غلامی گفت: اگر علوم انسانی بخواهد در پیشرفت کشور تاثیرگذار باشد باید فرصت لازم برای تمدن‌سازی را ایجاد کند. کلانتری بیان کرد: هدف جشنواره بهره‌مندی کشور از توانمندی‌های برگزیدگان در جهت تحولات علمی بزرگ کشور و جهان اسلام است.
غلامی: جایزه دیپلماسی علمی به جشنواره بعدی افزوده شد/ کلانتری: هدف جشنواره فارابی بهره‌مندی کشور از توانمندی‌های برگزیدگان است
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، امروز در اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، ابتدا معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عبدالحسین کلانتری به ایراد سخن پرداخت و گفت: هدف جشنواره معرفی و شناساندن گروه‌های علمی‌موفق به جامعه دینی و بهره‌مندی کشور از توانمندی‌های برگزیدگان در جهت تحولات علمی‌بزرگ کشور و جهان اسلام است.

وی بیان کرد: جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه علوم انسانی و اسلامی‌با اهدافی همچون شناسایی استعدادهای برتر داخلی و خارجی، آثار و نظریه‌های برتر، طرح‌های جدید در شناسایی رشته‌های مختلف انسانی و اسلامی، تشویق و معرفی آثار برتر به جامعه علمی‌و نخبگانی، زمینه‌سازی برای ارتقاء و تامین و توسعه علوم انسانی بومی‌برگزار شده است.

وی ادامه داد: ایجاد انگیزه برای استعدادهای جوان آینده‌ساز کشور، ایجاد  شهامت عملی لازم جهت فعالیت نوآورانه، ورود فعالانه علوم انسانی در فرایند  برنامه‌ریزی و سیاستگذاری، کاربردی کردن علوم انسانی با  توان حل مسائل و مشکلات جامعه، آشناسازی جامعه ایران به خصوص جوانان جهان اسلام با یافته‌های حوزه‌های مختلف علوم انسانی اسلامی‌و بسترسازی برای حضور فعال علوم انسانی اسلامی‌ایران در طراز جهانی؛ سیزدهمین دوره خود را پشت‌سر می‌گذارد.

کلانتری در پایان گفت: اعطای این جوایز با حضور وزیر علوم و تحقیقات نسبت به سال پیش معادل با جشنواره خوارزمی‌شده است، امید که بتواند  نقش کوچکی در شناساندن گروه‌های علمی‌موفق به جامعه دینی و تقدیری از آنها ایفا نمایند و شاهد بهره‌مندی کشور از توانمندی‌های آنان در جهت تحولات علمی‌بزرگ در کشور و جهان اسلام باشیم.

حجت‌الاسلام رضا غلامی‌رییس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی، سخنران بعدی این برنامه بود که اظهار کرد: در جمهوری اسلامی‌تحول علوم انسانی موضوعی بسیار با اهمیت و جدی است، به ویژه با پیروزی انقلاب اسلامی‌این بحث که چه نسبتی باید بین علوم انسانی و اجتماعی به عنوان مغزافزار پیشرفت کشور و گفتمان انقلاب اسلامی‌وجود داشته باشد، مطرح شد.

وی افزود: طی دهه‌های اخیر در زمینه تحول علوم انسانی اقدامات ارزشمندی انجام شده است اما فاصله ما با نقطه مطلوب بسیار زیاد است. در زمینه تحول در حوزه علوم بومی‌سازی، کارآمدسازی و هماهنگی با جهان الهی و احکام اسلامی‌با نقطه مطلوب فاصله طولانی داریم و چه بسا به این زودی اهداف مهم و پیش بینی شده تحول علوم انسانی محقق نشود چراکه سرمایه گذاری، تلاش  و زمان زیادی لازم است. 

حجت الاسلام غلامی‌با بیان اینکه امروز انقلاب اسلامی‌در مرحله بسیار حساس و خطیر نیازمند علوم انسانی قدرتمند و قوی برای تبین پدیده‌های انسانی و اجتماعی است، عنوان کرد: اگر علوم انسانی بخواهد در پیشرفت کشور تاثیرگذار باشد باید فرصت لازم برای تمدن‌سازی را ایجاد کند.

رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی با طرح این سوال که جشنواره فارابی با این درجه از اعتبار و وجاهت چه کمکی به تحول بنیادین علوم انسانی می‌کند، گفت: یکی از کمک‌ها ایجاد فضای مساعد برای رقابت علمی‌است، زیرا باید قبول کرد که فضای علوم انسانی در کشور ما پرنشاط نیست و رقابت سازنده در علوم انسانی مشاهده نمی‌شود. این جشنواره می‌تواند نقش موثر در ایجاد فضای رقابتی و الگوسازی به ویژه برای جوانان با توجه به شاخص‌های دقیق و سخت گیرانه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده، داشته باشد.

رئیس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به ویژگی دیگر جشنواره بیان کرد: جشنواره برآورد دقیق و واقعی از نقاط قوت، ضعف و ظرفیت‌های علوم انسانی ارائه می‌دهد و استعدادهای برتر و نخبگان را معرفی و زمینه‌ای را برای حمایت از آنها فراهم می‌کند. 

وی افزود: بیشترین اهتمام شخصی که در جشنواره فارابی به عنوان نظریه پرداز و برگزیده معرفی می‌شود این است که پروژه علمی‌خود را با قوت و قدرت به سرانجام برساند. بهترین جایزه و هدیه این است که از نظریه‌پرداز حمایت شود که پروژه علمی‌خود را به نتیجه برساند. در اینجا وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان، معاونت پژوهشی وزارت علوم و معاونت پژوهشی حوزه‌های علمیه در این زمینه نقش دارند. ما باید زمینه رفع مشکلات و یاری آنها را فراهم کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین غلامی‌بیان کرد: از خواص دیگر جشنواره فارابی تقویت در حوزه علم سنجی است. امروز علم سنجی در دنیا بسیار گسترش پیدا کرده است و دانش موثقی است. این نوع جشنواره‌ها به خصوص جشنواره فارابی که در راس جشنواره‌های علمی‌قرار دارد می‌تواند بنیه علم سنجی را تقویت کند. ما از دبیرخانه درخواست کردیم که  تاثیر علم سنجی در شاخص‌های ارزیابی را در نظر بگیرند که این کار انجام شده است اما در این زمینه نیز با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی گفت: اثر دیگر جشنواره تشویق استادان به نوآوری است که مهترین نیاز برای تحول علوم انسانی است. امروز میزان نوآوری در علوم انسانی اسلامی‌ رضایت بخش نیست. در بخشی از علوم انسانی سالهای طولانی نوآوری جدی نداشتیم. عوامل مختلف بر نوآوری نقش دارند که یکی از این عوامل می‌تواند  جشنواره فارابی باشد که کمک و تشویقی برای استادان برتر باظرفیت و با استعداد است تا انرژی و نبوغ خود را برای نوآوری‌های بزرگ صرف کنند. 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر غلامی‌با بیان اینکه بخش بین المللی بودن جشنواره باید از حالت تشریفاتی خارج شود، گفت: باید ماه‌ها پیش از آغاز جشنواره ارتباطات بین المللی آغاز شود. هیات‌هایی از خارج به داخل کشور آمده و هیات‌هایی از داخل به کشورهای دیگر بروند و مباحثاتی صورت گیرد. ما قصد داریم در جشنواره چهاردهم افزون بر تبلیغ جشنواره در سایر دانشگاه‌های دنیا از داوران غیرایرانی در درجه اول از داوران مسلمان و در درجات بعدی از سایر داوران برای ارزیابی آثار استفاده کنیم. 

رئیس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی با بیان اینکه طی هماهنگی با وزیر علوم قرار شد جایزه دیپلماسی علمی‌ به جشنواره بعدی افزوده شود خاطرنشان کرد: جشنواره فارابی در این چند دوره موفق بوده است اما به علت نبود امکانات مالی یا سیاست‌های وزارت علوم در دوره‌های قبل نتوانسته به همه اهداف و استعدادهای جشنواره دست یابد اما در این دوره طی همکاری با وزارت علوم و شخص وزیر بنا داریم که استعدادها و ظرفیت‌های جشنواره شناسیایی شده و به فعلیت برسد. 

در ادامه محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی‌ با اشاره به اینکه باید با تکیه بر فناوری مواجهه جدی با مسائل داشت، گفت: مباحث بین دانشگاهی بین نسل‌های اول و دوم مورد نیازمند ما نیست، بلکه ما نیازمند دانشگاهی هستیم که مبتنی بر دیدگاه اسلامی‌باشد.

وی با تاکید بر اینکه امروز در دانشگاه نباید نگاه یک بعدی به مسئله دانش داشت، افزود: حلقه مبانی دانش و کاربست آن درک مسئله است و در حوزه علوم انسانی باید نسبت به درک مسائل دقیق بود و در این مسیر نیازمند تحول جدی هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه باید با تکیه بر فناوری مواجهه جدی با مسائل داشت، گفت: مباحث بین دانشگاهی بین نسل‌های اول و دوم مورد نیازمند ما نیست. ما نیازمند دانشگاهی هستیم که دانشگاه و نهاد علم مبتنی بر دیدگاه اسلامی‌باشد. در دیدگاه اسلامی‌باید علمی‌که با فراگیری خردورزی کمال می‌یابد، مورد استفاده قرار گیرد، زیرا علم بدون درک مساله و بدون درک محیط پیرامون ناقص است.  


 
کد مطلب : ۳۲۳۶۵۳
https://www.ibna.ir/vdcjitettuqe8mz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

محرم 1401