پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
ضبط و توقیف 80 کارتن کتاب مربوط به حزب نازی در آلمان

پلیس جنایی آلمان 80 کارتن کتاب را که محتوای آن افکار حزب نازی را تبلیغ می‌کرد ضبط و مصادره کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از اکتوالیته- در آلمان قوانین مربوط به انتشار مطالب مروج نفرات‌پراکنی و به ویژه ایدئولوژی متعلق به حزب نازی سختگیرانه است.  انتشار کتاب «نبرد من» نوشته آدولف هیتلر طبق قانون اساسی آلمان تا سال 2015 ممنوع بود و در همین سال یک موسسه تحقیقاتی در آلمان اعلام کرد کتاب را بعد از ده‌ها سال ممنوعیت به صورت محدود با توضیحات مفصل و یادداشت‌های انتقادی منتشر می‌کند.

پلیس جنایی زاکسن در شرق آلمان به دستور دادستان این ایالت از مدتی پیش شروع به تفتیش و تجسس علیه اقدامات محرک نفرت نژادی در شرق آلمان کردند و سرانجام بعد از گذشت چند روز، از کشف و توقیف 80 کارتن کتاب مربوط به حزب نازی در انباری در حومه شهر لایپزیک خبر دادند.

به گفته پلیس آلمان، متهم ردیف اول مردی 38 ساله است که کتاب‌های نازی را که چاپ‌های جدید «نبرد من» نیز در میان آن‌ها بوده جمع‌آوری و توزیع می‌کرده که حالا دستگیر و کیفرخواستی نیز علیه‌اش صادر شده است. 

گفتنی است که آدولف هیتلر کتاب دو جلدی «نبرد من» را زمانی که در زندان لندزبورگ آلمان به اتهام شرکت در یک توطئه کودتایی در سال 1924 به سر می‌برد نوشت.

طبق بیانیه منتشر شده توسط پلیس جنایی آلمان ناشر این کتاب‌ها به تازگی در لایپزیک شروع به فعالیت کرده بود و به نظر می‌رسد که انتشارات او خود بخشی از یک شبکه اروپایی است زیرا مدیر آن در حال حاضر در اروپای شرقی سکونت دارد.

طبق این خبر تحقیقات بعدی برای ارزیابی تعداد دقیق کتاب‌ها و ارزش کتاب‌های توقیفی ادامه دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها