سه‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۸
قانون حمایت از کتاب‌های مصور مانگا در مقابل دزدان ادبی

دولت ژاپن به تازگی قانونی جدید برای حمایت از نویسندگان و طراحان کتاب‌های مصور مانگا وضع کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گودایریدر، دولت ژاپن به تازگی قانونی جدید برای حمایت از نویسندگان و طراحان کتاب‌های مصور مانگا وضع کرده است که به اتفاق آراء پارلمان این کشور به تصویب رسیده است. طبق این قانون دزدی ادبی از کتاب‌های مصور مانگا جرم شناخته شده و تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.
 
جمعه هفته گذشته پارلمان ژاپن با تصویب این قانون مجازات‌های سختی برای متخلفان در نظر گرفته است. البته قرار است این قانون به صورت رسمی از اول ژانویه سال 2021 در این کشور اجرا شود.
 
کتاب‌های مصور ژاپنی که در این کشور و دیگر کشورهای جهان به کتاب‌های مانگا شهرت پیدا کرده است، اولین بار در جنگ جهانی دوم در ژاپن مرسوم شد و به نوعی از آمریکایی‌ها وام گرفته شد. ژاپنی‌ها گوی سبقت را از آمریکا ربودند و این هنر را تبدیل به یک نماد فرهنگی در کشور خود کردند.
 
مانگاها ابتدا در مجله چاپ می‌شدند، ولی بعدها به خاطر محبوبیت قابل توجهی که پیدا کردند به صورت کتاب‌های کمیک استریپ یا همان کتاب‌های مصور درآمدند. به مولفین یا طراحان مانگا، مانگاکا گفته می‌شود. در ابتدا مانگاها برای کودکان نوشته می‌شدند و در مجله‌های مختص کودکان چاپ می‌شدند.
 
طبق آمارهای منتشر شده توسط دولت ژاپن در سال 2018 وجود سایت‌های غیرقانونی دانلود این کتاب‌ها بیش از 2میلیارد دلار به ناشران ژاپنی خسارت وارد شد. یکی از این سایت‌ها مانگامورا (Mangamura) بود که در همان سال به دستور دولت تعطیل شد. حالا مقامات قصد دارند این هنر غربی بومی شده در سرزمین آفتاب را حمایت کرده و ناشران را در مقابل دزدان ادبی مصون کنند.
 
طبق قانون جدید پارلمان ژاپن در صورت دانلود غیرقانونی کتاب‌های مانگا اشخاص حقیقی یا حقوقی با جریمه‌ای نقدی معادل 18هزار دلار و بیش از دو سال زندان روبرو خواهند شد. ناشران ژاپنی کتاب‌های مانگا از این قانون دولت استقبال کردند و اظهار امیدواری می‌کنند بتوانند خسارات سال‌های گذشته را جبران کنند.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها