دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۱
نوجوان ساده است اما نادان نیست/ نوشتن کتاب در ژانر کارآگاهی کار سختی است

نویسنده رمان «سرقت در خیابان صدویکم» در جلسه معرفی و نقد این کتاب گفت: حواسمان باشد که نوجوان ساده است اما نادان نیست؛ به‌خصوص نوجوانان امروزی که خیلی باهوش هستند و باید به شعورشان احترام بگذاریم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جلسه معرفی و نقد کتاب «سرقت در میدان صدویکم» نوشته نیلوفر مالک با حضور نویسنده کتاب و جمعی از نوجوانان در فرهنگ‌سرای اشراق برگزار شد.


نیلوفر مالک، نویسنده کودک و نوجوان در ابتدای صحبت‌های خود گفت: بیشتر در حوزه نوجوانان قلم می‌زنم و از سال ۱۳۷۵ کار نوشتن را آغاز کردم و در ابتدا کتاب‌های علمی می‌نوشتم. پس از آن کتاب‌هایی برای بزرگسالان نوشتم. از سال ۱۳۹۴ تصمیم گرفتم فقط برای نوجوانان کتاب بنویسم. خودم هم فقط کتاب‌های حوزه نوجوانان را مطالعه می‌کنم. به علت زلالی و صداقت نوجوانان در این حوزه کار می‌کنم و هر جا فرصتی دست بدهد ترجیح می‌دهم با نوجوانان صحبت کنم.


او با اشاره به مؤلفه‌های نوشتن برای مخاطب نوجوان عنوان کرد: برای مخاطب نوجوان باید به چیزهای زیادی فکر کرد. باید به علایق، سلیقه و دغدغه‌های او توجه کرد. باید به‌وسیله داستان به آن‌ها امید دهیم. همچنین شخصیت اصلی داستان باید نوجوان باشد و حواس‌مان باشد که نوجوان ساده است اما نادان نیست؛ به‌خصوص نوجوانان امروزی که خیلی باهوش هستند و باید به شعورشان احترام بگذاریم.


نویسنده کتاب «زیر سایه آفتاب» در پاسخ به اینکه «چرا سراغ نگارش کتاب کارآگاهی «سرقت در خیابان صدویکم» رفته است؟» گفت: پیش از نگارش کتاب «سرقت در خیابان صدویکم» در ژانرهای مختلفی برای نوجوانان کتاب نوشته بودم و علاقه داشتم در زمینه کارآگاهی هم کتابی بنویسم. نگارش این کتاب به دلیل کارآگاهی‌بودن و ژانر آن کار بسیار سختی بود. به این دلیل که باید با دقت اطلاعات را در مقاطع خاصی به مخاطب بدهم تا داستان لو نرود و خواننده تا انتها داستان را دنبال کند.


او خاطرنشان کرد: به یاد دارم یکی از مخاطبان نوجوانی که کتاب را خوانده بود به من گفت «با وجود اختلاف سنی با نوجوانان چقدر شناخت خوبی از ما داشته‌اید» و این برای من باعث خرسندی است که می‌شنوم مخاطب هدف کتاب توانسته با شخصیت‌ها هم‌ذات‌پنداری کند.

نوجوان ساده است اما نادان نیست/ نوشتن کتاب در ژانر کارآگاهی کار سختی است


نیلوفر مالک، عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است و پیش از این آثاری چون «زیر سایه آفتاب»، «رویای بعدازظهر»، «دخترخاله‌ها»، «جایی آن طرف پرچین»، «بوی خوش خاله‌گلاب»، «نامه‌ای برای عمو رحمان»، «سقای تشنه لب»، «شام غریبان»، «مثل یاوران امام حسین (ع)» و «محبت مادر» را به حوزه ادبیات عرضه کرده است.


انتشارات مدرسه، رمان نوجوان «سرقت در میدان صدویکم» را در ١۶٨ صفحه برای گروه سنی بالاتر از ۱۲ سال وارد بازار نشر کودک و نوجوان کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط