دبیر انجمن اهل قلم استان فارس معتقد است تقریبا هیچ کس منکر فواید و لزوم کتابخوانی نیست و ترویج چیزی که همه می‌دانند خوب است ولی به آن بی توجه‌اند، سخت‌ترین کار دنیاست. 
مردم و سیاستگذاران در توجه به کتابخوانی در دور باطل افتاده‌اند
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، حسن دهقان که در مراسم بزرگداشت روز کتاب و کتابخوانی در مجتمع آموزشی فرهنگی علوم پزشکی شیراز سخن می‌گفت، با بیان اینکه لزوم کتابخوانی فقط از تریبون‌ها فریاد زده می‌شود بی‌آنکه اقدام عملی موثر و جدی دیده شود، تصریح کرد: سیاستگذاران کشور موضوعات فرهنگی همچون کتاب‌خوانی را در اولویت تصمیم‌گیری‌های کلان خود قرار نمی‌دهند و رفاه و معیشت را بیشتر مد نظر دارند.
 
وی افزود: این یک دور باطل است چراکه بدون توجه به مبانی فرهنگی و توسعه آگاهی که کتابخوانی یکی از بسترها و ملزومات آن است، جامعه در مسیر رشد و رفاه قرار نمی‌گیرد و کسور مدام مشغول فرصت‌سوزی است.

نویسنده کتاب «شکوه خاموش»، افزود: مردم نیز با همین نگاه، سبد خانوار را از کتاب خالی کرده‌اند و حال و روز کتابخوانی خوب نیست. 

دهقان فقدان زیرساخت های استاندارد و لازم برای ترویج کتابخوانی را مهمترین معضل در این مسیر دانست و گفت: دستگاه‌های فرهنگی به جای پرداختن به توسعه سخت‌افزارهایی مثل سالن مطالعه، کتابخانه عمومی و حمایت از ایجاد کتابفروشی‌های معتبر و بزرگ بیشتر به فعالیت‌های روبنایی کم‌اثر همچون جلسات رونمایی و نقد کتاب می‌پردازند و از بودجه‌های کافی و موثر برای توسعه فضاهای مورد نیاز خبری نیست. 

برگزیده چهارمین جشنواره مروجان کتابخوانی ایران، خاطرنشان کرد: در حالی که حدود ۲۰ شهر استان حتی یک کتابخانه عمومی ندارد، بودجه‌های فرهنگی قطره‌چکانی است، در سیاستگذاری‌ها  کتاب در اولویت نیست، فعالیت‌های مروجان کتابخوانی و دغدغه‌مندانِ کتاب نیز تحت‌الشعاع قرار گرفته و کم اثر می‌شود.
 
وی در پایان نقش معلمان را آثار این عرصه مهم دانست و گفت: با وجود تمام این چالش‌ها، اگر معلمان نقش خود را در مسیر ترویج کتابخوانی بهتر از شرایط موجود لطف کنند، بخش مهمی از کمبودهای این حوزه رفع می‌شود.
کد مطلب : ۳۱۳۹۷۹
https://www.ibna.ir/vdcjatethuqevhz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401