در نشست رسانه‌ای ویژه‌برنامه‌های کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر مطرح شد؛

از شروع چاپ ۳ میلیون کتاب تا برگزاری اردوهای پیشرفت در دهه فجر

نشست رسانه‌ای ویژه‌برنامه‌های کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور حامد علامتی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.
از شروع چاپ ۳ میلیون کتاب تا برگزاری اردوهای پیشرفت در دهه فجر
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ در این نشست که صبح چهارشنبه (5 بهمن‌ماه) برگزار شد، حامد علامتی برنامه‌های کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی را برای اهالی رسانه‌های جمعی تشریح کرد. مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ابتدای صحبت خود درباره تشکیل این کمیته گفت: این کمیته از همان روزهایی که ستاد تشکیل شد کار خود را با حضور نهادها، دستگاه‌ها و تشکل‌های مردمی شروع کرد. هدف‌گذاری این بود که کارهای نو و خلاقانه ویژه‌ی کودکان و نوجوانان انجام دهیم و درنهایت، برنامه‌ها در دو بخش کودک و نوجوان طراحی شد. متناظر با فعالیت‌های کمیته در ستاد، در ۳۱ استان کشور نیز با حضور نهادهای مردمی و سازمان‌های مربوطه، این کمیته کار خود را انجام خواهد داد.

برنامه‌های متنوع تبیینی و توصیفی ویژه کودکان و نوجوانان در دهه فجر
علامتی، قله برنامه‌های کمیته کودک و نوجوان را حضور پررنگ در راهپیمایی ۲۲ بهمن برشمرد و در این‌باره توضیح داد: به این منظور، برنامه‌هایی تدارک دیده شده است. رویکردمان میزبانی از کودکان و نوجوانان است و تلاش می‌کنیم برنامه‌هایمان کلیشه‌ای نباشند. در این برنامه‌ها خودِ کودکان و نوجوانان صحنه‌گردان برنامه‌های دهه فجر انقلاب اسلامی خواهند بود. ما با نگاهی معطوف به خلاقیت و ابتکار و با استفاده از ابزار هنر به عنوان یکی از بهترین ابزارهای انتقال پیام برای کودک و نوجوان، برنامه‌های خود را اجرا خواهیم کرد. دستور مقام معظم رهبری در حوزه جهاد تبیین نیز سرلوحه ما در طراحی و اجرای برنامه‌های دهه فجر است که به روش‌های هنری آن را پیش خواهیم برد.

وی ماهیت برنامه‌های کمیته کودک و نوجوان ستاد را تبیینی و توصیفی خواند و گفت: سعی کرده‌ایم از گزارش‌محوری بودن در برنامه‌های دهه فجر عبور کنیم و به سمت برنامه‌های تبیینی و توصیفی برویم. در این راستا می‌خواهیم دستاوردهای انقلاب اسلامی را به روش‌های هنری و تبیینی برای کودکان و نوجوانان ارائه دهیم و فضای شادی را برای آن‌ها بسازیم؛ البته از دستگاه‌ها و نهادهای عضو کمیته کودک و نوجوان خواسته‌ایم که خودشان هم هر برنامه‌ای دارند اجرا کنند و هر استان کشور نیز با توجه به زیست‌بوم و شرایط فرهنگی خود برنامه‌هایشان را اجرا خواهند کرد؛ زیرا از برنامه‌های ابلاغی به شدت پرهیز کرده‌ایم.

 
برنامه‌های محوری کمیته کودک و نوجوان؛ از شروع چاپ ۳ میلیون کتاب تا برگزاری اردوهای پیشرفت
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در توضیح چند برنامه محوری کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر بیان کرد: اول اینکه از همه امکانات استفاده کرده‌ایم تا به صورت نمادین دیدار تجدید بیعت تعدادی از کودکان و نوجوانان با امام خمینی (ره) در حرم ایشان برگزار شود. دوم، از فضای نماز جمعه استفاده خواهیم کرد و قرار است غرفه‌های کودک و نوجوانی در آن راه‌اندازی شود. این مسئله به صورت نمونه در تهران انجام شده بود و اکنون به صورت ملی در دهه فجر انجام می‌شود. سوم، برگزاری نشست‌های مختلفی برای مربیان کانون با کودکان و نوجوانان است که بتوانند در آن، مفاهیمی مانند جریان‌شناسی فرهنگی، سیاسی و فضای سایبری و این موارد را مطرح کنند. چهارم، اهدای کتاب برای کودکان و نوجوانان با اولویت مناطق عشایری، روستایی، کم‌برخوردار و حاشیه‌شهرهاست که رایگان خواهد بود. پنجم، برگزاری مسابقه‌های مختلف نقاشی، ادبی، هنری و استفاده از شاعران و نویسندگان جوان و خودِ کودکان و نوجوانان در این راستاست. ششم، حضور تریلی‌های سیار در استان‌هاست که جشن‌های مختلفی را در قالب نمایش، تئاتر و جُنگ شادی برای کودکان و نوجوانان اجرا خواهند کرد و قله انجام این کار در ایام دهه فجر مخصوصا راهپیمایی ۲۲ بهمن است. هفتم، برگزاری شعرهای آیینی و هشتم، حضور مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مدارس است که در قالب قصه‌گویی، وقایع انقلاب اسلامی را برای کودکان و نوجوانان بیان خواهند کرد.

وی از چاپ سه میلیون کتاب در قالب‌هایی مانند رمان ویژه کودکان و نوجوانان خبر داد و گفت: چاپ سه میلیون جلد کتاب کودک و نوجوان با بودجه ۱۲۰ میلیارد تومان در دستور کار است که از دهه فجر شروع خواهد شد و طبق آخرین خبرها، از دیروز چاپ این کتاب‌ها شروع شده است. در این راستا، چاپ دوم ۳۵۰ عنوان کتاب پرمخاطب کانون و ۱۵۰ عنوان کتاب چاپ اول نیز منتشر خواهند شد. حدود ۵۰۰ عنوان کتاب هم از سایر ناشران کودک و نوجوان خریداری می‌شود. همچنین از ۲۲ عنوان کتاب کودک و نوجوان نیز در دهه فجر رونمایی خواهد شد.

حامد علامتی، کلیدواژه‌های وطن، پرچم و جمهوری اسلامی ایران را چند کلیدواژه مهم برنامه‌های کمیته کودک و نوجوان برشمرد و افزود: متناسب با این‌ها گروه‌های سرود و نماهنگ‌ها و برنامه‌های دیگر توسط خود دانش‌آموزان اجرا می‌شوند. عضویت در کانون به مدت یک‌سال نیز رایگان خواهد بود و بیش از ۱۰۰۰ مرکز کانون پرورش که ثابت و سیار هستند، پذیرای کودکان و نوجوانان خواهند بود.

وی از تعداد بیش از ۶۰ نوع فعالیت فرهنگی، هنری و ادبی متناسب با تاریخ و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی خبر داد و درباره موضوع ویژه «اردوهای پیشرفت» گفت: اردوهای پیشرفت مدنظر رئیس جمهور بوده است و سعی می‌کنیم شرایطی فراهم شود تا کودکان و نوجوانان از مراکزی که مایه ابهت و شکوه ایران اسلامی هستند بازدید کنند.

طراحی برنامه‌های کمیته با توجه به حضور والدین
علامتی در ادامه نشست به جایگاه والدین در طراحی برنامه‌های دهه فجر اشاره و بیان کرد: اولین جایی که کودک قبل از مدرسه تربیت می‌شود خانواده است. نقش پدرومادر حائز اهمیت و در این راستا، مشارکت دادن والدین مخصوصا مادران در برنامه‌های دهه فجر مدنظر ما بوده است. در این‌باره برنامه‌ای محوری را درنظر گرفته‌ایم؛ اینکه کودکان و نوجوانان در رابطه با پرچم جمهوری اسلامی ایران و نگاه‌شان به کشور، نقاشی و در عین حال، دست‌سازه‌هایی را متناسب با پیروزی انقلاب اسلامی آماده کنند و با همراهی پدرومادرهایشان در راهیپمایی ۲۲ بهمن با خود بیاورند.

حامد علامتی جزئیات بیشتری از طرح کانون‌مدرسه را که پیش‌تر اطلاع‌رسانی شده بود اعلام کرد: این طرح را بلافاصله پس از اتمام امتحانات یعنی همزمان با دهه فجر اجرا خواهیم کرد. باتوجه به آن، پیرامون مراکز کانون، مدارس هم تحت پوشش برنامه‌های فرهنگی، هنری و ادبی خواهند بود و در قدم اول، طرح در مدارس ابتدایی اجرا خواهد شد.
 
وی همچنین تأکید کرد که ویژه‌برنامه‌های کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی، کودکانِ با نیازهای ویژه، کودکان کار، کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست را هم شامل خواهد شد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پایان نشست اعلام کرد: دو فیلم از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به جشنواره فیلم فجر امسال ارسال شده است که عبارت‌اند از: انیمیشن «بچه زرنگ» و فیلم «در آغوش درخت» که امیدواریم به خوبی دیده شوند.
گزارشگر
فاطمه نعمتی
کد مطلب : ۳۳۱۸۵۷
https://www.ibna.ir/vdcenz8xfjh8xvi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده جایزه کتاب سال