مجموعه " اودیسه " نوشته هومر مشهورترين شاعر حماسه سراي يونان باستان با ترجمه حسین ابراهیمی (الوند) به زودی از سوی انتشارات افق براي نوجوانان منتشر خواهد شد.
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)،متن اصلي اين كتاب از يكي از مجموعه هاي بازنويسي شده اوديسه نوشته یاروسلا هولاک ترجمه و توسط حسين ابراهيمي بازنويسي شده است.

هومر مشهورترين شاعر حماسه سراي يونان باستان است. او طي سال هاي آخر سده هشتم و اوايل سده نهم پيش از ميلاد مي زيست. 

بنا به روايت هاي موجود هومر نابينا بود. آنچه امروزه به هومر منسوب است دو كتاب "ايلياد و اوديسه" است كه هر دو از شاهكارهاي ادبيات جهان محسوب مي شوند.

اين دو مجموعه نفوذ بسياري بر نويسندگان و شعراي مختلف پس از وي داشته اند. نويسندگان ادبيات معتقدند به جز منظومه هايي كه به نام هومر به جاي مانده است درباره شخص وي اطلاعات زيادي در دست نيست.

كارشناسان معتقدند نخست "ايلياد" نوشته شده و سپس "اوديسه" با قلمي ديگر به نگارش درآمده است. 

در حماسه هومري رسم بر اين نيست كه شاعر از خود سخن بگويد. در بيست و هفت هزار سطر اشعار هومر حتي يك اشاره به شخص شاعر ديده نمي شود. 

هومر در آفرينش شاهكارهاي خود از خود هيچ سخن نگفت و باقي نگذاشت.از زماني كه اين دو حماسه به نسل هاي ديگر رسيد هيچگاه از گرمي بازارشان كاسته نشد و در شرايطي كه بسياري از منظومه ها به فراموشي سپرده مي شوند آثار هومر به چنين سرنوشتي دچار نشده و پيوسته خوانندگان خود را داشته است. 

هومر در ايلياد قالب هاي سنتي را به كار گرفته تا اثري جديد پديد آورد و در اين اثر تفسيري از جهان و موقعيت انسان به دست مي دهد. در ايلياد قهرمان نماينده اوج عظمت آدمي است.

حسین ابراهیمی الوند در این اثر تلاش کرده است ضمن بازآفرینی اثر برای نوجوانان به الگوی متن اصلی نیز وفادار باشد.

به تازگي از اين نويسنده كودك و نوجوان سه مجموعه " جاده سفید "، " چشم اسب " و " رد پای باد "منتشر شده است.
کد مطلب : ۴۷۸۹
https://www.ibna.ir/vdcj.oexfuqeahsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
اين تصوير ربطي به اوديسه ندارد و يك كتاب تركي به اسم دده قورقوت است.

توضیح ایبنا:
با تشکر از حسن دقت کاربر محترم، تصویر به اشتباه ارسال شده بود که حذف گردید.