جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷
کتابخانه عمومی خیرساز مرحوم «حاج حسن سالار» در مشهد افتتاح شد

کتابخانه عمومی خیرساز مرحوم حاج حسن سالار روستای فارمند شهرستان مشهد با حضور خانواده مرحوم حاج حسن سالار، تعدادی از مسئولان و جمعی از اهالی روستا افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خراسان رضوی، آیین افتتاح کتابخانه کتابخانه عمومی خیرساز مرحوم «حاج حسن سالار» در مشهد با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی، محمدرضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان مشهد  و محسن هادیان‌فر، رئیس شورای اسلامی روستای فارمد شهرستان مشهدبرگزار شد.

پژمان‌فر ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران احداث کتابخانه عمومی خیرساز مرحوم حاج حسن سالار، گفت: امروز به همت خانواده مرحوم حاج حسن سالار تنها کتابخانه روستای فارمد افتتاح می‌شود. 

پژمانفر با اشاره به اینکه در طول تاریخ مردم حضوری فعال و همیشگی در کارهای عام‌المنفعه همچون احداث مسجد، کتابخانه، مدرسه و ... داشته‌اند، اظهار کرد: احداث این کتابخانه نیز می‌تواند باب الفتحی برای تداوم مشارکت مردم و دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی برای انجام کارهای عام‌المنفعه و رقم زدن اتفاقات مهم فرهنگی و اجتماعی در روستای فارمد باشد.  

وی با بیان اینکه امروز اقدامات عام‌المنفعه از تنوع بیشتری برخوردار شده‌اند، افزود: این اقدامات باقی‌الصالحات، برای همه محسوب می‌شود. همگی به این امر واقف هستیم که پس از مدتی کتاب زندگیمان بسته می‌شود اما تربیت فرزند صالح و انجام کار عام‌المنفعه این کتاب را برای همیشه باز نگاه خواهد داشت؛ علاوه براین هر فردی که از این اقدام بهره و یا استفاده‌ای برده باشد، بدون شک دیگران را نیز در اجر آن شریک کرده است. 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی خطاب به خانواده مرحوم حاج حسن سالار، گفت: با این اقدام خجسته نام و یاد پدر را برای همیشه در اذهان عموم زنده نگاه داشته‌اید و یقیقا بدانید باقی الصالحات مناسب و طولانی به ایشان هدیه کرده‌اید. 

           

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، از خانواده مرحوم حاج حسن سالار برای احداث کتابخانه تقدیر و تشکر کرد. 

وی با اشاره به تغییر کاربری کتابخانه‌های عمومی در جامعه امروز، گفت: امروزه کتابخانه‌ها از فضای سابق فاصله گرفته‌اند و با چهار ماموریت ویژه در حال ارائه خدمات به عموم مردم هستند.

 سبزیان بیان کرد: این چهار ماموریت شامل ارتقاء سواد جامعه در همه عرصه‌ها اعم از اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، رسانه‌ای، اصلاح سبک زندگی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و حل مسائل فرهنگی اجتماعی به واسطه برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی کتاب‌محور است. 

               

 بدیع‌زادگان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان مشهد هم در این مراسم با اشاره به افتتاح کتابخانه عمومی خیر ساز مرحوم حاج حسن سالار، گفت: این کتابخانه سومین کتابخانه روستایی و 60 امین کتابخانه عمومی در شهرستان مشهد است، در طول سه گذشته بالغ بر 12 باب کتابخانه به کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد با همراهی خیرین اضافه شده است.

وی درباره کتابخانه عمومی خیرساز مرحوم حاج حسن سالار، ابراز کرد: این کتابخانه در بنایی به مساحت 145 مترمربع و زیربنای 115 متر مربع و دارای بخش‌های سالن مطالعه، مخزن کتاب، بخش کودک و ... احداث شده است.ساختمان کتابخانه با صرف اعتباری بالغ بر 4 میلیارد ریال به همت فرزندان آن مرحوم ساخته و به مدت 20 سال به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور واگذار و تجهیز آن با صرف مبلغی بالغ بر 4 میلیارد ریال ازسوی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی انجام شده است. 

محسن هادیان‌فر، رئیس شورای اسلامی روستای فارمد شهرستان مشهد نیز ضمن قدردانی از خانواده مرحوم حاج حسن سالار، این اقدام را عملی نیکو و یادگاری زیبا از یکی از اهالی روستا در راستای رشد و تعالی فرهنگ ساکنین روستای فارمد دانست.

        

به گزارش ایبنا؛ در پایان این آئین، خانواده مرحوم حاج حسن سالار ضمن قدردانی از برگزاری مراسم، ابراز امیدواری کردند با افتتاح این کتابخانه علاوه بر باقی‌الصالحات برای پدر مرحومشان، زمینه‌ای مناسب برای رشد و پرورش استعدادهای ادبی و فرهنگی مردم به‌ویژه کودکان و نوجوانان روستای فارمد فراهم شود.

روستای فارمد با جمعیتی بالغ بر 5000 نفر در 23 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. نزدیکترین کتابخانه به این روستا کتابخانه عمومی 9‌دی واقع در خیابان رسالت 57 با فاصله 15 کلیومتری از روستا است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها