یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
آیا خالق شازده کوچولو بر اثر بازجویی آلمانی‌ها کشته شد؟

73 سال پس از ناپدید شدن آنتوان دوسنت اگزوپری، نویسنده کتاب معروف «شازده‌ کوچولو»، کتابی درباره‌ او منتشر شده که فرضیه‌ مرگ او بر اثر بازجویی به دست آلمانی‌ها را تقویت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روزنامه فیگارو، 73 سال از ناپدید شدن پر رمز و راز خالق «شازده کوچولو» حین پرواز در آسمان‌ها می‌گذرد. آنتون دو سنت اگزوپری نویسنده و خلبان فرانسوی بود که در طی ماموریتی اکتشافی در تاریخ 11 جولای سال 1944 سفری بی‌بازگشت را به آسمان تجربه کرد. هواپیمای سنت اگزوپری بر فراز دریای مدیترانه سقوط کرد. علت سقوط هواپیمان آنتوان دوسنت اگزوپری تا مدت‌ها نامعلوم بود.
 
سال 2008 خلبانی آلمانی ادعا کرد که او مسئول سقوط هواپیمای سنت اگزوپری بوده است و اگر می‌دانسته که چه کسی در آن هواپیما است، هرگز به سمت آن شلیک نمی‌کرده است.
 
یک گروه چهار نفره از متخصصان کتابی را اخیرا منتشر کرده‌اند که حاصل سال‌ها تحقیق درباره مرگ پر رمز و راز این نویسنده و خلبان فرانسوی است.
 
این کتاب توسط فرانسوآ آگوای، خواهرزاده سنت اگزوپری و برونو فاریته، از نزدیکان خانواده نویسنده و نیز دو نفر از باستان‌شناسان به نگارش درآمده است.
 
بعد از مرگ سنت اگزوپری، تحقیقاتی طولانی درباره علت و چگونگی مرگ او آغاز شد که این کتاب به بررسی این تحقیقات در طی سال‌ها می‌پردازد و حقایق زیادی را در این کشف و شهود برای خوانندگان آشکار می‌‌سازد.
 
این کتاب نکاتی خواندنی را درباره چگونگی ناپدید شدن او بیان می کند.علاوه بر آن راه‌های جدیدی را برای جست‌وجو درباره شرایط مرگ این نویسنده بزرگ به محققان آینده پیشنهاد می‌کند.
 
در این کتاب، از قول کارل بوهم، دختر یکی از سربازان آلمانی که در عملیات نجات روز حادثه حاضر بوده آمده است: «پدرم سال‌ها پس از این حادثه به من گفت که آن روز توانسته بود یکی از سرنشینان هواپیما را که جراحات زیادی داشت نجات دهد. اما آن را همان روز به دولت آلمان تحویل داد و خلبان مجروح برای بازجویی به مکانی دیگر انتقال داده شد و احتمالا همان جا بر اثر شدت جراحات و یا بازجویی بیش از حد جان باخت. گفته می‌شد او همان نویسنده مشهور بوده است.»
 
در قسمت دیگری از این کتاب آمده است: «بعد از ادعای خلبان آلمانی مبنی بر شلیک به هواپیمای آنتوان سنت اگزوپری، آیا این احتمال وجود دارد که نویسنده بعد از این حادثه زنده مانده بوده باشد؟ هیچ فرضیه‌ای را نباید از ذهن دور نگه داشت ولو اینکه واقعی و باورپذیر به نظر نرسد.»
 
کتاب «آنتوان سنت اگزوپری، رازگشایی درباره ناپدید شدن او» با مقدمه‌ای از پاتریک پوآور درآرور، نویسنده فرانسوی از سوی انتشارات vtopo منتشر شد.
 
معروف‌ترین کتاب اگزوپری همان «شازده کوچولو» است که جزو ده کتاب پرفروش تاریخ به شماره آمده و در ایران نیز بیش از سی ترجمه‌ مختلف از آن وجود دارد. ترجمه‌های ابوالحسن نجفی، احمد شاملو و محمد قاضی از جمله‌ اینهاست.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها