یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۷
معماری هنر سازماندهی فضا است

کتاب «اصول و ضوابط چیدمان در معماری» توسط نشر دیباگران تهران راهی بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ کتاب «اصول و ضوابط چیدمان در معماری» توسط نشر دیباگران تهران راهی بازار کتاب شد.

توجه و اهمیت در طراحی مناسب فضای داخلی منزل و محیط کار و تأثیر آن در افزایش بهره‌وری و ایجاد حس آرامش امری است انکارناپذیر. توجه به فضای داخلی و نحوه و تقسیم‌بندی پلان‌ها، نقش مهمی را در ساختار معماری یک بنا برعهده دارد. طراحی فضای با انعطاف‌پذیری بالا و تنوع‌پذیر از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح می‌تواند کار کردهای مختلفی را بپذیرد و این در حالی است که مخاطب احساس رضایت بیشتری از فضا خواهد داشت.

استفاده از جداکننده‌های سبک و قابل حمل، شفاف‌سازی، رنگ‌بندی‌های متناسب با نیازهای موجود، تنوع مصالح، توجه به نحوه قرارگیری و تعامل مابین فضاهای مختلف از جمله ویژگی‌هایی هستند که در کنار ساختار خاصی که برای یک پلان معماری در نظر گرفته شده است، می‌تواند بر غنای آن افزوده و حتی قسمتی از مشکلات آن را حل کند. معماری داخلی نقش عمده‌ای در کیفیت بخشی فضای ساختمان ایفا می‌کند.

نحوه چیدمان و تقسیم‌بندی فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح، نورپردازی، مبلمان و مجموعه عوامل موثر دیگر تعیین‌کننده زیبایی و کارآمدی فضاهای داخلی هستند. امروزه تاثیر معماری داخلی بر آرامش، راندمان، اثربخشی بسیار بدیهی و لازم به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر معماری داخلی به لحاظ معیارهای روانشناسی اهمیت بسیاری دارد. میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را می‌توان با راهکارهای مناسب تشدید یا تضعیف کرد. باید دانست که هرکدام از انسان‌ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند که پاسخگویی به نیازهای آن‌ها در معماری داخلی در اولویت قرار می‌گیرد. در همین راستا مبحث طراحی و دکوراسیون داخلی، اهمیتی خاص یافته و در این کتاب در بخش‌های مختلف به آن پرداخته‌ شده.

فصل‌های این کتاب «رنگ‌شناسی»، «مقیاس انسانی»، «عناصر داخلی ساختمان»، «سیستم‌های محیطی داخلی»، «نورپردازی و آکوستیک»، «مصالح»، «کاربردی‌ترین سبک‌‌های چیدمان در دکوراسیون داخلی» و «سبک‌شناسی ملبمان در دکوراسیون داخلی» نام دارند.

کتاب «اصول و ضوابط چیدمان در معماری» به قلم حنانه سادات نورانی به همت نشر دیباگران تهران با قیمت 348 هزار تومان در 390 صفحه منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها