چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
درخواست اصلاح قانون تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در آیین گرامیداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» گفت: طرح اصلاح قانون تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، پس از تصویب در کمیسیون فرهنگی، هم‌اکنون در نوبت طرح در صحن علنی مجلس است و تصویب این طرح یادگارِ این دوره از مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ آیین گرامیداشت روز «کتاب، کتابخوانی، کتابدار و تجلیل از کتابداران نمونه» با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمدرضا هراتی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی، سیدباقر میرعبداالهی معاون برنامه‌ریزی پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌ها، و حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه امروز چهارشنبه (۲۴ آبان‌ماه) در تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم، مهدی رمضانی دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی در سخنانی با بیان اینکه ۲۴ آبان، روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» و سالروز درگذشت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی است، گفت: بزرگ‌مردی که «تفسیر المیزان» یادگاری از او برای ما، نسل‌های آینده و غواصان حقیقت در اقیانوس قرآن کریم است. شأن قرآن مجید، که حافظی چون پروردگار جهانیان دارد، بالاتر و والاتر از چند کوشش بیهوده برای پوشاندن این خورشید است اما این حرکات می‌تواند تذکری برای ما مسلمانان و اهالی فرهنگ باشد تا با درکِ دقیق‌ترِ قیمت این گوهر، بهره‌برداری بهتری از آن داشته باشیم.

وی افزود: محافل «قرآن و عترت» کتابخانه‌های عمومی که در این مدت کوتاه به بیش از ۲۰۰ محفل در کشور رسیده است، می‌کوشند پیوندی با این کتاب مقدس برای انس بیشتر برقرار کنند؛ «طرح کتابت قرآن» توسط اعضای کودک و نوجوان، یک نمونه از آن است که در هفته کتاب در حال اجراست.

رمضانی با بیان اینکه نمی‌توان از کودکان و نوجوانان نام برد و از کودکان مظلوم و بی‌پناه غزه یاد نکرد، ادامه داد: شهادت بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ کودک بر اثر جنایات رژیم صهیونیستی، رخدادی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. حتماً جنایت‌های این روزها و مقاومت برادران و خواهران ما در غزه، نتیجه قطعی پیروزی جبهه اسلام را در پی خواهد داشت.

وی تأکید کرد: هفته کتاب و ۲۴ آبان، نوروز کتابخانه‌های عمومی است؛ فرصتی برای بازبینی سال گذشته و نگاه به روزهایِ در انتظار، حضور رئیس‌جمهور در مراسم سال گذشته، باعث توجه بیش از پیش رسانه‌ها و مسئولان به حوزه کتابخانه‌های عمومی و خدمات آن شد.

رمضانی با اشاره به راهبردی که در دو سال گذشته در نهاد پیگیری شده است، توضیح داد: این راهبرد «تغییر نگاه و رویکرد به کتابخانه‌های عمومی» است و چنانچه کتابخانه عمومی، با تعریف و نقش جدید خود به عنوان مرکز فرهنگی-اجتماعی محلی، از سوی مدیران و جامعه درک شود، راه برای حل مسائل ریشه‌دار این حوزه و ارتقای منزلت و بهبود معیشت کتابداران هموارتر می‌شود.

به گفته وی، همراهی نمایندگان ولی فقیه به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی و استانداران در جایگاه رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی و حضور در برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی و بهره‌برداری از چندین کتابخانه با حضور معاونین رئیس‌جمهوری و وزرا، شاهد دیگری از این تغییر نگاه است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی با بیان ایکه دغدغه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای تکمیل پروژه‌های کتابخانه عمومی و تجهیز و ارتقای کتابخانه‌های عمومی موجود نیز گواه دیگری بر این اهتمام است، گفت: در همین جا وظیفه خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیئت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور، به خاطر درک ظرفیت شبکه گسترده کتابخانه‌های عمومی و توانایی کتابداران قدردانی کنم.

رمضانی تأکید کرد: دسترسی آسان به کتاب، سیاست دولت مردمی در راستای عدالت فرهنگی است که با دو بال کتابخانه مرکزی و کتابخانه سیار پیگیری می‌شود. نهضت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام با استفاده از ظرفیت سفرهای استانی رئیس‌جمهور نیز در جریان است، همچنین بهره‌برداری از ۲ کتابخانه مرکزی استانی، ۱ کتابخانه مرکزی شهرستانی و شتاب گرفتن سایر پروژه‌های کتابخانه مرکزی در استان‌ها نیز از نتایج این اقدام است.

وی همچنین درباره توسعه شبکه کتابخانه‌های سیار است توضیح داد: کتابخانه سیار خدمت را به نزد مردم مناطق روستایی، صعب‌العبور و کم‌برخوردار برده و با برنامه‌های فرهنگی در نقطه خدمت مؤثر خواهد بود.

رمضانی با اشاره به هم‌اندیشی با استادان علم اطلاعات و دانش‌شناسی و سایر حوزه‌های علوم اجتماعی، گفت: برگزاری دو همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی و با اذعان مهمانان خارجی به ظرفیت این شبکه گسترده، معتقدیم کتابخانه عمومی می‌تواند «دستیار جامعه ایرانی» باشد و در موضوعات گوناگون گره‌گشایی کند؛ اگر از آسیب‌های اجتماعی سخن می‌گوییم، شناخت محلی این نهاد اجتماعی و مرجعیت کتابدار می‌تواند به کمک آید.

وی افزود: اگر با معضل بیکاری و مشکلات اقتصادی روبرو هستیم، کتابخانه می‌تواند مرکز رشد و شتاب‌دهنده کسب‌وکارهای کوچک و خانگی باشد؛ اگر در چند سال آینده با موج سالمندی مواجه می‌شویم، کتابخانه می‌تواند برای اوقات فراغت آنها برنامه‌ریزی کند؛ اگر احساس خلائی در آموزش رسمی می‌کنیم، کتابخانه می‌تواند فضای آموزش غیررسمی و مادام‌العمر باشد، همچنین اگر از توسعه فرهنگ و هنر عمومی می‌گوییم، کتابخانه می‌تواند محل این توسعه باشد.

رمضانی با بیان اینکه اینها مواردی چند از ظرفیت گسترده شبکه ۳ هزار و ۷۰۰ کتابخانه عمومی شامل بیش از ۷۰۰ کتابخانه روستایی و ۵۰ کتابخانه سیار است، عنوان کرد: در اینجا از زحمات حدود ۶ هزار کتابدار عزیز، که با وجود برخی کمبودها با عشق به ایران و کودکان این سرزمین، شمع دانایی را در جان آنها روشن نگه می‌دارند و صبورانه در این مسیر پیش می‌روند، صمیمانه قدردانی می‌کنم و این روز را تبریک می‌گویم.

وی همچنین تأکید کرد: به نمایندگی از کتابداران عزیز و قریب به ۱۲ میلیون نفر عضو کتابخانه‌های عمومی در کشور اعلام می‌کنم که مرکز محترم، اثرگذار و ارزشمند کتابخانه، ظرفیتی بیش از آنچه که امروز از آن استفاده می‌شود برای خدمت‌رسانی به آحاد مردم دارد. همکاران من بی‌ادعا کار می‌کنند و اگر درخواستی دارند برای حل برخی موانع برای خدمت بیشتر، باکیفیت و مؤثر است.

رمضانی در ادامه خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: جناب آقای دکتر قالیباف! این سازمان جوان و چابک، با مسائلی در حوزه قانون‌گذاری مواجه است که چون بندی مانع پرواز و اوج گرفتن آن شده است که به برخی از آنها اشاره می‌شود، نخست اینکه طرح اصلاح قانون تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، پس از تصویب در کمیسیون فرهنگی، هم‌اکنون در نوبت طرح در صحن علنی مجلس است.

وی ادامه داد: به نمایندگی از کتابداران، اعضای کتابخانه‌های عمومی، کتابخوانان و اهالی فرهنگ و بنا بر شناخت پیشین از جنابعالی، که همچنان روحیه سال‌های جهاد در دل و عملتان جاری است، درخواست می‌کنم و امید دارم تصویب این طرح را یادگارِ این دوره از مجلس شورای اسلامی قرار دهید.

رمضانی در ادامه صحبت‌های خود، گفت: موضوع دوم این است که درخواست داریم ماده الحاقی در برنامه هفتم توسعه با موضوع کتابخانه‌های عمومی به تصویب نهایی در صحن علنی مجلس برسد، همچنین در برنامه و بودجه سال ۱۴۰۳ به موضوع تقویت بودجه کتابخانه‌های عمومی برای توسعه نسل جدید کتابخانه‌ها و حل دغدغه معیشتی همکاران بنده عنایت ویژه داشته باشید.

در این مراسم، هراتی در ابتدا جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و گفت: اهتمام به کتاب با کمک کتابداری دستگاه‌ها و همه مسئولان و مردم امکان پذیر است، اکنون نهاد کتابخانه‌ها توسط مسئولان و مردم بیشتر شناخته شده است.

وی با بیان اینکه تغییر مسیر مطالعه و پیگیری نهصت مطالعه با پیگیری نهاد کتابخانه‌های عمومی در حال پیگیری است، افزود: با این همت کلیات سند تروج خواندن در شورای انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و جزئیات آن در دست بررسی است، ترویج فرهنگ کتابخوانی قطعاً با همراهی دولت سیزدهم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص رئیس جمهوری رنگ بیشتری به خود گرفته است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی همچنین عنوان کرد: دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اهتمام ویژه‌ای نسبت به ساخت پروژه کتابخانه‌های مرکزی و سیار دارد و تکمل این پروژه‌ها در استان‌ها موید این مطلب است.

سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «آینده خواندنی است» تا ۳۰ آبان ماه ادامه دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها