پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۵
دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی و نویسنده کتاب «نظم جهانی» درگذشت

هنری کیسینجر، دیپلمات‌ کهنه‌کار آمریکایی در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ هنری کیسینجر، استاد دانشگاه هاروارد و دیپلمات سرشناس آمریکایی در ۱۰۰ سالگی در منزلش در ایالت «کنتیکت» درگذشت.

او به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد فعالیت کرد و در سال ۱۹۷۳، به خاطر کنش‌هایش برای آتش‌بس در ویتنام، جایزه صلح نوبل را تحت شرایطی مناقشه‌برانگیز که دو نفر از اعضای کمیته به اعتراض استعفا دادند، دریافت کرد.

کیسینجر همچنین طراح سیاست تنش‌زدایی بود که جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی را خنثی کرد و به فروریختن دیوار بزرگ دیپلماتیکی که چین کمونیست را برای دو و نیم دهه تحت کنترل داشت، کمک کرد.

هنری آلفرد کیسینجر زاده مه ۱۹۲۳ که در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ درگذشت، سیاستمدار، دیپلمات و مشاور ژئوپلیتیک آلمانی-آمریکایی بود که به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد فعالیت کرد.

کتاب‌های «نظم جهانی»، «رهبری»، «چین»، «دست پنهان قدرت»، «هوش مصنوعی و آینده ما انسان‌ها» و «دیپلماسی» از جمله آثار او هستند که به زبان فارسی منتشر شده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها