شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶
مروری بر حقوق بشر به روایت آیات قرآن کریم

کتاب «حقوق بشر به روایت آیات قرآن کریم» اثر مجید رضاخانی آیات قرآنی مرتبط با حقوق بشر و کرامت انسانی را به خواننده علاقه‌مند معرفی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قرن‌های اخیر، قوانین مختلفی در حمایت از حقوق بشر از سوی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی وضع شده است. قوانین انسانی مانند منشور ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر، کنوانسیون بین‌المللی رفع هر نوع تبعیض نژادی، کنوانسیون رفع اشکال تبعیض علیه زنان،‌ کنوانسیون حقوق کودک و نظایر آن، شاید در دوره‌ها و مقاطعی قابل اجرا بوده، اما بدون شک دچار خطای انسانی در قانونگذاری و عدم نگاه چندبُعدی به مسائل بوده است.
 
قرآن کریم، کامل‌ترین نقشه راه در رعایت حقوق بشر را پیش‌روی انسان قرار داده است. کتاب «حقوق بشر به روایت آیات قرآن کریم» که به همت مجید رضاخانی گردآوری شده، دربردارنده نشانی آیات قرآنی مرتبط با حقوق بشر و کرامت انسانی است.
 
خداوند در آیه 84 سوره بقره به ضرورت صلح در جوامع و رعایت حقوق شهروندی اشاره کرده است: «و هنگامی را که از شما پیمان گرفتیم که خون هم را نریزید و یکدیگر را از سرزمین خود، بیرون نکنید. سپس شما اقرار کردید؛ و بر این پیمان گواه بودید.»
 
همچنین در آیه بعدی سوره بقره نیز، بیرون کردن هر قوم از سرزمین‌شان، برابر با تجاوز و گناه شمرده شده است: «اما این شما هستید که یکدیگر را می‌کشید و جمعی از خودتان را از سرزمین‌شان بیرون می‌کنید و در این گناه و تجاوز، به یکدیگر کمک می‌نمایید؛ و اینها همه نقض پیمانی است که با خدا بسته‌اید، در حالی‌که اگر بعضی از آنها به‌صورت اسیران نزد شما آیند، فدیه می‌دهید و آنان را آزاد می‌سازید! با اینکه بیرون ساختن آنان بر شما حرام بود. آیا به بعضی از دستورات کتاب آسمانی ایمان می‌آورید و به بعضی کافر می‌شوید؟!‌ برای کسی از شما که این عمل (تبعیض در میان احکام و قوانین الهی) را انجام دهد، جز رسوایی در این جهان، چیزی نخواهد بود و روز رستاخیز به شدیدترین عذاب‌ها گرفتار می‌شوند و خداوند از آنچه انجام می‌دهید، غافل نیست.»
 
مولف در صفحه 44 کتاب نیز آورده که خداوند در آیات 19 تا 21 سوره مبارکه نساء، از حقوق زنان و حق مهریه یاد کرده و چشم‌پوشی اجباری از رعایت این حق را نهی کرده و وفای به عهد در زمان ازدواج را واجب می شمرد: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید! بر شما حلال نیست که از زنان، از روی اکراه (و ایجاد ناراحتی برای آن‌ها) ارث ببرید! و آنان را تحت فشار قرار ندهید که قسمتی از آنچه را به آن‌ها داده‌اید (مهر)، تملک کنید! مگر اینکه آن‌ها عمل زشت آشکاری انجام دهند و با آنان بطور شایسته رفتار کنید! و اگر از آن‌ها، به جهتی کرامت داشتید، فورا تصمیم به جدایی نگیرید! چه بسا چیزی خوشایند شما نباشد و خداوند خیر فراوانی در آن قرار می‌دهد! (19) و اگر تصمیم گرفتید که همسر دیگری به جای همسر خود انتخاب کنید و مال فراوانی (به‌عنوان مهر) به او پرداخته‌اید، چیزی از آن را پس نگیرید! آیا برای بازپس گرفتن مهر آنان، به تهمت و گناه آشکار متوسل می‌شوید؟! (20) و چگونه آن‌را بازپس می‌گیرید، در حالی‌که شما با یکدیگر تماس و آمیزش کامل داشته‌اید؟ و از این گذشته، آن‌ها (هنگام ازدواج) از شما پیمان محکمی گرفته‌اند! (21)».
 
نخستین چاپ کتاب «حقوق بشر به روایت آیات قرآن کریم» در 99 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای پنج هزار تومان از سوی انتشارات مِلِرد راهی بازار نشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها