چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۸
مشکلات کشور با تحول در حکمرانی اقتصادی و فرهنگی حل می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: علاوه بر تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی، باید به مسئله اجرای قانون هم توجه کرد و باز هم تأکید می‌کنم مشکلات کشور با تحول در حکمرانی اقتصادی و فرهنگی حل می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ آیین گرامیداشت روز «کتاب، کتابخوانی، کتابدار و تجلیل از کتابداران نمونه» با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی، دبیر سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمدرضا هراتی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی، سیدباقر میرعبداالهی معاون برنامه‌ریزی پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌ها، و حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه امروز چهارشنبه (۲۴ آبان‌ماه) در تالار وحدت برگزار شد.

قالیباف در این مراسم با اشاره به قول پیگیری طرح اصلاح قانون تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: قول می‌دهم مطرح شدن این طرح را در صحن علنی مجلس پیگیری کنم.

وی در این مراسم با تأکید بر اینکه با طرح یک موضوع اقتصادی نمی‌توان مشکلات را حل کرد، گفت: من خودم در شهرداری بودم و با مشکلات کتاب و کتابخوانی آشنایی دارم. بسیاری از مشکلات با پول و اعتبار داشتن صرف حل نمی‌شود چرا که باید نگاهی هم به داشته‌هایمان بیندازیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با برشمردن نقش شهرداران و شوراهای شهر اظهار کرد: خیلی وقت‌ها بحث سر پرداخت حق نیم‌درصد سهم کتابخانه‌ها از محل درآمد شهرداری‌هاست اما مسئله این است که شهرداری خودش ۶۰۰ کتابخانه در سطح شهر دارد و طرفیت‌های زیادی برای همراهی با کتابخانه‌های عمومی دارد و تنها با همدلی و همراهی شهرداری‌ها می‌توان از ظرفیت‌های این بخش استفاده کرد.

قالیباف افزود: باغ کتاب تهران با ۴۵ هزار متر مربع فضای مسقف، طرفیتی گسترده برای کتابخوانی دارد اما گاهی اوقات شاهد اجرای برنامه‌های ضد فرهنگی در این محیط هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسجد و مدرسه، در مقایسه با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که نهادی غیرعمومی و فرهنگی است، گسترده‌تر و پیشروتر هستند، گفت: این دو پایگاه در مقایسه با نهاد کتابخانه‌ها، از نظر گستردگی قابل مقایسه نیستند اما می‌توان با اولویت محله‌محوری از هر محله یک پایگاه کتابخوانی ساخت.

وی با بیان اینکه در محله‌های مختلف کشور، ساختمان بدون استفاده و با استفاده غیر ضروری وجود دارد که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می‌توانند از آن استفاده کنند، گفت: باید داشته‌هایمان را نیز ببینیم، همه مشکلات با پول و اعتبار حل نمی‌شود. همدلی و همراهی ارگان‌ها و نهادها و هم‌افزایی‌ها می‌تواند مشکلات را حل کند.

قالیباف با بیان اینکه تصویب صرف قانون در مجلس شورای اسلامی، مشکلی را حل نمی‌کند، عنوان کرد: علاوه بر تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی، باید به مسئله اجرای قانون هم توجه کرد و باز هم تأکید می‌کنم مشکلات کشور با تحول در حکمرانی اقتصادی و فرهنگی حل می‌شود.

وی درباره ارجاع بند الحاقی درباره کتابداران که مهدی رمضانی دبیر کل نهاد به آن اشاره کرد، گفت: بند الحاقی وقتی بار مالی دارد، در بخش ماده ۷۵ قرار می‌گیرد و به همین دلیل دولت موافقت نمی‌کند زیرا دولت برای اجرای آن ماده بودجه پیش‌بینی نکرده است و مجلس برای اجرای بهتر قانون به جای الزام دولت از بحث امکان استفاده می‌کند.

قالیباف گفت: بایداز چهره‌ها و سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی برای تربیت نسل نو و چهره‌های برتر در حوزه‌های فرهنگی استفاده کنیم. این امر با تربیت استاد و شاگردی امکان‌پذیر است و فقط با آموزش صرف حاصل نمی شود بلکه باید رفت‌وآمد استاد و شاگردی صورت گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها