متون تازه کشف شده در کتابخانه ملی اسکاتلند، نقش خنیاگران را در جامعه قرون وسطی، از به سخره گرفتن پادشاهان و کشیشان گرفته تا تشویق حضار به خوشی و شادی، روشن می‌کند.
کشف دست‌نوشته جدید در کتابخانه ملی اسکاتلند/ رمزگشایی از ادبیات خنیاگران در قرون وسطی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، متون کشف شده- که نخستین استفاده ثبت شده از اصطلاح «شاه ماهی قرمز» در انگلیسی را نشان می‌دهد- بخشی از کتابچه‌ای هستند که با عنوان «دست‌نوشته هیگ» شناخته می‌شود.

دکتر جیمز وید از دانشگاه کمبریج که این متون را کشف کرد، گفت که وجود طنز سرگرم‌کننده را می‌توان در نمایش‌هایی مانند «ماک د ویک»، کمدی‌های موقعیت و اسلپ استیک یافت. او افزود: «خود انتقادی و شوخی با ‌تماشاگران نیز از ویژگی‌های استندآپ کمدی بریتانیایی است.»
 
در طول قرون وسطی، خنیاگران بین تالارهای اشرافی، میخانه‌ها و سالن‌های نمایش شهرها سفر می‌کردند تا مردم را با داستان و شعر و موسیقی سرگرم کنند. هرچه وجود خنیاگران تخیلی در ادبیات قرون وسطی رایج است، ارجاع اندکی به اجراکنندگان واقعی وجود دارد و از این جهت، دست‌نوشته هیگ یکی از نخستین شواهد زندگی و کار یک خنیاگر واقعی است.
 
وید، از دانشکده انگلیسی کمبریج و کالج گیرتون، گفت که بیشتر «شعر، آهنگ و داستان‌های قرون وسطایی از بین رفته است.»
 
او ادامه داد: «نسخ خطی، اغلب آثار هنری عالی را حفظ می‌کنند اما این دست‌نوشته چیز دیگری است، مسخره و توهین‌آمیز است، با این حال به همان اندازه ارزشمند است. استندآپ کمدی همیشه با ریسک همراه بوده و این نوشته‌ها، خطرناکند! آنها همه را- از بالا تا پایین- مسخره می‌کنند!»
 
متن‌ها شامل یک نثر موزون عاشقانه و فکاهی با قافیه «شکار خرگوش»، یک متن موزون موعظه‌آمیز خنده‌دار و شعری هزل با عنوان نبرد برکن‌وت است. این متون تقریبا در سال 1480 توسط ریچارد هیگ، روحانی و مربی خانواده شربروکز در دربی‌شایر از یک حافظه کمکی که توسط یک خنیاگر ناشناس در حال اجرا در نزدیکی مرز دربی شایر- ناتینگهام شایر نوشته شده بود، کپی شدند.
 
وید معتقد است که خنیاگر، فقط بخشی از اجرای خود را نوشته است زیرا یادآوری بسیاری از بخش‌های مسخره و بی‌معنی آن، بسیار دشوار بوده است. وید می‌گوید: «خنیاگر آن نوع تکرار یا مسیر داستانی را که برای به خاطر سپردن چیزها لازم بود، در کارش نداشت. در اینجا ما یک سرگرم‌کننده خودساخته با سواد بسیار کم داریم که مطالبی واقعا بدیع و کنایه‌آمیز خلق می‌کند. به دست آوردن بینش در مورد شخصی مانند او از این دوره زمانی، بسیار نادر و هیجان‌انگیز است.»
 
«شکار خرگوش» شعری درباره دهقانان و پر از «شوخی و بیانات بی‌معنی» است. وید گفت که یک صحنه از این شعر، یادآور طرح «خرگوش قاتل» اثر مونتی پایتون است.
 
موعظه کشف شده، مخاطبان را با عنوان «موجودات نفرین شده» خطاب می‌کند و شامل قطعاتی از سرودهای موقع می‌ نوشیدن است. وید گفت: «این احتمالا توصیه‌ای به مخاطبان، شاید افرادی با موقعیت‌های اجتماعی بسیار متفاوت، است که به آنها می‌گوید مست شوند و با یکدیگر شاد باشند. این موعظه طنز، همچنین حاوی اولین استفاده ثبت شده از اصطلاح «شاه ماهی قرمز» است، زمانی که سه پادشاه آنقدر می‌خورند که 24 گاو نر از شکمشان بیرون می‌زند و روی هم شمشیر می‌کشند، گاوها همدیگر را می‌درند تا به سه «شاه ماهی قرمز» تبدیل شوند.»
 
نبرد برکون‌وت شامل داستان رابین هود و همچنین بازی خرس‌ها، نبرد زنبورها و مهمانی خوک‌هاست. نام تعدادی از روستاهای نزدیک مرز دربی‌شایر-ناتینگهام‌شایر در این شعر وجود دارد و «بیان ماهرانه‌ای از شعر قافیه‌دار» است. وید می‌گوید: «نباید تصور کنیم که سرگرمی‌های عامیانه قادر به خلق دستاوردهای شاعرانه نیستند. این خنیاگر به وضوح مثالی بر این مساله بود.»
کد مطلب : ۳۳۹۱۰۲
https://www.ibna.ir/vdcfx1dm0w6dmya.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

در خیمه کتاب