جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
برترین کتاب‌های ادبیات جهان که شخصیت اصلی آنها حیوانات هستند

گاردین در گزارشی فهرستی از کتاب‌های مشهور ادبیات جهان تهیه کرده که حیوانات، شخصیت اصلی داستان آنها را تشکیل می‌دهند. در ادامه شما را به خواندن این گزارش دعوت می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از گاردین، بسیاری از شخصیت‌های داستانی در کتاب‌های مختلف را حیوانات تشکیل می‌دهند. معمولاً نویسندگان از این شخصیت‌ها به عنوان سمبل رفتارهای خوب و بد استفاده می‌کنند که در طول تاریخ از جذاب‌ترین تمثیل‌‌ها محسوب می‌شده است.

گاردین در گزارشی فهرستی از کتاب‌های مشهور ادبیات جهان تهیه کرده که حیوانات، شخصیت اصلی داستان آنها را تشکیل می‌دهند. در این کتاب‌ها نویسندگان با استفاده از حیواناتی که می‌توانند حرف بزنند، در حقیقت سعی کرده‌اند اعمال خوب و بد انسان‌ها را به رخ آنها بکشانند:

- مرشد و مارگاریتا/ نوشته میخائیل بولگاکف
رمان از سه داستان موازی تشکیل شده‌است که در نهایت یکپارچه می‌شوند: سفر شیطان به مسکو، داستان پونتیوس پیلاطس و به صلیب کشیده شدن مسیح و عشق مرشد و مارگریتا. این کتاب به تازگی نیز توسط نشر مجید با ترجمه پرویز شهدی روانه بازار شده که می‌توان گفت یکی از بهترین ترجمه‌های موجود است. در این کتاب حیواناتی مانند گربه دائم‌الخمر و کرگدن دیوصفت در گروه شیاطین جو حاکم بر فضای دوره استالین را به تصویر می‌کشند.

- آلیس در سرزمین عجاب/ نوشته لوئیس کارول
داستان با رویدادی کاملاً اتفاقی آغاز می‌شود و با تمایل کودکانه آلیس برای عبور از دری کوچک و ورود به باغی پر از گل ادامه می‌یابد. آرزوهای دور از حقیقتی که محقق می‌شوند و موجودات و حیوانات عجیبی که در آن سرزمین حضور دارند. این موجودات علاوه بر اینکه حرف می‌زنند از ویژگی‌های خاصی نیز برخوردار هستند.

- مسخ/ نوشته فرانس کافکا
داستان در مورد فروشنده جوانی به نام گرگور سامسا است که یک روز صبح از خواب بیدار می‌شود و متوجه می‌شود که به یک مخلوق نفرت‌انگیز حشره‌ مانند تبدیل شده است. دلیل مسخ سامسا در طول داستان بازگو نمی‌شود و خود کافکا نیز هیچگاه در مورد آن توضیحی نداد.

- عقاید و زندگی مف سگ و دوستش مرلین مونرو / نوشته اندرو اوهاگان
در چهارمین رمان اوهاگان، داستان زندگی مرلین مونرو در دهه 60 میلادی از زبان سگش بیان می‌شود. در اصل داستان چهار سال آخر عمر بازیگر مشهور آمریکایی را روایت می‌کند ولی از زبان خودش یا اطرافیانش بیان نمی‌شود، بلکه سگ خانگی مرلین مونرو به جایش حرف می‌زند.

- قلعه حیوانات/ جورج اورول
مزرعه حیوانات درباره گروهی از حیوانات اهلی است که در اقدامی آرمان‌گرایانه و انقلابی، صاحب مزرعه (آقای جونز) را از مزرعه‌اش فراری می‌دهند تا خود اداره مزرعه را به‌دست گرفته و «برابری» و «رفاه» را در جامعه خود برقرار سازند. رهبری این جنبش را گروهی از خوک‌ها به‌دست دارند، ولی پس از مدتی این گروه جدید نیز به رهبری خوکی به نام ناپلئون همچون آقای جونز به بهره‌کشی از حیوانات مزرعه می‌پردازند و هرگونه مخالفتی را سرکوب می‌کنند.

- کتاب جنگل / رویارد کیپلینگ
شخصیت اصلی کتاب جنگل پسری است که در جنگل و میان گرگ‌ها و حیوانات دیگر از جمله میمون‌ها و فیل‌ها پرورش می‌یابد. استودیوهای فیلمسازی در آمریکا نسخه‌های متعددی از این کتاب را فیلم و انیمیشن تبدیل کردند. شخصیت اصلی داستان هرچند به نظر می‌رسد پسرک باشد ولی در اصل «باغیرا» همان پلنگ سیاه است.

- گزارشی از یک دانشگاه/ نوشته فرانتس کافکا
این کتاب داستان کوتاهی از نویسنده مشهور ادبیات جهان است. پیتر قرمز یک میمون قرمز رنگ است که هنر موسیقی‌اش باعث می‌شود برای ماندن در باغ وحش دچار تردید شود. او برای زندگی کنار حیوانات و رفتن به جمع انسان‌ها دو گزینه دارد.

- جادوگر شهر اوز / فرانک بائوم
خانه دوروتی توسط طوفانی به سرزمینی آورده می‌شود که در آنجا جادوگرانی حکومت می‌کنند که برای خلاصی از دست آنها باید دخترک با شیر و مترسک همراه شود تا به شهر جادوگر اوز سفر کنند تا خواسته‌های خود را برآورده کنند. هرچند در نسخه‌های هالیوودی برداشتی متفاوت از داستان شده است ولی داستان از حیواناتی به عنوان شخصیت اصلی خود استفاده می‌کند که هر کدام نماد مختلفی از ترس و شجاعت و ... است.

- قلب یک سگ / نوشته میخائیل بولگاکف
میخائیل بولگاکف این کتاب را چند ماه پس از مرگ لنین نوشت و تمثیلی است درباره انقلاب روسیه. سگ در این داستان، نماد مردم روسیه است که قرن‌ها تحت ستم و خشونت بوده و با آنها همچون حیوان رفتار کرده‌اند. جراح عجیب داستان، تجسم حزب کمونیست (یا شاید خود لنین) است و عمل پیوند دشواری که برای تبدیل سگ به انسان انجام می‌شود نمادی از انقلاب است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها