چهارشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۷
زبان فارسی گنجینه‌ای است که از ارزش آن ناآگاهیم

میرجلال‌الدین کزازی، چهره ماندگار زبان و ادب فارسی گفت: زبان فارسی گنجینه‌ای است که ما از ارج و ارزش آن ناآگاه هستیم. من بارها به برهان گفته‌ام و نوشته‌ام که زبان فارسی از دید ساختار، پیشرفته‌ترین زبان در میان زبان‌های شناخته شده و دارای فرهنگ جهان است.

میرجلال‌الدین کزازی، چهره ماندگار زبان و ادب فارسی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره مهم‌ترین مانع برای گسترش زبان و ادبیات فارسی عنوان کرد: بزرگ‌ترین بازدارنده این است که ما ایرانیان این زبان را به گونه‌ای که شایسته آن است نمی‌شناسیم. زبان فارسی گنجینه‌ای است که ما از ارج و ارزش آن ناآگاه هستیم. من بارها به برهان گفته‌ام و نوشته‌ام که زبان فارسی از دید ساختار، پیشرفته‌ترین زبان در میان زبان‌های شناخته شده و دارای فرهنگ جهان است.

کزازی با یاد کردن از سخن فردریش انگلس، از بزرگترین فیلسوفان، فرزانگان و اندیشمندان جهان گفت: فردریش در نامه ای به مارکس که او هم از فیلسوفان بود، از زبان فارسی یاد کرده دیدگاه خود را درباره آن این گونه نوشته است «برای آقای وایتلینگ بسیار متأسفم که فارسی نمی‌داند زیرا اگر با این زبان آشنایی داشت می‌توانست آن زبان جهانی را که در پی آن بود و آرزو داشت بیابد و گمشده خود را می‌یافت. به عقیده من فارسی تنها زبانی است که در آن مفعول بی‌واسطه و با واسطه وجود ندارد.» ببینید این را چه کسی می گوید، شخصی که نه ایرانی است و نه پیوندی با ایران دارد، این دیدگاه او از سر آگاهی است. او چهل زبان را می‌دانست و بیشتر از نصف این زبان‌ها را با ادب و دیدگاه‌هایشان می‌شناخت.

وی افزود: باید از دبستان ها و دبیرستان ها آغاز کنیم و تا دانشگاه بیشترین بها را به زبان فارسی، ادب ایرانی و فرهنگ این سرزمین داده شود. ما با این گنجینه گران‌سنگ نا آشناییم.

کزازی درباره اینکه چرا شاعران و نویسندگان دوره معاصر عرب بیشتر از اهالی ادب ایران در سطح جهان شناخته شده هستند؟ گفت: آنها ارج و قدر زبان خود را می‌دانند و به آن می‌پردازند. از کودکی با آن آشنایی می‌جویند و روی آن کار می کنند. پس نویسندگان و سرایندگان آنها نیز شناخته‌شده‌تر هستند.

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 11
 • نظرات غیرقابل انتشار: 10
 • . IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۰
  درود بر این مرد بزرگ و همه ی بزرگانی که حافظ زبان و فرهنگ و تمدن پارسی هستند.
 • آناهیتا IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۰
  با درود دکتر کزازی گرامی از جمله کسانی هستند که به فرهنگ ایران خیلی خدمت کردند و مردم را آگاه ساختند، من از کتاب های ایشان و دکتر ژاله آموزگار و زنده یاد دکتر جواد طباطبایی و زنده یاد پرویز خانلری و .... بسیار بهره بردم امیدوارم مانا و پاینده باشید سخنان شیوا و دل نشین شما مایه دل گرمیست من به عنوان دانشجوی حسابداری که رشته تخصصیم حسابداری هست بسیار به ادب و فرهنگ و شعر فارسی ایران زمین علاقه مند هستم و به طور آزادکتاب مطالعه می کنم و ۲ سال است که بین هم دانشجویان خود فرهنگ سازی می کنم اما خیلی به فرهنگ سازی نیاز داریم که نیازمند همکاری نهاد های کشور است که شوربختانه نه بودجه می گذارند و نه اهمیت می دهند شوربختانه نهاد های دولتی بیشتر رجاله ها و بی هویتی ها و بیگانه پرستی ها اهمیت می دهند
 • قنبری IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۰
  درود. زبان فارسی زبان مادری و زبان رسمی کشور ما است، پس باید همیشه در عرصه باشه. ولی متاسفانه اغلب فارغ التحصیل های نخبه و دکتری ادبیات بیکار هستند و حمایت نمیشن.
 • میر علیرضا غیر کزازی IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۱
  زبان و ادب فارسی همینه که داریم می بینیم. نصیحت و پند و اندرز و قناعت و سکوت و آبرو داری تا کی هم معلوم نیست!!!
 • غلامرضارفیعی IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۱
  سلام زنده باد آقای کزازی وهمه استادان فرهیخته سرزمینم ، خدمتگزاران زبان وفرهنگ ایرانی
 • ا FR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۱
  ترکی گنجینه ای بی همتاست
 • د.محمود صادقی طجر IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۲
  دقیقا گفتار ایشان روشنگری است
 • بهمن IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۵
  درود این هشدار ایشان از سر پختگی و عشق بیناست از ثروتی بیکران حرف به میان می آورد و این مایه را تنها نیست .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها