همزمان با سومین روز از برگزاری پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان از کتابی مشتمل بر دو نمایشنامه خیابانی با عنوان «بازگشت» به نویسندگی داریوش نصیری و مرتضی وکیلیان رونمایی شد.
کتاب دو نمایشنامه خیابانی در مریوان رونمایی شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان، این دو اثر نمایشی حاصل تخصص، تعهد و انتقال تجربه است که برآیند آن تولید پروژه‌‌ای است که انعکاس عملی از فرآیند آکادمیک مباحث بازیگری و نمایش خیابانی در راستای اعتلای مفاهیم رفیع قرآنی، فوانین انسانی، شهروندان و اجتماعی در کنار به‌کارگیری ظرفیت‌های نمایش‌های بیرونی و ایرانی به شمار می‌رود.

سیروس همتی از بازیگران عرصه تئاتر و سینما در کشور و داور پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان که مقدمه این کتاب را نوشته است، در حاشیه برگزاری مراسم رونمایی از کتاب این دو اثر نمایشی گفت: قطعا مولفه اصلی یک تئاتر، نمایشنامه است و از اینکه در آئین رونمایی از کتاب این دو نمایشنامه‌ی خیابانی شرکت دارم، خوشحالم.

وی افزود: چندین دهه است که در جشنواره‌های تئاتر خیابانی در مقام بازیگری، نویسنده، کارگردان و غیره حضور دارم و در جشنواره‌های فجر دهه‌ 70 و اوایل 80 با نمایش «یک اتفاق عجیب» برگزیده تئاتر خیابانی بوده‌ام. در این دو دهه فعالیت احساس کردم یکی از مولفه‌های بسیار مهم در تئاتر خیابانی، نمایشنامه است و اساسا وجود و حضور نمایشنامه خیابانی حتی در بین کسانی که خیابانی کار می‌کنند و از این راه ارتزاق می‌کنند، خالی بود.

داور پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان اضافه کرد: داریوش نصیری هنرمند فقید و از انسان‌های فرهیخته و مدیرگروه بازیگری دانشگاه‌های مختلف علوم کاربردی است و من از داریوش نصیری و مرتضی وکیلیان برای خلق این اثر ارزشمند صمیمانه تشکر می‌کنم.
کد مطلب : ۳۱۳۰۴۷
https://www.ibna.ir/vdcfjmdmew6dyxa.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

هفته کتاب 1401