پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۷
همه چیز درباره نمایشگاه کتاب بغداد/ از بن کتاب و قیمت غرفه تا حضور یک ناشر فلسطینی

اگر از غنای فرهنگ مکتوب کشورهای عربی و بغداد شنیده باشیم و بشنویم که یک نمایشگاه بین‌المللی کتاب با سابقه 24 دوره در این شهر برگزار می‌شود، طبیعی است که دل به دریا بزنیم و خودمان را به آنجا برسانیم.

سرویس مدیریت کتاب خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) - محمد مهدی شیخ صراف: دومین شهر بزرگ جهان عرب از اول ربیع‌الاول به‌مناسبت بیست‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب میزبان 600 ناشر داخلی و خارجی است.
 
همه چیزدرباره نمایشگاه کتاب بغداد

بغداد در دسترس‌ترین پایتخت در کشورهای همسایه ایران است. به خاطر مسیرهای زمینی و هوایی در کنار لغو روادید و حضور زیاد زائران عتبات عالیات در کاظمین در بغداد، طی سالیان اخیر رفت و آمد به این شهر تسهیل شده است. اگر از غنای فرهنگ مکتوب کشورهای عربی و نقش دیرینه بغداد در آن چیزی به گوشمان خورده باشد و بشنویم که یک نمایشگاه بین‌المللی کتاب با سابقه 24 دوره در این شهر برگزار می‌شود، طبیعی است که دل به دریا بزنیم و خودمان را به آنجا برسانیم. به خصوص که در خبرها آمده ایران در قالب غرفه‌های مختلف در این نمایشگاه حضور دارد.

                   
 
«بغداد الکبیر» با 10 هزار متر مربع

«معرض بغداد الدولی للکتاب» در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی بغداد در خیابان المنصور، برپا شده است. بزرگترین سالن این مجموعه یعنی سالن شماره دو که «بغداد الکبیر» نام دارد با وسعت 10 هزار مترمربع میزبان این رویداد است. کل این سالن نمایشگاهی با موکت های قرمز و آبی فرش شده و تهویه مناسبی دارد. در کنار این سالن یک سالن جدید دیگر در حال احداث است که عملیات اجرایی آن حتی در زمان برگزاری این نمایشگاه پرمخاطب متوقف نشده است.
                       
                   
500 هزار نسخه از 600 ناشر
 
 این نمایشگاه مثل نمایشگاه کتاب تهران فروش کتاب به عموم را اولویت خود قرار داده است. در این دوره نمایشگاه 600 ناشر با بیش از 500 هزار نسخه کتاب حاضر شده‌اند. جالب اینکه کتاب‌ها بدون محدودیت سال انتشار عرضه شده‌اند و در برخی از غرفه‌ها کتاب‌های دست دوم و تک نسخه نیز عرضه می‌شود. کشور ایران با 1100 عنوان کتاب و 3هزار نسخه در این دوره نمایشگاه حاضر شده است.

                        
 
17  کشور به علاوه فلسطین
 
طبق کاتالوگ رسمی نمایشگاه شرکت‌کنندگان از 18 کشور هستند که بیشترین ناشران به مصر و کشور میزبان یعنی عراق با بیش از 150 ناشر اختصاص دارد. کشور بعدی لبنان است که 55 غرفه دارد. بعد از آن هم سوریه و ایران با حدودا 20 غرفه، نهاد و ناشر قرار دارند. کشور مراکش به‌عنوان مهمان ویژه این دوره نمایشگاه با 17 ناشر حاضر شده است. انگلستان، امارات متحده عربی، ترکیه، بلژیک، اردن، کویت، کانادا، عربستان سعودی، تونس، بحرین و سودان دیگر کشورهای حاضر در این دوره نمایشگاه هستند و نکته جالب توجه هم حضور یک ناشر از کشور فلسطین است.

                       

به رنگ ارغوان
 
درهویت بصری این دوره نمایشگاه، رنگ ارغوانی محوریت دارد که در تبلیغات محیطی، کیسه‌های خرید، سردر غرفه‌ها و دیگر بخش‌های نمایشگاه به کار رفته است. تبلیغات عمومی نمایشگاه کتاب بغداد به شکل بسیار گسترده‌ای در خیابان‌ها و میادین شهر بغداد به چشم می‌خورد که نشان از اهمیت این رویداد در پایتخت کشور عراق دارد.

                        
 
همه در کنار هم
 
کاتالوگ رسمی نمایشگاه، هشت صفحه است و در آن فهرست شرکت‌کنندگان و نقشه نمایشگاه ثبت شده است. نمایشگاه تفکیک داخلی و خارجی یا بخش‌بندی موضوع ندارد، ادبیات و دانشگاهی و کودک و... همه در کنار هم هستند. غرفه‌ کشورهای مختلف نیز در سطح نمایشگاه پخش هستند. با توجه به اینکه حدود 25 درصد شرکت‌کنندگان ناشران عراقی هستند و همه نمایشگاه در یک سالن حضور دارند به نظر می‌رسد ضرورتی برای تفکیک وجود ندارد.

                        
 
یک سالن برای برگزاری نشست‌های فرهنگی
 
«قاعه الندوات الثقافیه» به معنی «سالن نشست‌های فرهنگی» تنها محل برگزاری نشست‌های تخصصی، مراسم رونمایی، ارائه مباحث علمی و سخنرانی‌ها در نمایشگاه کتاب بغداد است. یک جایگاه نسبتا کوتاه به همراه ویدئووال بزرگ در آن قرار دارد و حدود 200 نفر ظرفیت دارد. جالب اینکه برنامه فشرده‌ای دارد و ظرفیت این سالن در اکثر نشست‌ها، تقریبا تکمیل می‌شود.

                    
 
مطعم و کافه
 
دو گوشه انتهایی سالن محل برگزاری یک غذاخوری به اسم «مطعم جونیه» و یک کافه بزرگ با تابلوی «بن رضا علوان» قرار گرفته است. کافه مساحتی دوبرابر مطعم دارد که از مشهورترین کافه‌های زنجیره‌ای بغداد است و محل اصلی استراحت و تجدید قوای بازدیدکنندگان. غیر از این دو محل و در خارج از سالن هیچ مواد غذایی دیگری عرضه نمی‌شود. تنها یک نفر چای‌فروش سیار در تمام مدت نمایشگاه به صورت منظم به همه غرفه‌ها سر می‌زند و نیاز به چای را برآورده می‌کند. نزدیکترین سوپرمارکت به در ورودی نمایشگاه در خیابان المنصور هم حدود 10 دقیقه پیاده فاصله دارد.
 
بدون نمازخانه با مسجدی در نزدیکی
 
مجموعه نمایشگاهی بغداد هنوز نمازخانه یا محلی برای اقامه نماز ندارد. به همین خاطر در وقت نماز چمن‌های محوطه بیرونی محلی برای نماز خواندن بازدیدکنندگان است. نماز خواندن در غرفه‌ها نیز امری رایج است. با قدری جستجو در فاصله‌ای نزدیک به محل نمایشگاه در خیابان منصور، مسجدی به اسم «جامع حی دراغ» یافتیم که مسجدی زیبا و قدیمی است و محل خوبی برای نماز، استراحت، نوشیدن آب خنک و استفاده از سرویس بهداشتی‌های پرتعداد و بر خلاف نمایشگاه خلوت!

                        
 
تنها یک نماد هنری
 
درسطح نمایشگاه کتاب بغداد تنها یک اثر هنری محیطی در قالب «اینستالیشن» به‌عنوان نماد این دوره طراحی شده و در مرکز سالن قرار گرفته است. درختی برآمده از کتاب که ریشه در صفحات آن دارد. این درخت رشد کرده و شاخه‌های آن میوه‌هایی از جنس کتاب داده‌اند. در اکثر اخباری که از نمایشگاه منتشر می‌شود این درخت را می‌توان مشاهده کرده. علاوه بر آن بسیاری از بازدیدکنندگان با آن عکس یادگاری می‌گیرند و حتی به‌عنوان دکور پشت سر مجریان و گزارشگران برای ضبط برنامه‌های تلویزیونی از آن استفاده می‌شود.

                       
 
محصولات فرهنگی در کنار کتاب
 
در نمایشگاه کتاب بغداد تنها کتاب عرضه نمی‌شود. بازی‌های فکری، انواع نوشت‌افزار، اسباب‌بازی و عروسک، پوستر، مجسمه، وسایل تزئینی، اقلام تبلیغاتی نیز ازجمله محصولات فرهنگی و تبلیغاتی است که عرضه آن‌ها در نمایشگاه مانعی ندارد. اما اصل هویت کتابی نمایشگاه را تحت تاثیر قرار نداده است چراکه غرفه‌های عرضه این اقلام تعداد کمی دارند و عموما متراژ پایینی را به خود اختصاص داده‌اند.
 
بخش خصوصی با حمایت دولت
 
با وجود اینکه متولی برگزاری نمایشگاه بغداد دولتی نیست و اتحادیه ناشران عراق به عنوان نهاد خصوصی برگزارکننده است، حمایت دولتی قابل توجهی از آن وجود دارد. نمایشگاه با حضور «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق افتتاح شد و «عبداللطیف رشید» رئیس جمهور این کشور نیز از آن بازدید کرد. حضور وزارت فرهنگ عراق و نهادهای زیرمجموعه آن با غرفه‌های مجزا نیز در نمایشگاه جدی است. عرضه بن 25 هزار دیناری (معادل تقریبا 800 هزار تومان) از سوی وزارت ورزش و جوانان عراق با کمک نهادهای دیگر نشان از اهمیت بالای این نمایشگاه نزد حاکمیت این کشور است.

                      
 
حضور فعال عتبه‌های مقدس شیعه

ناشران عتبه‌های مقدس ائمه معصومین در عراق حضور پر رنگی در این دوره نمایشگاه دارند. عتبه علویه، عتبه الحسینیه المقدسه، عتبه عباسیه المقدسه، عتبه کاظمیه المقدسه، عتبه عسکریه المقدسه در نمایشگاه حضور رسمی دارند. فعالیت ناشران زیرمجموعه آن‌ها به خصوص در حوزه کودک و نوجوان نیز به چشم می‌آید؛ مثل «مرکز المحسن لثقافه الاطفال» که از زیرمجموعه‌های عتبه علوی است. دیوان وقف شیعی و تولیت مسجد کوفه نیز ازجمله نهادهای مذهبی شیعه حاضر در نمایشگاه هستند.

                    
 
غرفه متری چند؟

هزینه حضور ناشران در بیست‌و‌چهارمین نمایشگاه کتاب بغداد براساس مترمربع هر غرفه محاسبه می‌شود. نرخ آن از 80 دلار آغاز می‌شود و 120 و 150 دلار برای هر متر مربع تعیین شده است. تفاوتی بین ناشران داخلی و خارجی وجود ندارد و تنها عامل تعیین‌کننده قیمت، محل قرار گرفتن غرفه است. مثلا غرفه‌های خوش جا یا نبش راهروها قیمت بالاتری دارند.
 
فقط نقد

با توجه به زیرساخت‌های بانکی کشور عراق سیستم پرداخت بانکی و آنلاین در نمایشگاه وجود ندارد. همه پرداخت‌ها با اسکناس انجام می‌شود و حتی بن 25 هزار دیناری نیز به صورت یک کارت مقوایی، با طراحی زیبا، قابل استفاده است و دریافت‌کنندگان، تمام آن را باید از یک غرفه خرید کنند.

                         

چتر آسمان بصره در بغداد

تنها بخش سرگرمی نمایشگاه بغداد «القبه الفلکیه» است. سازه بادی بزرگ گنبدی‌شکل که همیشه صف طولانی جلوی آن تشکیل شده بود و به‌خصوص کودکان و نوجوانان برای مشاهده آسمان شب و کسب اطلاعات نجومی مخاطبان اصلی آن بودند. ساده‌اش می‌شود همان چتر اسمان خودمان که آسمان شب و صورت‌های فلکی را در تاریکی بازسازی می‌کند. این بخش متعلق به «نادی هواه الفلک والفضاه فی البصره» که معنی آن می‌شود «باشگاه علاقه مندان نجوم بصره» بود.

                         
 
حتما فاکتور بگیرید
 
برای جلوگیری از سرقت کتاب که کم و بیش در همه نمایشگاه‌ها اتفاق می‌افتد نمایشگاه دسته‌های فاکتور رسمی به صورت رایگان در اختیار همه غرفه‌ها قرار داده است. خریداران باید هنگام خرید فاکتور دریافت کنند و آن را هنگام خروج از نمایشگاه به متصدیان مربوطه ارائه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها