دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۵
جلد چهارم «یزد؛ یادگار تاریخ» منتشر می‌شود/ 150 گفتار در زمینه تاریخ، فرهنگ، نام‌آوران و بزرگان

حسین مسرّت، یزدشناس و پژوهشگر از چاپ دفتر چهارم «یزد؛ یادگار تاریخ» خبر داد و گفت: این دفتر هم به‌مانند سه دفتر پیشین دربردارنده 150 گفتار در زمینه تاریخ، ادبیّات، فرهنگ، گویش، نام‌آوران و بزرگان، نقد و معرّفی کتاب و فرهنگ مردم است.

سرویس تاریخ و سیاست خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا): حسین مسرّت، یزدشناس و پژوهشگر، دراین‌ باره گفت: دفتر چهارم «یزد؛ یادگار تاریخ» دو سال پس از رونمایی دفتر سوم این مجموعه چاپ و منتشر می‌شود.

وی افزود: این دفتر هم به‌مانند سه دفتر پیشین دربردارنده 150 گفتار در زمینه تاریخ، ادبیّات، فرهنگ، هنر، گویش، معماری، نام‌آوران و بزرگان، نقد و معرّفی کتاب، فرهنگ مردم، فرهنگ عامّه، جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی، و دیگر موضوعات وابسته به حوزه یزدپژوهی در شش فصل است.

مسرت ادامه داد: خطوط خوش این کتاب همه به خط استاد محمود رهبران، خوشنویس نامی ایران است. کتاب با مقدمه‌ای به قلم دکتر محمّدحسین پاپلی یزدی با عنوان «پاسدار فرهنگ و تمدن» درباره کوشش‌های نویسنده در راه پاسداشت فرهنگ بومی یزد آغاز می‌شود. ویراستاری و گزینش مقالات این کتاب نیز همانند دفترهای پیشین با دکتر پیام شمس‌الدینی بوده است.

وی افزود: در آغاز کتاب، متنی ادبی با خوشنویسی استاد رهبران با عنوان «کوچه‌های شهر یزد» آمده است و همین گفتار در پایان کتاب به زبان‌های ایتالیایی، چینی، عربی، اردو، روسی، اسپانیایی، انگلیسی و فرانسوی از سوی دکتر پیر دونینی، فاطمه جعفری، دکتر ابوطالب درّانی، دکتر فاطمه سماواتی و دکتر خوزه کاسیاس فرر ترجمه شده است.

این پژوهشگر و یزدشناس بیان کرد: گفتارهای کتاب با تصاویر وابسته بدان غنایی دوچندان گرفته، ضمن آنکه در میان فصل‌های کتاب سه بخش تصویر رنگی از دیدنی‌های یزد به‌صورت گلاسه در 24 صفحه از هنرمندان نامی عکاس و نقاش استان یزد جای گرفته است.

اندیشمندان یزد، ناشر این کتاب، آن را با سرمایه‌گذاری آقای سید محمّد موسوی در 600 صفحه به چاپ رسانده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها