در بیست و دومین سالگرد درگذشت هاینریش بل، نویسنده آلمانی و برنده جایزه نوبل ادبیات، جاهد جهانشاهی، مترجم برخی از آثار این نویسنده، بل را پاسدار جایگاه انسانی و نگهبان ارزش‌های بشر دانست.
هاینریش بل
هاینریش بل
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در حالی که امروز 16 ژوئیه 2007 میلادی، برابر با 25 تیر 1786 خورشیدی، مصادف است با بیست و دومین سالمرگ هاینریش بل، نویسنده آلمانی برنده جایزه نوبل ادبیات و خالق کتاب «عقاید یک دلقک»، جاهد جهانشاهی، مترجم برخی از آثار این نویسنده، وی را در جایگاه پاسدار مقام انسان و ارزش‌های بشری دانست.

جهانشاهی در این مورد به "ایبنا" گفت‌: بل از ستمی که بشریت روا شده، حکایت می‌کرد و به جایگاه انسان اهمیت می‌داد. او از موقعیت که انسان معاصر اروپایی در آن قرار گرفته انتقاد می‌کرد و برای مقام واقعی انسان افسوس می‌خورد.

این مترجم آثار بل را سرشار از نوعی طنز تلخ اجتماعی دانست و ادامه داد : نوعی طنز تلخ و سیاه که خاص نثر خود بل است در تمام آثار او به چشم می‌خورد و موجب برجستگی و متمایز شده این نوشته‌ها شده است.

جهانشاهی بل را میراث دار جنگ دوم جهانی خطاب کرد و در این مورد گفت: بل در جنگ خانمان سوز جهانی حضور داشته و تا آخر عمر این نکبت جنگ او را رها نکرد و او وظیفه انتقال این میراث به آیندگان را بر روی دوش خود حس می‌کرد.


این مترجم ادامه داد: این نویسنده لحظه به لحظه از مشکلات بعد از جنگ را با قلم تلخ خود ثبت کرد و همواره هشدار می‌داد که هیولای جنگ آفرین در وجود تک تک انسان‌ها وجود دارد و ریشه‌اش هنوز خشکانده نشده.

جهانشاهی علت احساس نزدیکی ایرانیان با آثار این نویسنده را تجربه‌های مشابه در ایران دانست و اضافه کرد: ما در ایران یک جنگ خانمان برانداز هشت ساله را تجربه کرده‌ایم و مشکلات بعد از جنگ را با پوست و استخوان خود حس کرده‌ایم و به همین دليل با آثار هاینریش بل، احساس نزدیکی می‌کنیم. 

هاینریش بل، نویسنده آلمانی كه در طول عمر 69 ساله خود،‌ 15 مجموعه داستان، رمان و خاطره نویسی خلق کرد که اکثر آنها به زبان فارسی ترجمه شده‌اند.

وی در سال1972 میلادی به جایزه نوبل ادبیات دست یافت و در سال 1985،درگذشت و در زادگاه خود، شهر کلن، به خاک سپرده شد.

کد مطلب : ۵۷۱۱
https://www.ibna.ir/vdcf.ydtiw6deygiaw.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما