چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۶
روایت رنج و مقاومت زنان مهاجر در «کمدی با کشوهای رنگی»

رمان «کمدی با کشوهای رنگی» داستان زنانی است که از اسپانیا به فرانسه مهاجرت و تلاش کردند زندگی را ادامه دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رمان «کمدی با کشوهای رنگی» نوشته اولیویا روئیس به‌تازگی با ترجمه سعیده بوغیری راهی بازار نشر شده است.

نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۲۰ منتشر شده و روایتگر بخش فراموش‌شده‌ای از تاریخ معاصر اروپا و زمانی است که اسپانیایی‌های زیادی به‌خاطر جنگ داخلی کشورشان ناچار به مهاجرت به فرانسه شدند.

اولیویا روئیس نویسنده این‌کتاب، خواننده فرانسوی اسپانیایی متولد سال ۱۹۸۰ است و در کتابش قصه روزگاری را روایت کرده که قدرت‌گرفتن ژنرال فرانکو در اسپانیا و درگیری جمهوری‌خواهان متحد در جناح چپ با وی، باعث مهاجرت اجباری عده‌ای از اسپانیایی‌ها می‌شود.

«کمدی با کشوهای رنگی» داستان زنانی است که از اسپانیا به فرانسه مهاجرت و تلاش کردند زندگی را ادامه دهند و بدون خانواده‌هایشان زندگی جدیدی برای خود بسازند
این‌رمان ۱۰ فصل را با نام‌های «پلاک غسل تعمید»، «کلید»، «دفتر شعر»، «گواهی تولد»، «کیسه بذرها»، «دستمال آبی»، «بلیت قطار»، «فشارسنج»، «پاکت» و «موخره» شامل می‌شود.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «روی زمین در میان آشفتگی‌ عجیب‌غریبی نشسته‌ام که کشوهای کمد دروبرم به وجودآورده‌اند. بعضی‌ها رازشان را درخود نگه‌می‌دارند و بعضی دیگر خود را از آن رها می‌کنند. صدای جیک‌جیک گنجشکان را از آن بیرون می‌شنوم. تکلیفم با خودم روشن است، گیج و منگ و همزمان خوشحالم که این نمایش کوچک که مامان‌بزرگ تدارک دیده بود، به من اجازه داد حضورش را پس از مرگش دنبال کنم. برای اینکه این لحظه‌های حساس را دوباره زندگی کنم و روی کاغذ بیاورمشان باید جسارت به خرج بدهم. من به ملالت‌ها و خطاها نیازدارم تا همه‌چیز را بدون قضاوت یا تلاش برای تغییر سیر تاریخ بپذیرم. اگر او بود می‌گفت من می‌توانم این کار را انجام بدهم، می‌گفت ما از یک ریشه‌ایم، از ریشه‌ای که هیچ چیز نمی‌تواند آن را از هم بگسلد.»

انتشارات ققنوس کتاب «کمدی با کشوهای رنگی» را در۱۴۳ صفحه و قیمت ۷۰ هزار تومان منتشر شده است.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها