نشست رونمایی و نقد کتاب «ناکجاآباد» نوشته نرگس دهنادی در فرهنگسرای معرفت برگزار شد. کتاب ناکجاآباد، مجموعه ۱۰ داستان کوتاه با محوریت مادران و زنان ایرانی است.
نقد «ناکجاآباد» در فرهنگسرای معرفت/ مجموعه داستانی در روایت جهانی از تاثیر و تاثرها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست رونمایی و نقد کتاب «ناکجاآباد» نوشته نرگس دهنادی در فرهنگسرای معرفت برگزار شد. در این مراسم مریم میرمحمدی، منتقد و مدرس دوره‌های داستان‌نویسی گفت: سلسله‌ نشست‌های «همه‌ ما یک نویسنده‌ایم» با هدف ترغیب علاقه‌مندان داستان‌نویسی به نوشتن و نیز ارتقای سطح نقد و خوانش عمیق برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: مجموعه‌ ناکجاآباد اگرچه تجربه‌ اول این نویسنده محسوب می‌شود اما با به ‌کار‌گیری فرمی متفاوت توانسته‌ است تعلیق دلچسبی در خلال روایت ایجاد کند، به‌گونه‌ای که مخاطب علاوه بر پیگیری گره‌ اصلی داستان کنجکاو خواهد شد تا سرگذشت سایر شخصیت‌ها را نیز دنبال کند. این فرم در پایان‌بندی تک‌تک داستان‌ها و نیز داستان پایانی به چشم می‌خورد.

میرمحمدی تاکید کرد: جهان داستانی ناکجاآباد که در آن روایت‌ها به کمک فرم درهم تنیده شده‌اند، چشم‌اندازی از جهانی بزرگ‌تر ارایه می‌دهد، جهانی که در آن به نظر می‌رسد هرکس داستانی مستقل از دیگری‌ دارد اما با کمی تعمق خواهیم دید که چگونه سرگذشت انسان‌ها درهم تنیده شده است و جهانی سرشار از تأثیر‌ و تأثر‌ها‌ شکل‌ گرفته است.

امید کوره‌چی،  نویسنده و منتقد ادبی نیز در این نشست با بیان اینکه بخش مهمی که در پشت لایه اول داستان‌نویسی و تکنیک های نویسندگی قرار دارد، همان لایه نهانی شخصیت نویسنده است که بر چگونگی تاثیر آن بر داستان اشاره دارد، توضیح داد: اینکه یک نویسنده در زمان نگارش یک داستان در ناخودآگاه ذهنش خودش را بازنویسی کرده است یا اینکه در هنگام نوشتن چه بر او گذشته، نکته قابل توجه‌ای است. نویسندگی یک اثر، نویسنده را دچار دگرگونی خواهد کرد و این دگرگونی در جهت رشد و کمال وی است. نویسنده پس از خلق یک داستان به انسان دیگری تبدیل خواهد شد.

در ادامه نرگس دهنادی، نویسنده کتاب نیز گفت: کتاب ناکجاآباد، مجموعه ۱۰ داستان کوتاه با محوریت مادران و زنان ایرانی است. تلاش من به عنوان نویسنده این اثر، بیان دغدغه‌‌های اجتماعی و رنج‌های زنان ایرانی در سطحی‌ترین لایه زندگی بوده است.

دهنادی افزود: نویسنده وظیفه دارد باشخصیت های داستان‌هایش زندگی کند. رنج شخصیت‌های داستانی را لمس کند و آن را با هنر خود به مخاطب ارایه دهد. در این مجموعه تمام تلاش خودم را در جهت ایجاد ارتباط بین شخصیت‌های داستانی با مخاطبان این کتاب انجام داده‌ام و امیدوارم توانسته باشم حس خوشایندی بعد از مطالعه این کتاب به خوانندگان اثر انتقال دهم.

در ادامه پایان این نشست اعضای کانون ادبی فرهنگسرای معرفت به بیان نقد نظر پیرامون کتاب ناکجاآباد پرداختند.

کتاب ناکجاآباد اولین اثر نویسنده جوان، نرگس دهنادی است که اخیرا توسط انتشارات برزآفرین منتشر شده است.
کد مطلب : ۳۲۴۱۸۹
https://www.ibna.ir/vdceve8xojh8wzi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

درگذشت ابتهاج