت و رستگاری بشر شایسته دریافت این جایزه شناخته شد.
 
استیون کینگ سیاه‌پوست حالا رمان جدیدش را نیز با حال و هوای رمان‌های قبلی خود انتخاب کرده و نامش را شورش هارلم گذاشته که به نوعی به حوادث و تظاهرات سیاه‌پوستان در سال 1964 می‌پردازد. در آن سال سیاه‌پوستان در اعتراض به کشته‌شدن «جیمز پاول»، نوجوان 15 ساله سیاه‌پوست به خیابان‌ها ریخته بودند ولی مثل سایر تظاهراتشان به نتیجه‌ای نرسیدند.
 
این نویسنده سیاه‌پوست موفق در بازار کتاب آمریکا در گفتگو با روزنامه گاردین گفت: اگر نویسنده‌ای با رنگ پوست سیاه باشید، تنها با شرایط خاصی می‌توانید موفق شوید و باید شرایط بسیاری برای شما فراهم شود. تمام هدف من موفقیت نیست؛ بلکه مسئولیتی برای دفاع از حقوق هم‌نژادهای خودم می‌دانم. رمان‌ها تنها سلاح من در مقابل بی‌عدالتی هستند. اگر می‌خواهید نظرم درباره وضعیت سیاه‌پوستان در آمریکای کنونی را بدانید، رمان‌های پسران نیکل و راه‌آهن زیرزمینی را بخوانید.
 
وایتهد در سال 2020 برای نوشتن رمان‌هایش جایزه ادبیات داستانی کتابخانه کنگره آمریکا را نیز دریافت کرده بود. کارکا هیدن رئیس کتابخانه کنگره آمریکا درباره داستان‌های این نویسنده آمریکایی گفت: آثار کالسون وایت‌هد با استفاده از بینش‌هایی عمیق در وضعیت انسانی و هم‌دلی با افرادی که با اعماق تیره زندگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، خلق می‌شوند. او در رمان‌های خود گستره رخدادهای تاریخی را افزایش داده و آن‌ها را تبدیل به استعاره‌هایی از دنیای امروزی کرده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها