یکشنبه ۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۲
کتاب « تاکتیک‏های جنگی دفاع از مرزهای اسلامی»  منتشر می‌شود

کتاب «تاکتیک‏های جنگی دفاع از مرزهای اسلامی در دعای أهل الثغور امام سجاد(ع)» نوشته علامه جعفر مرتضی عاملی با ترجمه و تحقیق دکتر حسن مجیدی، عضو هیأت علمی دانشگاه حکیم سبزواری و مطهره محسن بیگی به زودی از سوی دفتر نشر معارف منتشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از دفتر نشر معارف، این کتاب شرح علامه جعفر مرتضی عاملی بر دعای اهل الثغور (دعای مرزداران) امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه است که تحت عنوان «سیاسة الحرب فی دعاء أهل الثغور» به زبان عربی منتشر شده است.
 
نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب می‌نویسد: «اینجانب در پی درخواستی که دوست عزیزی از من داشتند، وعده دادم تا برخی از آنچه را که مربوط به امام سجاد ـ سلام و صلوات خداوند بر ایشان و خاندان پاکش باد ـ است، بنویسم. پس، گزیده‏‌ای از سیاست جنگ و نبرد در دعای امام سجاد(ع) برای مرزداران را، برگزیده و ترجیح دادم که تا حد امکان خلاصه باشد... آنچه که بنده در این کتاب گنجانده‌‏ام، بر روی نکات زیر تأکید دارد: دعای امام سجاد (ع) و درخواست کمک و یاری ایشان از خداوند به منظور محقق ساختن این امور، نوعی تلاش و کوشش در جهت محقق شدن آن‏هاست و اگر این‏ها عملاً و به راحتی تحقق پذیر بود، دیگر این استمداد از خداوند معنایی نداشت. بنابراین تلاش و کوشش برای محقق شدن چنین امری با امکانات مادی موجود، توجیه پذیر است. وظیفه ما در این زمینه، تأکید داشتن بر لزوم تلاش برای دستیابی به تمامی آن‏هاست و اینکه آن را جزیی از سیاست جنگ، امور مهم، اهداف یا روش‏های شرعی به حساب آوریم که هیچ چاره‌‏ای جز وضع مکانیزم‏‌های عملیاتی و اجرایی برای آن‏ها نیست.»
 
علامه جعفر مرتضی در ادامه می‌نویسد: «این کتاب همچون دعا (دعای صحیفه سجادیه در مورد مرزداران)، دارای چهارده فصل است که هر فصل آن، مسائل اساسی و مهم جنگ و نبرد را بررسی می‏‌کند با این تفاوت که برخی امور مهم و حساس دیگری نیز همچون تبلیغات جنگی، آمادگی روحی و غیره وجود دارد که در چندین فصل به آن‏ها اشاره شده است.»
 
پیش از این، دفتر نشر معارف از این اندیشمند و مورخ برجسته لبنانی کتاب «شبهات یهودی» و «خاخام شکست خورده» را ترجمه و منتشر کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها