چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۳
رونمایی از کتاب «سبک زندگی اسلامی ایرانی»

کتاب «سبک زندگی اسلامی ایرانی» اثر حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد حسین شریفی دوشنبه (14 بهمن‌ماه) در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا رونمایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این مراسم با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد حسین شریفی، نویسنده اثر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا غلامی، رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا و شماری از پژوهشگران انجام خواهد شد.

این کتاب شامل هفت فصل است. فصل نخست کتاب درباره چیستی سبک زندگی است و در آن نویسنده سعی کرده در کنار اریاه تعریف درباره جامعه‌شناختی و روان‌شناختی، تعریفی دین‌شناسانه از سبک زندگی که آن را بیشتر با اهداف و مقاصد اسلامی سازگار می‌داند، ارایه دهد.

در فصل دوم اهمیت بحث از سبک زندگی را از جهت جامعه‌سازی، تمدن‌سازی، تبلیغ و انتقال ارزش‌های دینی و مواجهه با دشمنان انقلاب اسلامی مورد بحث قرار داده شده‌ است.

در فصل سوم نیز کوشش شده است تا رابطه میان سبک زندگی و جهان‌بینی و نظام ارزشی دقیق‌تر بیان شود. در این فصل سبک زندگی را به عنوان شاخصی برای ارزیابی کیفیت ایمان در حوزه‌های مختلف معرفی می‌شود.

فصل چهارم به بررسی چرایی اختلاف میان افراد و جوامع مختلف در سبک زندگی می‌پردازد. نویسنده در این بخش بیشتر کوشیده است دلیل اختلاف سبک زندگی دین‌مدارانه و سبک زندگی دنیاگرایانه را با ذکر مثال‌ها و نمونه‌هایی تبیین کند.

نویسنده در فصل پنجم به آسیب‌شناسی سبک زندگی موجود ایرانیان پرداخته است. در این فصل سعی شده است اهم آسیب‌های عمومی را با استناد به آمار و ارقام موجود و منتشر شده در سطح رسانه‌های عمومی بیان شود.

در فصل ششم به منظور شناخت نقاط قوت فرهنگی خود، برخی از نقاط قوت سبک زندگی موجود ما ایرانیان یادآوری شده و در فصل هفتم، نویسنده تلاش کرده‌ است راه‌های ایجاد سبک زندگی مطلوب و زدودن سبک‌های نامطلوب زندگی را مورد بحث قرار دهد.

این کتاب در قطع رقعی و 256 صفحه تنظیم و به چاپ رسیده است.

مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در خیابان جمهوری اسلامی، خیابان شهید کشوردوست کوچه نوشیروان پلاک 26 طبقه سوم قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها