جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴
راه‌یابی ۲۷ کتاب به مرحله پایانی جایزه «بلوط طلایی»

نخستین جایزه ادبی ایلام با عنوان (بلوط طلایی) با راه‌یابی ۲۷ کتاب به مرحله پایانی این جشنواره در چهار بخش خاطرات دفاع مقدس، رمان دینی، شعر آیینی به زبان کردی و شعر دینی به زبان فارسی همراه بود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نخستین جشنواره بلوط طلایی در چهار بخش خاطرات دفاع مقدس، رمان دینی، شعر آیینی به زبان کردی و شعر دینی به زبان فارسی است. آثاری در این جشنواره حضور دارند که یا به صورت کتاب در سال ۹۴ منتشر شده‌اند و یا هنوز به مرحله چاپ نرسیده‌اند، که البته آثار چاپ‌نشده در داوری آثار اولویت دارند.

 با توجه به این‌که جریان‌های فرهنگی و ادبی در کشورمان بعضا دچار انحطاط می‌شوند دبیرخانه جشنواره امیدوار است با حمایت‌های حوزه هنری مرکز این جشنواره در سال‌های آتی نیز تداوم یابد.

 استان ما در طی دوران جنگ تحمیلی همواره به عنوان جبهه میانی جلوه‌گاه حوادث و وقایع مهمی بوده است که به همین  منظور با برگزاری این جشنواره سعی‌ می‌کنیم تا بخشی از رشادت‌های مردمان این خطه از ایران را در دفاع مقدس نشان دهیم.

در دوره های بعد با قرار دادن بخش جنبی از حضور پیشکسوتان حوزه‌های شعر و داستان‌نویسی هم بهره‌مند خواهیم شد و از آن‌جا که حوزه هنری صاحب مادی آثار است زمینه‌ برای چاپ آثار در انتشارات سوره مهر فراهم خواهد شد.

 در بخش شعر آیینی و دینی فارسی ۷ اثر شامل حسین آباد، غزالیات، مفاتیح الغزل، زائر بارانی، تکیه، شمر عاشق و منم که روایت می‌کنم، در بخش شعر آیینی (کردی جنوبی) ۶ اثر شامل پهلوان سرافراز، همسفر زینب، ماه نو، هاله ماه، زیتون مرجان و گازه به بخش نهایی راه یافته‌اند.

 در بخش خاطرات دفاع مقدس ۸ اثر شامل ملکوت کلمات، نام‌آوران گمنام، با دست خالی، جنگ خاکریزها، روزگار اسارت، در امتداد زخم، غیور ایل من و پله پله تا ملکوت، و در بخش رمان دینی و داستان بلند ۶ اثر کدامین گل، هفت جن، عشق در برابر عشق، عقل سرخ، به نام یونس و سنگی که نیفتاد به مرحله نهایی رسیده‌اند.

جشنواره بلوط طلایی با مشارکت موسسه فرهنگی و هنری سپهر سوره هنر، حوزه هنری ایلام و اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی ایلام با هدف حمایت از تولید آثار فاخر دینی و آئینی و برجسته کردن رشادت‌ها و دلاورمردی‌های سرداران شهید و رزمندگان رشید اسلام و شناساندن سهم عظیم ایلام در دفاع مقدس و مقاومت بی نظیر مردم قهرمان و همیشه در صحنه‌ این استان، برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها