سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با مسئولان شهرستان کاشان دیدار کرد و درباره موضوعات فرهنگی به گفت‌و‌گو پرداخت. برگزاری نمایشگاه کتاب با حضور حداکثری ناشران در شهر کاشان از مصوبات این جلسه بود.
برگزاری نمایشگاه کتاب با حضور حداکثری ناشران در شهر کاشان/ سرمایه‌گذاری بخش‌ خصوصی در فعالیت‌های فرهنگی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه مسئولان شهر کاشان با سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه (15 آذرماه) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

سیدعباس صالحی در این جلسه با اشاره به پیشینه تاریخی شهر کاشان اظهار کرد: مفاخر و بزرگان بسیاری در شهر کاشان حضور داشته و دارند و از این نظر، شهر کاشان ظرفیت‌های بسیاری دارد. یکی از این ظرفیت‌ها در حوزه کتاب و کتابخوانی است و در سال‌های اخیر اقدامات زیادی در این حوزه انجام شده است.
 
وی افزود: خوشبختانه از نظر تاریخی شهر کاشان سابقه درخشانی دارد و در حوزه‎های دینی، علمی، هنری و دیگر شاخه‌های تمدنی دارای شناسنامه بوده که در طول تاریخ تداوم داشته است. از سوی دیگر، این ظرفیت‌های تاریخی به یک ظرفیت عینی و جاری تبدیل شده و مدیران فرهنگی نیز دغدغه فرهنگی دارند. یکی دیگر از ویژگی‌های شهر کاشان، سرمایه‌گذاری بخش‌ خصوصی در فعالیت‌های فرهنگی است و این امر به‌صورت یک عادت اجتماعی درآمده است. با توجه به هم‌افزایی و همدلی مسئولان و دغدغه فرهنگی آن‌ها، شرایط مناسبی برای اتفاقات خوب فرهنگی در این شهر وجود دارد.
 
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تجربه برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر نیشابور گفت: از زمان حضور در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همواره عنوان کرده‌ام که تهران، ایران نیست و استان‌ها هم صرفا به مراکز استان‌ها محدود نمی‌شوند. با توجه به حضور پُررنگ مسئولان شهر نیشابور، نمایشگاه کتاب در این شهر به‌خوبی برگزار شد و تقریبا تمامی مردم نیشابور در این رویداد فرهنگی حضور داشتند. با توجه به این تجربه، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی این آمادگی را دارد که در شهر کاشان نمایشگاه کتاب با حضور حداکثری ناشران برگزار کند. البته باید تلاش شود در ایام برگزاری نمایشگاه با دعوت از نویسندگان و چهره‌های فرهنگی به پُربار شدن این نمایشگاه کمک کنیم.
 
فعالیت 20 دانشگاه و مدرسه علمی در کاشان

در ادامه این جلسه، سیدجواد ساداتی‌نژاد، نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به سابقه تاریخی این شهر، بیان کرد: دیار تمدن سیلک، سرزمین تاریخی است و ظرفیت‌های بسیاری دارد. در حال حاضر 20 دانشگاه و مدرسه علمی در کاشان فعالیت دارند و نزدیک به یک‌هزار هنرمند در این شهر در عرصه‌های هنری فعالیت دارند.
 
وی افزود: یکی از ویژگی‌های این شهر برخلاف دیگر شهرهای ایران که در میان آن‎ها سابقه 200 ساله پایتخت بودن وجود دارد، این است که کاشان شهر مردم بوده و با سرمایه‌گذاری‌های مردمی به حیات خود ادامه داده است. 1860 کارخانه و مراکز صنعتی در این شهر فعالیت دارندکه همگی آن‌ها توسط مردم اداره می‌شوند و همگرایی بالایی در میان مدیران این شهر وجود دارد.
 
ساداتی‌نژاد گفت: البته فعالیت‌های دیگری نیز در مجموعه شهرداری و نهاد کتابخانه‌های شهر کاشان انجام می‌شود که در راستای ترویج کتاب و کتابخوانی است.
 
اجرای برنامه «صبحگاه کتاب» در پنج مدرسه کاشان

همچنین حمیدرضا مؤمنیان، معاون استاندار و فرماندار ویژه کاشان در این جلسه با اشاره به سابقه و قدمت تاریخی این شهر، عنوان کرد: کاشان در حوزه تاریخ، هنر و فرهنگ این کشور نه تنها در داخل ایران بلکه در عرصه بین‌الملل نیز مطرح است.
 
وی ادامه داد: بارزترین نمونه آن در فرش کاشان مطرح است که ترکیبی از هنر، فلسفه و نگارگری است. این شهر سابقه طولانی در آموزش دارد و امسال صدمین سالگرد آموزش رسمی در کاشان جشن گرفته خواهد شد.
 
فرماندار ویژه کاشان با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی در کاشان گفت: در حال حاضر 133 باشگاه کتابخوانی در استان فعالیت دارند و در پنج مدرسه شهر کاشان «صبحگاه کتاب» برگزار می‌شود. در این برنامه مسئولان و هنرمندان شهر کاشان به ترویج کتابخوانی و معرفی کتاب می‌پردازند. همچنین در آینده نزدیک «یکشنبه‌های طلایی» که فرصت مطالعاتی برای مدیران است در شهر کاشان آغاز خواهد شد.
 
مؤمنیان با اشاره به میزان همگرایی در میان مدیران شهری کاشان، افزود: خوشبختانه همدلی خوبی در میان مدیران شهری وجود دارد و امیدوارم این همگرایی بتواند منجر به اقدام‌های مهم در این شهر شود.
 
در ادامه این جلسه مسئولان شهرستان کاشان درباره موضوع‌ها و مسائل فرهنگی این شهر به گفت‌و‌گو پرداختند و پیشنهاد‌های خود را عنوان کردند.
 
حمیدرضا مؤمنیان، فرماندار ویژه کاشان، سید محمدناظم رضوی، شهردار کاشان، حسینعلی پورمدنی، مدیر انتشارات مرسل، ابولفضل اکبری، مدیر کتابفروشی ساربوک، مجتبی رضازاده، مدیرعامل سازمان فرهنگی ـ ورزشی شهرداری، احسان محمدی، رئیس نهاد کتابخانه‌ها در شهرستان کاشان، حسین حیدریان، رئیس شورای شهر کاشان، مصطفی جوادی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر کاشان، منیر عسگرنژاد، دبیر اجرایی جایزه ادبی ـ هنری سیلک، همایون امیرزاده، مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی اصغر سیدآبادی، مدیرکل دفتر مطالعات حضور داشتند.
کد مطلب : ۲۴۳۰۹۸
https://www.ibna.ir/vdcdns0xjyt0oz6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401