چهارشنبه ۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۴
نوش‌آبادی:نمایشگاه‌های کتاب در توسعه فرهنگ مطالعه نقش بی‌بدیلی دارند

حسین نوش‌آبادی، معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه کتاب شهرکرد، گفت: نقش نمایشگاه‌های کتاب در توسعه فرهنگ و تعامل بین نسل‌ها و ارتباط بین تمدن‌ها بی‌بدیل است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، حسین نوش‌آبادی در این مراسم، اظهار کرد: ارزش کتاب در دیدگاه اسلامی و الهی رفیع و به‌گونه‌ای است که خداوند نام قرآن را کتاب گذاشته است.

وی با اشاره به این‌که کتاب یک اثر ارزشمند و ماندگار خواهد بود، بیان کرد: در قرآن کریم از اهمیت کتاب و کتابخوانی بسیار عنوان شده و به‌گونه‌ای است که همه مسلمانان را به این امر فرا خوانده که نباید هیچ فردی با کتاب بیگانه باشد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ما باید همواره ارزش کتاب و کتاب خواندن، نوشتن، مطالعه، تحقیق و پژوهش را بدانیم و از آنها به عنوان بهترین مسیرهای زندگی استفاده کنیم.

نوش‌آبادی با اشاره به این‌که اصولاً کتاب در هر جامعه‌ای یک سند است، افزود: باید سند معتبر و ماندگار هر کشور و ملت را شناخته و با محتوای آن آشنا شویم. باید کتاب را به عنوان یک ابزار مهم برای آموزش و رشد فکری و فرهنگی و همچنین منبع تجربیات بشری بدانیم و از آن به‌خوبی استفاده کنیم.

وی در ادامه گفت: سابقه مردم استان چهارمحال و بختیاری در حوزه‌های علمی، هنری، فقهی و سیاسی زبان‌زد و مورد تکریم و احترام همه است.

 سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: انقلاب اسلامی، انقلاب فرهنگی است و قبل از سیاسی بودن فرهنگی نیز بوده است و در نتیجه از جایگاه ویژه فرهنگی برخوردار است. بر این اساس باید همواره تلاش کنیم تا فرهنگ مطالعه در بین همه آحاد جامعه نهادینه شود و در آن زمان است که می‌توان عنوان نمود به نقطه مطلوب رسیده‌ایم. ترویج و نشر کتاب باید به‌گونه‌ای باشد که همه اقشار و گروه‌های جامعه بتوانند به خوبی از آن استفاده کنند. خواندن و مطالعه کردن کتاب یک نیاز روحی به شمار می‌رود که باید به آن بها داده شود.

نوش‌آبادی درباره برگزاری نمایشگاه کتاب در استان چهارمحال و بختیاری گفت: نمایشگاه بزرگ کتاب استان چهارمحال و بختیاری یک نمایشگاه کتاب در حد ملی است که ۳۵ هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است. برگزاری نمایشگاه کتاب با حضور ناشران مختلف کشور و گردآوری ۳۵ هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه کار بسیار بزرگی است که جای تقدیر از مسئولان استان دارد.

معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود، گفت: ما هیچ ممنوع‌القلمی در کشور نداریم و خبرنگاران و نویسندگان باید تکریم شوند و جایگاه آنها در سطح جامعه حفظ شود. اگر اثری در کشور ما نوشته شود که معارض با اندیشه‌های اسلامی باشد به آن اثر مجوز چاپ و نشر داده نخواهد شد.

دهمین نمایشگاه کتاب شهرکرد به همت مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تاریخ 6 تا 12 آبان‌ماه برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها