یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
چاپ دوم کتاب «زندگانی ابن عربی، در جست‌وجوی کبریت احمر» منتشر شد

شیخ‌الاکبر در خلال هشت قرنِ اخیر نفوذی شگرف بر صوفیان داشت. به رغم آثار عظیم و تاثیر بسیارش، مطالعات اندکی درباره وی صورت گرفته‌ است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی نشر نیلوفر، نوشته‌های ابن عربی جدا از زندگانی او نیست. این نوشته‌ها را نمی‌توان از مقامات بلند شیخ‌‍‌الاکبر جدا ساخت. نوشته‌هایی که از شرق تا غرب در پهنای وسیع جهان اسلامی با استقبال بی‌نظیری روبرو شد و دست به دست گشت. جهان اسلامی در آن موقع، از سویی با تهدید مسیحیان در اسپانیا روبرو بود و از سوی دیگر، با صلیبیان در فلسطین می‌جنگید. ابن عربی هم در حیات روحانی و هم در زندگی جسمانی خویش، هرجا که رفت و با هرکه مصاحبت گزید، ناظر به این وقایع بود و از سلوک در مقامات روحانی خود باز نماند.

پیش از انتشار این کتاب، آنان که در پی شرح حالی از ابن عربی بودند، منابع اندکی در اختیار داشتند. کتاب سترگ کلود عداس با اشراف کامل وی بر نوشته‌های خود ابن عربی و سایر منابع اصیل دیگر، خواه عربی و خواه فارسی، به رشته تحریر درآمده است و منبع کاملی در زندگی ابن عربی به شمار می‌آید. با این کتاب هم زندگی ابن عربی را می‌‌شناسیم هم با دنیایی که او در آن زیست آشنا می‌شویم، هم تاریخ دقیق نوشته‌های او را در می‌یابیم و هم به اصول عقاید وی پی می‌بریم.

این کتاب 10 بخش دارد:
1: مولد و موطن
2: رسالت
3: انتخاب
4:ابن عربی و فرزانگان اندلسی
5:ارض الله الواسعه
6: فاس
7:تودیع
8:حج اکبر
9:عبادم را نصیحت نما
10:دمشق، مآمن انبیا

بی‌شک کتاب کلود عداس در حوزه مطالعات و پژوهش‌های ابن عربی، ارمغانی است که باید قدر نهاد و تمجید کرد. ویلیام چیتیک درباره این کتاب نوشته: کتاب کبریت احمر تالیف کلود عداس، جامع‌ترین، موثق‌ترین و معتبرترین کتاب در شرحِ احال و زندگانی ابن عربی است.

چاپ دوم کتاب در جست و جوی کبریت احمر را فریدالدین رادمهر به فارسی برگردانده و انتشارات نیلوفر آن را در 533 صفحه و با قیمت 75000 به بازار کتاب عرضه کرده است.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها