شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۳
آیین افتتاحیه «اولین نمایش عمومی نقشه‌های قدیم مشهد از دوران قبل از اسلام» برگزار شد

خراسان‌رضوی - آیین افتتاح «اولین نمایش عمومی نقشه های قدیم مشهد از دوران قبل از اسلام» کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، آیین افتتاح «اولین نمایش عمومی نقشه های قدیم مشهد از دوران قبل از اسلام» به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و مشارکت کارخانه نوآوری مشهد، صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی؛ اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد؛ پیمان عین القضاتی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اراک و سیدرحمان میرزائیان، مدیرکل خلاقیت و نوآوری شهری شهرداری مشهد در بخش گالری کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد برگزار شد.

در ابتدا مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی کشور است، گفت: افتتاح کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد پس از ۲۵ سال این افتخار را برای ما داشت که مقام معظم رهبری یک جلد کلام الله مجید را با دستنوشته‌ای به رسم یادگار به این کتابخانه اهدا کردهاند. همچنان این کتابخانه در حال ارائه بیش از ۴۰ خدمت نوین در حوزه‌های مختلف است.خراسان رضوی از لحاظ تعداد کتابخانه‌های سیار رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است. چنانچه می‌دانید هر یک از کتابخانه‌های سیار نقش ۵ کتابخانه مستقر را در راستای ارائه خدمات کتابخانه‌ای به عموم مردم ایفا می‌کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه دوره‌های آموزشی متنوعی در کتابخانه‌های عمومی استان در حال برگزاری است، از اختصاص ۱۰۰ فضای کار اشتراکی در حوزه کسب و کارهای کوچک در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد خبر داد. وی افزود: خراسان رضوی از لحاظ تعداد کتابخانه‌های سیار رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است. چنانچه می‌دانید هر یک از کتابخانه‌های سیار نقش ۵ کتابخانه مستقر را در راستای ارائه خدمات کتابخانه‌ای به عموم مردم ایفا می‌کنند.

در ادامه سیدرحمان میرزائیان، مدیرکل خلاقیت و نوآوری شهری شهرداری مشهد با اشاره به تصویرنگاری نقشه شهرستان مشهد گفت: با توجه به اسناد تاریخی و مدارک مختلف موجود، افرادی را در قالب بک تیم در پژوهکشده ثامن به تصویرنگاری مکان و نقشه شهرستان مشهد پرداخته‌اند.

وی از توسعه این تصویرنگاری و انتشار آن در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: این نقشه ها مربوط به دوران قبل اسلام تا به امروز است. در واقع نقشه‌های موجود در اعصار و موضوعات مختلف تهیه شده‌اند.

میرزائیان اظهار کرد: در این نقشه‌ها شما شاهد تحولات شهر در روند پیشرفت و توسعه شهر و حرم مطهر رضوی هستید. همچنین می‌توانید نمونه‌هایی از تحقیقات مردم شناسی را نیز در این تصاویر مشاهده کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها