سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی «کتاب سلیمانیه» با حضور 30 ناشر و عرضه 800 عنوان کتاب ایرانی به کار خود پایان داد.
پایان نمایشگاه کتاب سلیمانیه و حضور جمهوری اسلامی ایران در این رویداد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه پس از 10 روز فعالیت، شنبه‌(ششم آذرماه 1400) به کار خود پایان داد. این نمایشگاه از بیست‎وهفتم آبان‌ماه تا ششم آذرماه ۱۴۰۰ با حضور نمایندگان و ناشرانی از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، عراق، آلمان، ترکیه، لبنان، عربستان، امارات متحده عربی، سوریه، اردن، کویت، مصر و الجزیره در محل نمایشگاه‌های سلیمانیه برگزار شد.
 
دیدار با روسای نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه و رایزنی برای گسترش مراودات فرهنگی بین دو کشور، بررسی و معرفی کتاب «لم یزرع» با حضور محمدرضا بایرامی، نویسنده اثر دیدار با دانشجویان و فراگیران زبان فارسی و نشست صمیمی با رئیس و استادان دانشگاه حلبچه با حضور محمدرضا بایرامی، رونمایی از دو عنوان کتاب‌ «گزیده شعر معاصر ایران» و مجموعه شعر «در کلماتم باران می‌بارد» گزیده شعرهای سپید علیرضا قزوه به زبان کردی، دیدار و رایزنی‌ با شخصیت‌ها و ناشران مطرح کشورهای دیگر، معرفی صنعت نشر ایران، معرفی طرح گرنت، دعوت از ناشران خارجی برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و… ازجمله فعالیت‌های غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه بود.
 
گفتنی است، خانه کتاب و ادبیات در غرفه‌ای به مساحت ۶۰ مترمربع با بیش از ۸۰۰ عنوان کتاب از ۳۰ ناشر همچون سوره مهر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سمت، مجمع جهانی تقریب مذاهب، فخراکیا، بنیاد سعدی و... با موضوعات دین، هنر، ادبیات پایداری و مقاومت، شعر، ادبیات معاصر و کلاسیک، ایران‌شناسی و… به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و کردی میزبان بازدیدکنندگان در سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه بود.
 
لازم به ذکر است رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز در غرفه‌ای مستقل به معرفی آثار ایرانی به زبان عربی پرداخت و حضور پررنگی در این دوره از نمایشگاه کتاب سلیمانیه داشت؛ همچنین چند ناشر کُرد ایرانی نیز غرفه‌های مستقلی در این نمایشگاه داشتند.
 
آژانس ادبی دایره مینا نیز در سومین دوره نمایشگاه کتاب سلیمانیه، نخستین‌بار حضوری فعال داشت و با ناشران کرد ازجمله هند، سردم، ئارا، فام، نوسیار، اولد بوک و... برای نمایندگی خرید و فروش کپی‌رایت مذاکره کرد. این آژانس همچنین در گفت‌وگوهای خود با مدیران نشر و نمایندگان حاضر در این نمایشگاه کتاب برای انتشار آثار افرادی مانند هوشنگ مرادی‌کرمانی و تصویرگران مطرح ایرانی مذاکراتی را انجام داده است.
 
سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه پس از ۱۰ روز در حالی به کار خود پایان داد که ۱۶۳ ناشر از عراق و ۱۵ کشور مختلف آخرین آثار و دستاوردهای خود را ارائه و معرفی کردند.
کد مطلب : ۳۱۴۸۲۱
https://www.ibna.ir/vdcgxt9wqak9q74.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پیاده‌روی اربعین 1401