سه‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
اهدای اسناد تاریخی به خط هاشمی رفسنجانی به سازمان اسناد

رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی از اهدای 48 مجموعه سند جدید خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سکینه خراج رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اعلام این خبر در تشریح  جزئیات اسناد اهدایی گفت: از سال 1394 تا سال گذشته بیش از 48 مجموعه سند اهدایی از منابع و افراد مختلف دریافت شد که این اسناد به تفکیک هر سال در پنج سال اخیر به سازمان اهداء شده‌است.

وی درباره ارزش اسناد اهدایی دریافتی توضیح داد: فرامین قدیمی ازجمله مجموعه‌های اهدایی هستند که در سال 1396 به سازمان اهدا شده‌است.

خراج درباره شاخص‌ها و اهمیت تنظیم ردیفی مجموعه‌های دریافتی گفت: براساس شاخص‌های اختصاصی و تنظیم ردیفی مجموعه‌های دریافتی، به خروجی مهم می‌توان دست یافت. نخست ارزش‌گذاری اسناد است که با عدالت بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد. دیگر اینکه کار کارشناسی نسخه‌شناسان و سند پژوهان تسهیل می‌شود و در نهایت در استفاده از بودجه بیت‌المال در مرحله خرید اسناد، بیشترین دقت و صرفه جویی مالی صورت می‌گیرد.

رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در پایان به عناوین اسناد اهدایی اشاره  کرد و گفت: از مهمترین این اسناد می‌توان به مجموعه فرمان‌های مربوط به دوره صفویه و 13جلد دفاتردست نویس شرح صورتجلسات شورای انقلاب اسلامی همراه با دستخط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، انواع فرامین، احکام، وقف‌نامه‌ها، گزارش‌ها و اطلاعیه‌ها، عقدنامه‌ها، عکس، شجره‌نامه، انواع کارت و کارت پستال، پوستر، نقشه، نوارهای کاست، انواع تمبر و پاکت، برگه‌های مینیاتوری و سایر اسناد و مدارک ارزشمند و تاریخی اشاره کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها