کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

همایون جمشیدیان تاکید کرد:

مطالعه دانشجویان به کتاب‌های درسی محدود می‌شود/ باید تبلیغات کتاب را به سطح شهر بیاوریم

19 آبان 1397 ساعت 16:38

مدرس و عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گلستان و مدیر کتابخانه و مرکز نشر آن دانشگاه، گفت: دانشجویان چندان اهل مطالعه نیستند و مطالعه آن‌ها به کتاب‌های درسی محدود می‌شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از استان گلستان، همایون جمشیدیان (مدرس و عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گلستان) با اشاره به نقش تبلیغات در توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در بین دانشجویان و آحاد مردم، گفت: به نظر می‌رسد همان‌طور که تابلوهای تبلیغاتی برای کلاس‌های کنکور و یا جلسات روان‌شناسی نصب می‌شود، تابلوهایی در خصوص جلسات معرفی کتاب نصب و نقد و بررسی آن‌ها نیز باید در سطح شهرها نصب شود تا بر اهمیت فرهنگ کتاب‌خوانی تأکید شود و بر توجه عموم جامعه به مسئله کتاب تأثیر بگذارد.

وی سپس طرح‌های تخفیف فصلی کتاب که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باهدف رونق بخشیدن به بازار کتاب، ترویج کتاب‌خوانی و ارائه تسهیلاتی در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور که مستقیماً به خریداران کتاب پرداخت می‌کنند را بسیار خوب ارزیابی و بیان کرد: البته اطلاعی از آمار و میزان فروش ندارم اما در مجموع مشوق خوبی برای خرید کتاب و توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی است.

این مدرس دانشگاه و نویسنده مجموعه داستان «ندارد» پیرامون وضعیت توزیع کتاب نیز یادآور شد: به‌طورکلی وضعیت توزیع به نظرم چندان مناسب نیست، از کتاب‌های تازه منتشر شده بیشتر از طریق مجلات آگاه می‌شوم و کتاب‌فروشی‌های کمی هستند که کتاب‌های غیردانشگاهی داشته باشند. البته از طریق سایت‌ها می‌توان کتاب‌ها را سفارش داد و یا برخی کتاب‌فروشی‌ها همکاری می‌کنند و زحمت می‌کشند سفارش کتاب را می‌پذیرند.

وی در خاتمه با آرزوی توسعه بیشتر فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه، گفت: برای بهبود مطالعه در کشور به زمان طولانی نیاز داریم. آموزش و پرورش گام‌هایی در این زمینه برداشته ولی در روزگاری که نوجوانان و جوانان دوست دارند اوقات فراغت خود را در فضای مجازی بگذرانند، رسیدن به وضع مطلوب دشوار به نظر می‌رسد.


کد مطلب: 267384

آدرس مطلب :
https://www.ibna.ir/fa/tolidi/267384/مطالعه-دانشجویان-کتاب-های-درسی-محدود-می-شود-باید-تبلیغات-کتاب-سطح-شهر-بیاوریم

ایبنا
  https://www.ibna.ir