پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
عاشقانه‌ها پرفروش شدند

در هفته اول طرح پائیزه کتاب ناشران عمومی و کودک و نوجوان بازارشان از رونق خوبی برخوردار است و آمار حکایت از رکوردزنی در این دوره از طرح فصلی تخفیف دارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) کتابفروشی‌ها آخرین حلقه از زنجیر نشر به حساب می‌آِیند؛ حلقه‌ای که گویا حیات و ممات  یک عمر تلاش نویسنده و یا مترجم به آن پیوند خورده است. مانند دیگر کالا‌ها، جریان عرضه و نمایش کتاب بدون ویترین ناقص می‌ماند؛ بنابراین حمایت از فعالانِ آخرین حلقه این صنعت به معنای  حفظ حیات نشر است.

دومین طرح پاییزه کتاب با هدف حمایت از کتابفروشان با شعار «هر ورقش دفتری است» همزمان با دوم آذر‌ماه و چهارمین دوره آئین «کتابگردی» کلید خورد و تا 22 آذر ماه نیز ادامه دارد. در این دوره 828 کتابفروشی شامل 632 کتابفروشی مرکز استان و 196 کتابفروشی در شهرستان‌ها مشارکت دارند.
 
با پایان هفتمین روز از اجرای طرح «پاییزه کتاب» 246هزار و 422 کتاب در سراسر کشور به فروش رفته و تعداد کل خرید نیز 102هزار و 262 به ثبت رسیده است.

استان‌‌های تهران، اصفهان و قم به ترتیب با 151،‌103 و 91 در صدر تعداد کتابفروشی‌های عضو قرار دارند که حکایت از میزان فعال بودن کتابفروشی‌ها در این شهرستان‌ها نیز دارد.

ناشران کودک و نوجوان از ناشران بزرگسال پیشی گرفتند
از میان 5 ناشر پرفروش در طرح پائیزه، سه ناشر کودک و نوجوان به چشم می‌خورند که نشان از میزان استقبال خریداران کتاب های کودک و نوجوان در طرح پائیزه دارد. انتشارات قدیانی و افق از ناشران قدیمی و با تجربه در این حوزه هستند که چندین دهه سابقه فعالیت دارند و همواره آثار منتشرشده‌شان در صدر پرفروش‌ها قرار داشته‌است. آمار منتشر شده از سوی خانه کتاب حکایت از این دارد که هوپا با وجود سابقه کم توانسته است به یک رقیب جدی برای ناشران با سابقه تبدیل شود.


 
رکورداران کتاب‌های عمومی کدامند؟
براساس اعلام موسسه خانه کتاب در پایان هفتمین روز از اجرای طرح پاییزه کتاب کتاب‌های «سلام برابراهیم» در حوزه دفاع مقدس، «یک عاشقانه آرام» نوشته نادر ابراهیمی، «پاییز فصل آخر سال است» اثر نسیم مرعشی،‌ «سمفونی مردگان» نوشته عباس معروفی و «قهوه سرد آقای نویسنده» به قلم روزبه معین در صدر پرفروش‌های بخش عمومی قرار گرفته‌اند. در این میان نام سه نویسنده جوان و تازه نفس در کنار دو نویسنده قدیمی و مطرح، نشان از ذائقه‌های مختلف در بین مخاطبان دارد. باید دید کدام یک از این کتاب‌ها تا پایان رقابت در این ردیف قرار می‌گیرد و کدام کتاب دیگر قادر است تا گوی رقابت را از این چند کتاب برباید؟

 


تالیفی‌های صدرنشین کودک و نوجوان:
می‌ می نی همچان محبوب بچه‌هاست

انتشارات قدیانی ناشر تخصصی حوزه کودک و نوجوان همچنان در جایگاه دوم ناشران پرفروش طرح پاییزه قرار دارد این در حالی است  که بررسی پرفروش‌های کودک و نوجوان در بخش تالیف از پیشتازی مجموعه «می‌می‌نی»  که از سوی انتشارات افق منتشر شده حکایت دارد؛ بر این اساس «می‌می‌نی چه دوست نازنینی»،‌ «پنیر داداش ماسته حرف می‌می‌نی راسته»،‌ «می‌می‌نی دیگه بیکاره دوست و رفیق نداره» و «می‌می‌نی حالا تمیز‌ترینه» در صدر آثار تالیفی گروه سنی کودک نشسته‌اند؛ علاوه براین کتاب شعر شکوه قاسم‌نیا با عنوان  «قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک» انتشارات قدیانی در این بخش به چشم می‌‌خورد.


 
پرفروش‌های کتاب‌های ترجمه کودک و نوجوان:
شازده کوچولو با ترجمه احمد شاملو همچنان پرفروش است 

انتشارات هوپا که چند سالی از آغاز فعالیتش بیشتر نمی‌گذرد،ناشر تخصصی حوزه کودک و نوجوان رکوردار فروش کتاب‌های ترجمه در این حوزه است. براساس اطلاعات پایگاه اینترنتی طرح پاییزه، کتاب‌های «خانه 13 طبقه»، «تام گیتس2»، «خانه درختی 65 طبقه» دنیای «معرکه‌ی تام گیتس1» و «شازده کوچولو» با ترجمه احمد شاملو در صدر این بخش قرار دارند. با این اوصاف شازده کوچولو در ایران نیز مانند کشورهای دیگر طرفدار دارد و با توجه به این که از این کتاب در ایران بیش از 50 ترجمه وجود دارد، ترجمه احمد شاملو همچنان بیشتر می‌فروشد.عاشقانه‌ها رکوردار شدند 
در این بخش عاشقانه‌ها پیشتازند. نام کتاب‌های «من پیش از تو» و «پس از تو» نوشته جوجو مویز و برگردان مریم مفتاحی همچنین رمان «ملت عشق» با ترجمه ارسلان فصیحی به چشم می‌خورند.
«دختری که رهایش کردی»با ترجمه کتایون اسماعیلی، «جز از کل» ترجمه پیمان خاکسار تا پایان روز هفتم صدرنشین بخش ترجمه کتاب‌های عمومی قرار دارند. نیم نگاهی به این نام‌ها نشان می‌دهد که بازار فصلی کتاب همچنان تحت تاثیر کتاب‌هایی قرار دارد که در سال‌های اخیر رکورددار فروش بوده‌اند و به چاپ‌های متعدد رسیده‌اند.

   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها