چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۹
کتاب «ارمنستان و مسائل امنیتی پیرامون» در اصفهان رونمایی شد

اصفهان- کتاب «ارمنستان و مسائل امنیتی پیرامون» با حضور نویسندگان اثر در اصفهان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در اصفهان، در این مراسم بشیر اسماعیلی، استادیار روابط بین‌الملل و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و یکی از نویسندگان این اثر، ضمن اشاره به اینکه رونمایی این اثر نشان‌دهنده اهمیت جامعه ارامنه به علم و فرهنگ است، درباره کتاب «ارمنستان و مسائل امنیتی پیرامون» بیان کرد: دلیل اصرار ما برای چاپ این کتاب، کمبود منابع علمی راجع به این مسئله است. منطقه قفقاز جنوبی بسیار مهم است و ویژگی‌های ژئوپلیتیک مهمی دارد؛ اما کارهای علمی و دانشگاهی درباره‌اش کم صورت گرفته است. با انتشار این اثر یک منبع جدید ایجاد شده و محققان بعدی راجع مسئله به ارمنستان و قفقاز جنوبی کتابی برای استفاده در اختیار دارند.

اسماعیلی ادامه داد: در این کتاب گفارد منصوریان از منابع ارمنی و روسی استفاده کرده است؛ زیرا منبع فارسی در این زمینه نداشته‌ایم. بنابراین خلا پژوهشی در این زمنیه تا حدی کاهش می‌یابد.

او در خصوص خدشه وارد نشدن به مطالب اثر گفت: این کتاب در یک انتشارات دانشگاهی چاپ شده و وقتی نشر دانشگاهی اثری را چاپ می‌کند، چهار داور که اساتید دانشگاه‌اند این اثر را خوانده‌ و تایید کرده‌اند. بنابراین اگر مطلبی غیر واقع یا غیرعلمی در آن بوده، حتما پالایش شده و می‌شود ادعا کرد مطلب متعصبانه یا مباحث قوم‌گرایی و غیرعلمی در این اثر وجود ندارد و می‌شود از آن دفاع علمی کرد.

در ادامه گفارد منصوریان، دانشجوی دکترای رشته روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد و دیگر نویسنده اثر گفت: پس از فروپاشی شوروی قفقاز جنوبی به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی و حائل شدن بین قاره‌های اروپا و آسیا از اهمیت استراتژیک بالایی در فضای ژئوپلیتیکی اوراسیا برخوردار شد. قفقار جنوبی ویژگی‌های خاصی دارد که آن را مستعد شکل‌گیری و تداوم شرایط ناپایدار و مشکلات امنیتی جدی می‌کند. چالش‌های ساختاری در این منطقه همچون چالش‌های هویتی و قمی، مرزبندی‌های تحمیلی، رویکردهای امنیتی متفاوت در افکار کشورها، پیوند با رقبای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای موجب حاکم شدن شرایط ناپایدار امنیتی طی سی سال گذشته شده است.

منصوریان درباره هدف از نگارش این کتاب بیان کرد: این کتاب با هدف انتقال حقایق حول محور امنیت ارمنستان نگاشته شده و سعی شده با استفاده از نظریه‌ها و رویکردهای روابط بین‌الملل، چالش‌ها و تهدیدات امنیتی بررسی و راهکارهایی برای خنثی‌سازی آن ارائه شود.

او در پایان گفت: امیدواریم با تالیف این اثر توانسته باشیم به صورت مستند حقایق را بازگو کرده باشیم و این اثر در دانشگاه جایگاه خودش را پیدا کند. به صورت ویژه از محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمال تشکر را داریم. زیرا با عنایت و لطف ایشان بعد از فرایندی بسیار طولانی با دستور مستقیم ایشان مجوز چاپ این کتاب صادر شد.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها