چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۵
برپایی کارگاه‌های تخصصی در چهارمین «عرس بیدل»

دو کارگاه تخصصی با محوریت نسخ خطی، نسخه‌شناسی و بیدل‌پژوهی در چهارمین کنگره عرس بیدل و با حضور استادان هندی و پاکستانی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «گنجینه درخشان سکه‌ها و کتیبه‌های فارسی شبه قاره هند»، «نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی با محوریت میراث خطی فارسی در شبه قاره هند» دو کارگاهی هستند که با تصمیم هیأت علمی چهارمین کنگره بین‌المللی عرس بیدل برگزار خواهد شد.

«گنجینه درخشان سکه‌ها و کتیبه‌های فارسی شبه قاره هند» روز جمعه یکم بهمن ماه 1395 با تدریس پروفسور غلام السیدین برگزار خواهد شد.

پروفسور غلام السیدین که یکی از متخصصان برجسته فرهنگ و هنر ایرانی شبه قاره هند به‌شمار می‌آید، در این کارگاه به موضوع کتیبه‌ها، سکه‌های ضرب شده با خط فارسی، مکاتب مینیاتور ایرانی، کتاب آرایی، آثار خوشنویسی و ... خواهد پرداخت و اطلاعات طبقه‌بندی شده و ارزشمندی را ارائه خواهد کرد.

همچنین در روز جمعه، یکم بهمن ماه 1395 کارگاه دیگری با نام «نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی با محوریت میراث خطی فارسی در شبه قاره هند» با تدریس پروفسور عارف نوشاهی برگزار می‌شود.

پروفسور عارف نوشاهی پژوهشگر، فهرست‌نگار و نسخه‌شناس نامدار از پاکستان در این کارگاه قصد دارد تا مبانی نسخه‌شناسی، روش‌های فهرست‌نگاری نسخ خطی، آسیب‌شناسی تصحیح و تنقیح نسخ خطی و ... را نقد و بررسی کند. فهرست‌نگار شهیر پاکستانی در این کارگاه بر میراث خطی فارسی در شبه قاره تمرکز و ضرورت شناخت و معرفی این گنجینه گران‌بها را بیان خواهد کرد.

موضوعات و مطالب مطرح شده در این کارگاه‌ها می‌تواند مورد استفاده پژوهشگران و دانشجویان علاقه‌مند به رشته‌های باستان‌شناسی، هنر و ادبیات قرار گیرد.

علاقه‌مندان به‌شرکت در این کارگاه می‌توانند به منظور ثبت نام از تاریخ 22 تا 27 دی‌ماه به وب سایت کنگره به آدرس WWW.Bonyadbidel.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 88837774 تماس حاصل کنند. همچنین کانال تلگرامی بنیاد بیدل به آدرس @bonyadbidel آخرین اطلاعات و اخبار مربوط به چهارمین عرس بیدل را در اختیار علاقه‌مندان می‌گذارد.

 گفتنی است ثبت‌نام در این گارگاه‌ها رایگان است و به شرکت‌کنندگان گواهی حضور اهدا خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها